Wystawa „65” prezentuje prace obecnych i byłych pedagogów oraz studentów wszystkich pracowni Instytutu. Ekspozycja łączy dzieła najnowsze – efekty pracy ostatnich miesięcy i lat z reprodukcjami prac z początków istnienia Pracowni Biżuterii.

Wystawa „Komputer i biżuteria”, która miała premierę w ramach Międzynarodowego Triennale Szkła i Biżuterii Jablonec w 2023 r., to prezentacja prac obrazujących wpływ technologii komputerowej na ludzi. To także refleksja na temat komunikacji i rozpadu cywilizacji z powodu nadużywania technologii czy fascynacji sztuczną inteligencją.

Prawie 600 eksponatów, głównie biżuteria i przedmioty użytkowe autorstwa 75 uznanych polskich artystów, projektantów i jubilerów, promuje polską kulturę i sztukę bursztynniczą na wystawie „Instant And Eternity – Chwila i Wieczność” w Muzeum Narodowym w Tiencin (Tianjin) w Chinach.

Dla słowackiego artysty Petera Machaty biżuteria to przedmiot artykułowany rytmem żywego ciała i frazowany falami ludzkiego doświadczenia. Dziś są to kobiece dłonie i rzeczywistość bólu, osadzone w niekonwencjonalnych medalionach i zakodowane chwilą zaskoczenia i troski. Jego prace można oglądać na wystawie „Rozmawiając z nią” w Galerii Sztuki w Legnicy.

Biżuteria Mariko Kusumoto urzeka nie tylko formą i wyglądem. Zachwyca też niewysłowienie trafnym połączeniem uniwersalnych treści estetycznych kultury Zachodu z tym, co najbardziej charakterystyczne, orientalne i eteryczne w sztuce Japonii – lub raczej w naszym „europejskim” o niej wyobrażeniu. Jej urzekające prace można oglądać na wystawie „Eteryczna podróż” w Galerii RING w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Empatia okazuje się bardzo trudna do uchwycenia – podsumowała Doreen Timmers, jedna z jurorek Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA. Już wiadomo, którzy uczestnicy konkursu najlepiej poradzili sobie z tym wyzwaniem.

Szkatuła Mauchera to jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki bursztynniczej oraz najcenniejszy obiekt bursztynowego w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku. To właśnie jej została poświęcona wyjątkowa wystawa, na której – po raz pierwszy od 1968 roku – można zajrzeć do jej wnętrza, zaś najdrobniejsze elementy dekoracyjne podziwiać na powiększeniach.

Spektakularne odmiany bursztynu oraz mistrzowskie przykłady bursztynowego rzemiosła w postaci wyselekcjonowanej przez prof. Sławomira Fijałkowskiego kolekcji niespełna 100 unikatowych obiektów autorstwa czołówki polskich i zagranicznych bursztynników to trzon wystawy „AMBER 2024 > Other Criteria”, która będzie miała premierę podczas tegorocznego Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Kilkadziesiąt autorskich projektów biżuterii głownie z bursztynem bałtyckim z kolekcji inspirowanych motywami zaczerpniętymi z natury, sztuką greckiego antyku oraz nowoczesną architekturą i rzeźbą zostanie zaprezentowanych na wystawie znakomitego artysty Macieja Rozenberga „Czuła biżuteria” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Muzeum Warszawy zaprasza na nową wystawę czasową „Julia Keilowa. Projektantka”, poświęconą ikonie polskiego wzornictwa, projektantce tworzącej w latach 30. ubiegłego stulecia. Keilowa była pionierką nowoczesnego wzornictwa i stylu art déco. Wystawę można będzie oglądać od 21 marca do 1 września.

Emerytura to całkiem fajny czas, żeby spełniać swoje marzenia – twierdzą złotnicy Andrzej Jacyszyn i Wojciech Rygało. Na dowód tego zorganizowali wystawę swoich wybranych prac zatytułowaną „...a w sercu ciągle maj”, która zostanie zaprezentowana na targach AMBERIF SPRING w Gdańsku.

Od ponad 65 lat wystawa SCHMUCK to miejsce prezentacji wyselekcjonowanej, najlepszej biżuterii autorskiej. Artyści, właściciele galerii, kolekcjonerzy, miłośnicy biżuterii z całego świata spotkają się w Monachium, by zaistnieć na tym profesjonalnym forum i nawiązać kontakty biznesowe. W tym roku do wystawy zakwalifikował się polski artysta Arek Wolski.

Fotografie, w których Kinga Gełdon-Czech w charakterystyczny sensualny sposób przetwarza rzeczywistość widzianą przez obiektyw aparatu stworzone w ramach projektu FASHIONSYMPHONY dedykowanego symbiozie piękna kobiet i biżuterii z bursztynem wraz z symfonią natury, będzie można oglądać w czasie targów AMBERIF SPRING w Gdańsku.

Tegoroczny program Festiwalu obejmuje kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów z Polski i zagranicy prezentujące szerokie spektrum współczesnej biżuterii w często zaskakujących, nowatorskich i eksperymentalnych odsłonach. Weekend otwarcia Festiwalu, z wyczekiwaną galą wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, odbędzie się w dniach 10-11 maja 2024 r.

Perły to obecnie jeden z silniejszych trendów w modzie. Sięgnęli po nie również studenci i absolwenci gdańskiej ASP, którzy na targach AMBERIF SPRING zaprezentują inspirujące i innowacyjne projekty biżuterii, w których bursztyn bałtycki został połączony z perłami naturalnymi oraz muszlami perłopławów.

Na chwilę przed rozpoczęciem słynnego weneckiego karnawału w saloniku VIP na gdańskim lotnisku możne poczuć jego przedsmak, oglądając oryginalne maski ze słynnej weneckiej pracowni La Bottega dei Mascareri oraz inspirowaną nimi biżuterię gdyńskiej marki Soul Bijou.   

Na mapie nielicznych już miejsc w Warszawie, gdzie można kupić biżuterię od artystów, pojawiła Galeria 3V7 z biżuterią Soul Bijou Joli Słomy i Mirka Trymbulaka oraz 33uniQe Marcina Tymińskiego. Nietypowa i łącząca nietypowe elementy w nietypowy sposób.

Ostatnie 30 lat to czas niezwykle barwny, obfitujący w wiele znakomitych pomysłów wzorniczych i kroków milowych w rozwoju nowoczesnego bursztynowego designu. Najważniejsze jego etapy – mierzone m.in. konkursami jubilerskimi – będzie można prześledzić na wystawie w Muzeum Bursztynu w Gdańsku z okazji 30-lecia firmy S&A Jewellery Design, która ma na tym polu ogromne zasługi.

Właściwie pytanie powinno brzmieć: co wywołało tak silne emocje u artystki, że postanowiła dać im upust w najnowszej kolekcji biżuterii prezentowanej na wystawie „Czy Ty to widzisz?” w poznańskiej Galerii YES.

Do 16 grudnia 2023 r. Galerii Kugel w Paryżu można oglądać wyjątkową – jak twierdzą organizatorzy, pierwszą we Francji – wystawę historycznych obiektów wykonanych z bursztynu datowanych na XVI – XVIII wiek.

W 2024 roku minie 65 lat istnienia łódzkiej szkoły projektowania biżuterii – obecnie jednego z najważniejszych ośrodków kształcących projektantów w tej dziedzinie w Polsce. Inauguracją obchodów tej rocznicy jest wystawa fotografii z lat 60. i 70. przedstawiających sesje zdjęciowe dokumentujące dzieła studentów z tamtych czasów.

Związana z Gdańskiem projektantka, artystka, złotniczka, bursztynniczka Dorota Cenecka świętuje 30-lecie pracy twórczej. Za dokonania twórcze oraz wkład w promocję bursztynu w trakcie wernisażu jubileuszowej wystawy w domu Uphagena została uhonorowana aż czterokrotnie.

Wystawa „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych” w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym – Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej to niepowtarzalna okazja do zobaczenia dzieł, które dotąd były rzadko eksponowane.

Otwarcie wystawy czasowej o bursztynie „Bursztyn. Dar prastarych drzew” oraz fotograficznej „Portrety 6 x 6”, jak również wręczenie Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – te wydarzenia uświetniły uroczystość 75-lecia powstania Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Początek jesieni będzie wyjątkowo piękny tego roku – już od października sale ekspozycyjne gliwickiej Willi Caro rozświetli swoim blaskiem… Złoto Północy. Na miłośników bursztynu czeka nie lada gratka – wiele eksponatów nigdy wcześniej nie było prezentowanych szerszej publiczności.

Jeśli komuś wydaje się, że w bursztynie widział już wszystko, to głęboko się myli. Niemiecka artystka Miriam Arentz zadbała o efekt zaskoczenia, sięgając po tradycyjną technikę giloszowania, uzyskując spektakularny efekt.

To pierwsza wspólną wystawa prac małżeństwa Katarzyny i Andrzeja Boss – projektanta biżuterii oraz projektantki ubiorów i druków dla zakładów przemysłu tekstylnego. Za pośrednictwem różnych środków plastycznych odnoszą się do otaczającej nas rzeczywistości.

Ponad 200 przedmiotów reprezentujących bursztyniarstwo kurpiowskie XVIII–XXI wieku jest prezentowanych na nowej wystawie czasowej w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Wystawa przybliża regionalne tradycje Polski wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Jaskółki & meteoryty – na wystawie o takim tytule meksykański artysta jubiler Alberto Davila zaprezentuje w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników swoją kolekcję biżuterii bursztynowej.

Aż 13 wystaw – indywidualnych i zbiorowych twórców z Polski i zagranicy – ukazujących szerokie spektrum najnowszych dokonań w dziedzinie biżuterii artystycznej składa się na tegoroczny Festiwal SREBRO w Legnicy. Kulminacja już w weekend 5-6 maja.

Ponad 200 obiektów z dziedziny sztuki złotniczej z lat 1945-1989 będzie można już niebawem zobaczyć w Galerii YES w Poznaniu na wystawie „Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz”.

„To po prostu spełnienie marzeń, że miałem okazję pracować z tak magicznym materiałem” – mówi Arnald Jorda, hiszpański artysta, którego wystawę biżuterii z bursztynem bałtyckim „Floating away” można oglądać w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Fantazyjne owady o wydłużonych kształtach, ludzkie postaci rodem z baśni, wiatraki czy seria słonecznych rydwanów, dla których inspiracją był mit o powstaniu bursztynu – bursztynowy, magiczny świat Haralda Popkiewicza przybliży wystawa poświęcona jego twórczości w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Od deklaracji politycznej po osobiste wspomnienia, piękno i humor – za pośrednictwem biżuterii można wyrazić wszystko. Dowiedli tego uczestnicy specjalnego pokazu biżuterii artystycznej SCHMUCK, który odbył się już po raz 64. podczas Międzynarodowych Targów Rzemiosła IHM w Monachium.

A2 Jewellery, ART7, Aleksander Gliwiński, Danka Czapnik – między innymi ich prace pochodzące ze spektakularnej wystawy „Piękno zatrzymane w czasie”, która w ubiegłym roku promowała w Chinach naturalne obiekty i biżuterię z bursztynu bałtyckiego, będzie można oglądać już od 5 stycznia w Galerii MSB w Gdańsku.

Bransolety zaprojektowane dla Michelle Obamy i Roda Stewarta oraz naszyjnik księżnej Kate i spinki księcia Williama – kopie tej bursztynowej biżuterii można będzie od 14 grudnia oglądać w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie na liczącej kilkaset eksponatów wystawie „Bursztyn – Skarb Polski”.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku przypomni dokonania zmarłej w tym roku artystki Danki Czapnik. Wystawę jej biżuterii i malarstwa uświetnią realizacje niedokończonych projektów do pokazu mody „Murano & Burano” planowanego z projektantami mody Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem.

Pochodząca z Japonii i kształcąca się w Barcelonie artystka prezentuje swoje prace z bursztynem bałtyckim, w których porusza zagadnienia związane szacunkiem do materiału, jego kruchości oraz poszanowania naturalnej formy.

W swojej twórczości Małgorzata Kalińska łączy dwie dziedziny sztuki – malarstwo i biżuterię, które wzajemnie na siebie oddziałują. Fascynacje i inspiracje gestem malarskim przeniosła do biżuterii. Efekty możemy oglądać na wystawie „Obiekty Swobodnie Kształtowane” w Galerii YES.

Tak, to już koniec. Ostatnią, 21. odsłonę wystawy „Moim zdaniem... Wystawa biżuterii z komunikatem” podkreślającej przede wszystkim znaczenie artystycznej wypowiedzi można oglądać do stycznia 2023 w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.