Do 16 grudnia 2023 r. Galerii Kugel w Paryżu można oglądać wyjątkową – jak twierdzą organizatorzy, pierwszą we Francji – wystawę historycznych obiektów wykonanych z bursztynu datowanych na XVI – XVIII wiek.

W 2024 roku minie 65 lat istnienia łódzkiej szkoły projektowania biżuterii – obecnie jednego z najważniejszych ośrodków kształcących projektantów w tej dziedzinie w Polsce. Inauguracją obchodów tej rocznicy jest wystawa fotografii z lat 60. i 70. przedstawiających sesje zdjęciowe dokumentujące dzieła studentów z tamtych czasów.

Związana z Gdańskiem projektantka, artystka, złotniczka, bursztynniczka Dorota Cenecka świętuje 30-lecie pracy twórczej. Za dokonania twórcze oraz wkład w promocję bursztynu w trakcie wernisażu jubileuszowej wystawy w domu Uphagena została uhonorowana aż czterokrotnie.

Wystawa „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych” w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym – Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej to niepowtarzalna okazja do zobaczenia dzieł, które dotąd były rzadko eksponowane.

Otwarcie wystawy czasowej o bursztynie „Bursztyn. Dar prastarych drzew” oraz fotograficznej „Portrety 6 x 6”, jak również wręczenie Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – te wydarzenia uświetniły uroczystość 75-lecia powstania Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Początek jesieni będzie wyjątkowo piękny tego roku – już od października sale ekspozycyjne gliwickiej Willi Caro rozświetli swoim blaskiem… Złoto Północy. Na miłośników bursztynu czeka nie lada gratka – wiele eksponatów nigdy wcześniej nie było prezentowanych szerszej publiczności.

Jeśli komuś wydaje się, że w bursztynie widział już wszystko, to głęboko się myli. Niemiecka artystka Miriam Arentz zadbała o efekt zaskoczenia, sięgając po tradycyjną technikę giloszowania, uzyskując spektakularny efekt.

To pierwsza wspólną wystawa prac małżeństwa Katarzyny i Andrzeja Boss – projektanta biżuterii oraz projektantki ubiorów i druków dla zakładów przemysłu tekstylnego. Za pośrednictwem różnych środków plastycznych odnoszą się do otaczającej nas rzeczywistości.

Ponad 200 przedmiotów reprezentujących bursztyniarstwo kurpiowskie XVIII–XXI wieku jest prezentowanych na nowej wystawie czasowej w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Wystawa przybliża regionalne tradycje Polski wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Jaskółki & meteoryty – na wystawie o takim tytule meksykański artysta jubiler Alberto Davila zaprezentuje w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników swoją kolekcję biżuterii bursztynowej.

Aż 13 wystaw – indywidualnych i zbiorowych twórców z Polski i zagranicy – ukazujących szerokie spektrum najnowszych dokonań w dziedzinie biżuterii artystycznej składa się na tegoroczny Festiwal SREBRO w Legnicy. Kulminacja już w weekend 5-6 maja.

Ponad 200 obiektów z dziedziny sztuki złotniczej z lat 1945-1989 będzie można już niebawem zobaczyć w Galerii YES w Poznaniu na wystawie „Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz”.

„To po prostu spełnienie marzeń, że miałem okazję pracować z tak magicznym materiałem” – mówi Arnald Jorda, hiszpański artysta, którego wystawę biżuterii z bursztynem bałtyckim „Floating away” można oglądać w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Fantazyjne owady o wydłużonych kształtach, ludzkie postaci rodem z baśni, wiatraki czy seria słonecznych rydwanów, dla których inspiracją był mit o powstaniu bursztynu – bursztynowy, magiczny świat Haralda Popkiewicza przybliży wystawa poświęcona jego twórczości w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Od deklaracji politycznej po osobiste wspomnienia, piękno i humor – za pośrednictwem biżuterii można wyrazić wszystko. Dowiedli tego uczestnicy specjalnego pokazu biżuterii artystycznej SCHMUCK, który odbył się już po raz 64. podczas Międzynarodowych Targów Rzemiosła IHM w Monachium.

A2 Jewellery, ART7, Aleksander Gliwiński, Danka Czapnik – między innymi ich prace pochodzące ze spektakularnej wystawy „Piękno zatrzymane w czasie”, która w ubiegłym roku promowała w Chinach naturalne obiekty i biżuterię z bursztynu bałtyckiego, będzie można oglądać już od 5 stycznia w Galerii MSB w Gdańsku.

Bransolety zaprojektowane dla Michelle Obamy i Roda Stewarta oraz naszyjnik księżnej Kate i spinki księcia Williama – kopie tej bursztynowej biżuterii można będzie od 14 grudnia oglądać w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie na liczącej kilkaset eksponatów wystawie „Bursztyn – Skarb Polski”.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku przypomni dokonania zmarłej w tym roku artystki Danki Czapnik. Wystawę jej biżuterii i malarstwa uświetnią realizacje niedokończonych projektów do pokazu mody „Murano & Burano” planowanego z projektantami mody Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem.

Pochodząca z Japonii i kształcąca się w Barcelonie artystka prezentuje swoje prace z bursztynem bałtyckim, w których porusza zagadnienia związane szacunkiem do materiału, jego kruchości oraz poszanowania naturalnej formy.

W swojej twórczości Małgorzata Kalińska łączy dwie dziedziny sztuki – malarstwo i biżuterię, które wzajemnie na siebie oddziałują. Fascynacje i inspiracje gestem malarskim przeniosła do biżuterii. Efekty możemy oglądać na wystawie „Obiekty Swobodnie Kształtowane” w Galerii YES.

Tak, to już koniec. Ostatnią, 21. odsłonę wystawy „Moim zdaniem... Wystawa biżuterii z komunikatem” podkreślającej przede wszystkim znaczenie artystycznej wypowiedzi można oglądać do stycznia 2023 w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.

Bursztyn i moda towarzyszą Mariuszowi Gliwińskiemu już od ponad 40 lat. W tym czasie stworzył wiele niezapomnianych kolekcji, które swoją premierę miały w czasie pokazów mody. Wiele z nich z pewnością przejdzie do historii współczesnego polskiego bursztynnictwa.

Właśnie ukazał się drugi tom książki z wywiadami z polskimi artystami złotnikami snującymi ciekawe opowieści dające obraz najnowszej historii polskiej sztuki złotniczej. Książce towarzyszy wystawa ich prac, które powstały na różnych etapach ich zawodowej kariery. 

Bursztyn bałtycki daje nieograniczone wręcz możliwości kreacji – dowodzi tego Silvia Bellia, mieszkająca w Niemczech włoska artystka. Jej najnowsze prace – w tym dwie nagrodzone w międzynarodowych konkursach – będzie można oglądać w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników w Gdańsku.

Wystawę „Życie w lesie bursztynowym” na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego dzięki mobilnej aplikacji można teraz obejrzeć bez wychodzenia z domu. Warto jednak z niego wyjść, bo na żywo można doświadczyć znacznie więcej.

„Osiem Ósmych” to pierwsza w Trójmieście retrospektywna, indywidualna wystawa autorskiej biżuterii prof. Sławomira Fijałkowskiego – ponad 150 w większości premierowych obiektów złotniczych, w większości z zastosowaniem bursztynu bałtyckiego, będących efektem jego twórczych poszukiwań w obszarze designu.

Trend Book 2022 to dwunasta już edycja publikacji oraz premiera wystawy, których celem jest implementacja aktualnych trendów stylistycznych w projektowaniu biżuterii z zastosowaniem bałtyckiego bursztynu. Dwunasta i ostatnia w dotychczasowej formule!

Piękno agatu jest nieoczywiste. Potrzebuje odkrycia – kreatywnego pomysłu i talentu warsztatowego, by w pełni je uzewnętrznić. Takie wyzwanie otrzymali uczestnicy konkursu AgatART. Na ile mu sprostali, można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w Galerii YES w Poznaniu.

Na wystawie „Głos Kobiet” prezentowanych jest blisko 200 obiektów o kobietach – ich duchowości, cielesności, doświadczeniach życiowych i wszystkich innych aspektach. Po premierze w Galerii YES w Poznaniu prace można aktualnie oglądać w Galerii Sztuki w Legnicy. 

Przygotowana przez Fundację Promocji Wzornictwa i Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych wystawa w Muzeum Regionalnym w Jaworze prezentuje ponad 100 prac uznanych polskich artystów-złotników i projektantów biżuterii, wykonanych współczesnymi technikami złotniczymi. Ukazuje, jak twórczo korzystają oni z bogactw ziemi dolnośląskiej: miedzi, srebra i złota, które wydobywane są w Zagłębiu Miedziowym w ilościach znaczących w świecie.

Mówiąc „bursztyn”, zazwyczaj mamy na myśli bursztyn bałtycki. Tymczasem na świecie występuje co najmniej sto różnych żywic nazywanych bursztynem. Dlatego warto zadać pytanie o rodzaj bursztynu, by dowiedzieć się, że może on być i dominikański, i sumatrzański, i kanadyjski, i…

Sztuka może budzić kontrowersje – ale tylko u tych, którzy jej nie rozumieją i nawet nie próbują zrozumieć. Dobitnie pokazała to kolejna, 19. odsłona wystawy „Moim zdaniem”, która towarzyszyła otwarciu Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie w Wielkim Młynie.

Barbara Gronuś-Dutko już wielokrotnie przekazywała swój zachwyt naturalnym pięknem bursztynu bałtyckiego, eksponując zamknięte w nim fantastyczne, wręcz kosmiczne krajobrazy. Tych, którzy jeszcze ich nie znają lub chcą wykorzystać każdą okazję, by je znowu zobaczyć, dedykowana jest wystawa jej biżuterii w Galerii MSB w Gdańsku.

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza na wystawy towarzyszące Festiwalowi SREBRO – będzie je można oglądać stacjonarnie do 12 czerwca, a niektóre nawet do końca sierpnia. Kulminacja, czyli najważniejsze wydarzenie Festiwalu, została zaplanowana wyłącznie online – 28 i 29 maja.

Około 200 eksponatów – w tym wyselekcjonowane, najciekawsze artystycznie i wzorniczo prace z bursztynem bałtyckim polskich i zagranicznych twórców – można oglądać na wystawie „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność 2.0” w Pucku.

Wystartował 41. Legnicki Festiwal SREBRO – jeden z największych w Europie przeglądów dokonań czołowych autorów współczesnej biżuterii artystycznej. Wystawy oraz kulminacja wraz z ogłoszeniem wyników 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Wciąż człowiek?” będzie transmitowana online.

Tematem kosmosu najsilniej zainspirowała się sztuka filmowa operująca sugestywnymi obrazami. Wątku tego nie zabrakło jednak także w biżuterii – choć w tej dziedzinie więcej jest emocji niż dosłowności. Pokazuje to wystawa „Jesteś kosmosem” prezentowana aktualnie w Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie.

„Głos Kobiet” to najprawdopodobniej jedna z najistotniejszych wystaw w historii Galerii YES. Z całą pewnością niezwykle ważna również dla całego środowiska złotniczego. Jaki jest jej cel? Co sobą komunikuje? Kto weźmie w niej udział?

„Piękno zatrzymane w czasie” w oddziale Muzeum Narodowego chińskiej prowincji Yunnan w Kunming to trzecia wystawa polskiej biżuterii z bursztynem promująca w Chinach naszą kulturę i rękodzieło artystyczne. Największa z dotychczasowych, bo obejmująca ponad 800 eksponatów, i niezmiennie zachwycająca – o czym świadczy bardzo duże zainteresowanie i mediów, i odwiedzających.

Bursztyn w odcieniach rubinowych i wiśniowych, glaukonit, czyli tzw. niebieska ziemia, oraz próbki drewna wydobytego podczas eksploatacji kopalni – to dary firmy Stellarium, prowadzącej wydobycie bursztynu na Lubelszczyźnie, dla Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Zostaną one zaprezentowane na nowej wystawie stałej w nowej siedzibie muzeum w Wielkim Młynie.