plzh-CNenetdelvltnorues

Wiadomości, informacje, wydarzenia...
W tym dziale znajdą Państwo na bieżąco uaktualniane informacje dotyczące bursztynu i branży bursztynniczej.

Kulminacja Legnickiego Festiwalu SREBRO, w czasie której zostały ogłoszone nazwiska laureatów 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”, przyciągnęła szerokie grono artystów i miłośników biżuterii artystycznej, sprawiając, że oczy europejskiego środowiska złotniczego skierowane były na Legnicę.

Srebrne, złote, rubinowe, szafirowe, diamentowe, brylantowe… – do nazw rocznic ślubu w 2016 r. dołączyły Bursztynowe Gody. W Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu świętowane są przez pary obchodzące 44. rocznicę małżeństwa. Czemu akurat 44?

Rozpoczął się Legnicki Festiwal SREBRO zaliczany do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. W tym roku na zwiedzających czeka 13 wystaw zlokalizowanych w ośmiu przestrzeniach w sercu miasta.

Renata Adamowicz, Joanna Grążawska, Bartłomiej Kentzer, Ludmiła Skulbaszewska i Ewa Pawlęga otrzymali nominację do 49. Splendor Gedanensis za przygotowanie pod względem merytorycznym wystawy stałej w Muzeum Bursztynu i jej otwarcie w Wielkim Młynie.

Wystawę „Życie w lesie bursztynowym” na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego dzięki mobilnej aplikacji można teraz obejrzeć bez wychodzenia z domu. Warto jednak z niego wyjść, bo na żywo można doświadczyć znacznie więcej.

Jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO – dokonało oceny 426 prac autorstwa 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów.

Pogoń za bursztynem nie była jeszcze tak ekscytująca – na poszukiwaczy czekają kolejne wyzwania, piętrzą się przed nimi kolejne trudności, a rywalizacja jest coraz ostrzejsza… Które bursztynowe wątki mają szansę podbić serca widzów tym razem?

Bursztynnikiem Roku 2021 została dr Olena Belichenko za wybitne osiągnięcia w wieloletnich badaniach bursztynu oraz działaniach wpływających na uporządkowanie rynku surowca bursztynowego.

Polska, a w szczególności województwo pomorskie, słynie na świecie z nowatorskiego wzornictwa oraz wysokiej jakości biżuterii z bursztynem bałtyckim. Ich kunszt idealnie pokazuje konkurs Amberif Selection.

„Osiem Ósmych” to pierwsza w Trójmieście retrospektywna, indywidualna wystawa autorskiej biżuterii prof. Sławomira Fijałkowskiego – ponad 150 w większości premierowych obiektów złotniczych, w większości z zastosowaniem bursztynu bałtyckiego, będących efektem jego twórczych poszukiwań w obszarze designu.

W czasach silnej konkurencji ze strony biżuterii powtarzalnej najlepszym rozwiązaniem dla rzemieślnika-jubilera jest promowanie swoich wyjątkowych umiejętności. Temu właśnie celowi służy konkurs „Bursztynowe Rzemiosło”.

Bogata oferta biżuterii z bursztynem wystawców z całego świata, produkty jubilerskie z metali i kamieni szlachetnych, zegarki, trendy jubilerskie oraz premierowe kolekcje biżuterii unikatowej przygotowane przez czołówkę polskich artystów-złotników oraz strefa debiutów młodych projektantów biżuterii autorskiej – to zapowiedź targów jubilerskich AMBERIF SPRING, które odbędą się w dniach 22-24 marca.

Trend Book 2022 to dwunasta już edycja publikacji oraz premiera wystawy, których celem jest implementacja aktualnych trendów stylistycznych w projektowaniu biżuterii z zastosowaniem bałtyckiego bursztynu. Dwunasta i ostatnia w dotychczasowej formule!

Wystawa światowa to idealna okazja do pokazania tego, co mamy w kraju najlepszego. Nic więc dziwnego, że jednym z elementów promujących Polskę na Expo 2020 w Dubaju był właśnie bursztyn bałtycki – pod różnymi postaciami.

 

Bursztyn jako nagroda! – tak brzmiał temat tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. Wzięło w nim udział 160 twórców z 32 krajów, którzy nadesłali 202 prace.

Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum Bursztynu w Gdańsku wzbogaciła się o nowy eksponat – naszyjnik z mosiądzu oraz bursztynu bałtyckiego przekazany przez projektantkę biżuterii Annę Orską oraz bursztynnika Tomasza Ołdziejewskiego.

Zgodnie z wieloletnią tradycją w maju Legnica znów oddychać będzie srebrem, a przestrzenie miejskich galerii i muzeów ulokowanych w sercu miasta wypełni artystyczna biżuteria z całego świata.

Koniec boomu na biżuterię z bursztynem bałtyckim w Azji, pandemia czy inflacja nie przeszkodziły projektantowi w podjęciu decyzji o rezygnacji z dotychczasowych kontraktów na rzecz budowania własnej marki. Jego przewagą konkurencyjną jest… bursztyn…

Bursztyn powszechnie kojarzymy z Bałtykiem podczas gdy wiele regionów w Polsce ma własną, bogatą tradycję jego wydobycia i obróbki. Jak np. Kurpie – bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej zostało właśnie wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Bursztynowy Słowik Agnieszki Chylińskiej, bursztynowy obraz autorstwa Moniki Błaszkowskiej, album ze spektakularnymi realizacjami w bursztynie słynnego na cały świat bursztynnika z Sopotu Lucjana Myrty, brosza wykonana przez Emilię Kohut, laureatkę międzynarodowego konkursu Amberif Design Award 2012 – 30. Finał WOŚP to okazja, by wylicytować wyjątkowe bursztynowe przedmioty.

Dla niego biżuteria to przede wszystkim historia, emocje osoby obdarowującej i obdarowanej oraz talent mistrza, który ją wykonał. Dlatego ratuje dawną biżuterię przed starością i przetopieniem, zaś nową, którą tworzy na indywidualne zamówienia, silnie personalizuje.

Ostatni sms od Danki, w którym pisała: „Jestem szczęśliwie zaopiekowana. Wszystko ogarnięte” napawał optymizmem i pozwalał wierzyć, że moc wsparcia i pozytywnej energii, jaką zewsząd otrzymywała, pomogą Jej przezwyciężyć chorobę. Stało się jednak inaczej…

W tym roku Galeria Sztuki w Legnicy postanowiła zachęcić artystów do refleksji nad tym, czym jest dotyk – zmysł szczególnie bliski biżuterii, niosący ze sobą ładunek intymności i bezpieczeństwa, ale też – w ostatnich czasach – lęku i zagrożenia. Jak – jako ludzkość – odnajdziemy się w epoce mediów cyfrowych, ekranów dotykowych, zaniku bezpośrednich relacji międzyludzkich i pandemicznych realiów?

28. edycja targów AMBERIF zaskoczy nas… zmianami. Dotyczą one przede wszystkim daty i lokalizacji, po raz pierwszy impreza odbędzie się również w formie hybrydowej. Wiele wskazuje również na to, że wystawcy zaskoczą nas… wyjątkowymi kolekcjami. 

Przez ostatnie lata, kiedy choroba uniemożliwiała mu powrót do zawodu, dotkliwie odczuliśmy brak jego energii. Mieliśmy jednak nadzieję, że niebawem do nas wróci. Teraz postaramy się jak najlepiej kontynuować jego dzieło – wspomina Waldemar Sawa, Starszy Cechu Rzemiosł Artystycznych.

Bursztyn bałtycki stał się symbolem Gdańska i myślę, że dzięki waszej działalności możemy mówić otwarcie, że Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu – powiedział senator Sławomir Rybicki, przekazując Nagrodę Specjalną Marszałka Senatu dla MSB w 27. edycji Nagrody Bursztynowego Mieczyka.

Tym razem jest to bursztynowa latarnia autorstwa Tomasza Ołdziejewskiego. Bursztynnik ze Sztutowa pobił swój własny, ustanowiony latem 2020 r. rekord w kategorii największej rzeźby z bursztynu. I bynajmniej nie jest to jego ostatnie słowo!

Piękno agatu jest nieoczywiste. Potrzebuje odkrycia – kreatywnego pomysłu i talentu warsztatowego, by w pełni je uzewnętrznić. Takie wyzwanie otrzymali uczestnicy konkursu AgatART. Na ile mu sprostali, można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w Galerii YES w Poznaniu.

Na wystawie „Głos Kobiet” prezentowanych jest blisko 200 obiektów o kobietach – ich duchowości, cielesności, doświadczeniach życiowych i wszystkich innych aspektach. Po premierze w Galerii YES w Poznaniu prace można aktualnie oglądać w Galerii Sztuki w Legnicy. 

Bursztyn jako nagroda! – to temat 26. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2022. Kuratorka konkursu Barbara Schmidt ma rację: wszyscy zasługujemy na nagrodę – niezwykłą biżuterię z niezwykłego materiału, jakim jest bursztyn bałtycki.

W czasach masowej produkcji biżuterii rzemieślnicy-jubilerzy przypominają o tym, jak kunsztowne i wyjątkowe mogą być ozdoby wykonywane w małych zakładach jubilerskich, gdzie liczą się przede wszystkim umiejętności manualne i zmysł artystyczny.

W dniach 8-18 listopada 2021 roku Muzeum Bursztynu w Gdańsku nie będzie dostępne dla zwiedzających. Po 10 dniach przerwy zwiedzający będą mogli skorzystać z wielu nowych atrakcji. Jakich?

Przygotowana przez Fundację Promocji Wzornictwa i Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych wystawa w Muzeum Regionalnym w Jaworze prezentuje ponad 100 prac uznanych polskich artystów-złotników i projektantów biżuterii, wykonanych współczesnymi technikami złotniczymi. Ukazuje, jak twórczo korzystają oni z bogactw ziemi dolnośląskiej: miedzi, srebra i złota, które wydobywane są w Zagłębiu Miedziowym w ilościach znaczących w świecie.

Mówiąc „bursztyn”, zazwyczaj mamy na myśli bursztyn bałtycki. Tymczasem na świecie występuje co najmniej sto różnych żywic nazywanych bursztynem. Dlatego warto zadać pytanie o rodzaj bursztynu, by dowiedzieć się, że może on być i dominikański, i sumatrzański, i kanadyjski, i…

W Mediolanie chyba nie ma billboardu, na którym nie byłaby prezentowana moda – i to przez duże M. Możliwość zaprezentowania bursztynowej kolekcji biżuterii dla miłośników mody to dla mnie szczególne wyróżnienie – tak projektant mody Aleksander Gliwiński podsumował pokaz na Fashion Week w Mediolanie.

Moda połączyła polskich i niemieckich projektantów na pokazie w Teatrze Szekspirowskim wieńczącym Tydzień Niemiecki w Gdańsku. Jedną z projektanckich par, które pojawiły się na wybiegu, tworzyli Joanna Weyna i Art7 Wojciech Kalandyk.

Wszyscy, którzy odwiedzili Muzeum Bursztynu w Gdańsku w jego nowej siedzibie w Wielkim Młynie dobrze wiedzą, o jaką bryłę chodzi: to ta wyeksponowana tuż przy wejściu, która na każdym robi ogromne wrażenie.

Złota Pętelka – jedno z bardziej pożądanych wyróżnień przyznawanych w branży mody – dla projektanta biżuterii? Tak, to możliwe – dowiodła tego firma CHILLI Jewellery specjalizująca się w nowoczesnej biżuterii z bursztynem.

Podwójna Złota Pętelka, Srebrna Pętelka oraz Kreator Mody – Aleksander Gliwiński jest pierwszym projektantem biżuterii zauważonym i docenionym przez Polską Akademię Mody prestiżowymi nagrodami. W tym roku otrzymał kolejną – Statuetkę im. Jagody Komorowskiej za wspólną z Magdaleną Arłukiewicz kolekcję biżuterii i mody.

Geologiczne zasoby bilansowe na koniec 2020 r. zwiększyły się o 2 034.19 ton tj. o 131.5% w stosunku do roku poprzedniego i wynoszą 3 580.84 ton bursztynu. Znaczący przyrost wielkości zasobów był wynikiem udokumentowania nowych zasobów bursztynu w złożu Niedźwiada II (przyrost o 2 032.80 ton) oraz poszerzeniem granic złoża Górka Lubartowska-Leszkowice (przyrost o 14.32 ton).