Wiadomości, informacje, wydarzenia...
W tym dziale znajdą Państwo na bieżąco uaktualniane informacje dotyczące bursztynu i branży bursztynniczej.

Komisja konkursowa ogłoszonego w lipcu br. przez Urząd Miasta Gdańska konkursie na prezenty dyplomatyczne z bursztynem nie wyłoniła zwycięzców. Czy to oznacza, że goście odwiedzający Gdańsk – Światową Stolicę Bursztynu nie będą otrzymywali bursztynowych prezentów?

Co mają wspólnego perfumy na bazie naturalnego bursztynu, kamień filozoficzny i Święty Graal? Poszukiwały ich pokolenia naukowców. I choć tych dwóch ostatnich najpewniej będą wciąż trwać, to Alanowi Balewskiemu z Pomorza udało się dokonać rzeczy prawie niemożliwej: stworzył „bursztynowe”perfumy.

Sucha igła, miedzioryt, linoryt – to tylko niektóre z technik graficznych, jakie zostały nadesłane przez profesjonalnych twórców z całego świata na 11. Międzynarodowy Konkurs na Ex Libris i Małą Formę Graficzną „Bursztyn – złoto Morza Bałtyckiego”. Wystawę pokonkursową można oglądać do końca miesiąca w Sopotece.

 Temat konkursu – Efekt WOW! – ma być zachętą dla uczestników do przygotowania „zaskakujących, inspirujących i niespotykanych prac konkursowych. By Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej SREBRO po raz kolejny stał się pretekstem do inspirujących dyskusji – jak zawsze i o biżuterii, i o kwestiach społecznych, do których ona się odnosi.

Co połączyło znaną podróżniczkę Elżbietę Dzikowską z parą znanych twórców biżuterii Jolantą i Andrzejem Kupniewskimi? Odpowiedzi należy szukać na wystawie „Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej, biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich” w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu.

Aż dwie wystawy poświęcone bursztynowi bałtyckiemu zostaną otwarte jednocześnie w najbliższą sobotę w Muzeum Bursztynu w Gdańsku: „Bursztyn bałtycki. Redefinicje” oraz prac nagrodzonych w 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło”.

Organizowane przez Galerię YES w Poznaniu Forum Sztuki Złotniczej to spotkania, podczas których podejmowane są istotne dla środowiska złotniczego tematy. Tym razem na warsztat wzięto PROMOCJĘ.

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zaprasza do udziału w XXI Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej PREZENTACJE. Tytuł konkursu to BROKEN / PRZEŁAMANE. Czy już się nasuwa adekwatny biżuteryjny komentarz…?

Dlaczego warto odwiedzić Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF AUTUMN? Powodów jest wiele, jednym z nich wyjątkowa – i niepowtarzalna! – okazja, by zobaczyć wystawy towarzyszące dedykowane bursztynowi.

Współczesna biżuteria nie jest już symbolem luksusu. Jest symbolem osoby, która ją nosi. Ma odpowiadać jej przekonaniom i być istotnym elementem współczesnego lifestylu. O tym opowiada wystawa bursztynowej biżuterii „Kapsuła przyszłości / Treasure Box of the Future”, która jest też pretekstem do rozmowy z jej kuratorką o postrzeganiu bursztynu i budowaniu jego współczesnej marki.

Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym prezentuje wystawę biżuterii Marka Huculaka – zmarłego w 2020 r. artysty złotnika, którego pasją były kamienie ozdobne i minerały. Tworzył z nich charakterystyczną, przykuwającą wzrok biżuterię, którą modowe magazyny chętnie prezentowały na swoich łamach.

Blisko 90 obiektów biżuteryjnych przywiezionych przez Marię Magdalenę Kwiatkiewicz, współzałożycielkę znanej firmy jubilerskiej YES, m.in. z Mali, Kamerunu, Tybetu. Nepalu, Indii, Chin i Wietnamu. Już sama możliwość obcowania z tymi wyjątkowymi obiektami czyni wystawę „Etniczna biżuteria świata” niezwykłą.

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF Autumn to doskonała okazja, by zapoznać się z najnowszymi biżuteryjnymi trendami i dokonać zakupu jeszcze zanim pojawią się one na rynku. I niepowtarzalna szansa, by zobaczyć wystawy biżuterii i fotografii, które tylko przez te trzy dni będą gościć w Gdańsku.

Wszyscy powinniśmy szukać nowych sposobów, by pokazać wyjątkowość bursztynu – twierdzi Monika Błaszkowska. Jakie są jej sposoby? To m.in. obrazy reliefowe z użyciem bursztynu, które można oglądać na wystawie w Galerii ZPAP Dom Liter w Gdańsku.

Nie lada wyzwanie stoi przed uczestnikami konkursu na prezenty dyplomatyczne z bursztynem, który został ogłoszony przez Urząd Miasta Gdańska. Sądząc jednak po napływających do urzędu pytaniach, z wyzwaniem planuje zmierzyć się wielu śmiałków.

Jedną z osób zasłużonych dla rozwoju współpracy polsko-chińskiej, które zostały uhonorowane odznaczeniami państwowymi przez prezydenta Andrzeja Dudę, jest Sebastian Tajl – inicjator wystaw promujących polską kulturę m.in. poprzez biżuterię.

Pomimo aktywnych 7 koncesji na wydobycie bursztynu na Lubelszczyźnie w ubiegłym roku wydobyto jedynie 150 kg tego surowca – ze złoża Niedźwiada III.

Od 2016 roku 28 czerwca świętowany jest jako Światowy Dzień Bursztynu. Ta data jest absolutnie nieprzypadkowa i jest związana z otwarciem Muzeum Bursztynu w Gdańsku, które świętowało ten jubileusz wernisażem spektakularnej wystawy „Kabinety”.

Z okazji 300-lecia powstania jednego z najcenniejszych zabytków w zbiorach Muzeum Gdańska – bursztynowego kabinetu Johanna Georga Zernebacha – w Muzeum Bursztynu będzie można podziwiać dziesięć zabytkowych kabinetów wypożyczonych z kolekcji prywatnych i muzealnych, m.in. z londyńskiego Victoria & Albert Museum.

Wokół Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników narosło co najmniej tak wiele mitów jak wokół samego bursztynu. Niestety, niektóre z nich są krzywdzące – i dla organizacji, i dla jej członków. Stąd – w przeddzień walnego zebrania członków MSB – potrzeba, by je rozbroić.

Czym jest dla Marcina Tymińskiego biżuteria? Jakie emocje poprzez to medium przekazuje? Źródłem wiarygodnych odpowiedzi na zadane pytania może – a nawet powinna – stać się jego indywidualna wystawa „Historie, które wydarzyły się naprawdę – moje 33” w poznańskiej Galerii YES Marii Magdaleny Kwiatkiewicz.

Bez wątpienia rynek dóbr luksusowych czeka w najbliższym czasie wiele zmian. W kolejnych latach prognozowane są dalsze, stabilne wzrosty, jednakże pojawiają się również sygnały świadczące o tym, że nawet niezwykle odporny rynek dóbr luksusowych w końcu zacznie odczuwać konsekwencje kryzysów z ostatnich lat.

Alain Roggeman, jubiler, złotnik i wykładowca w Instytucie Jeanne Toussaint, jednej z najstarszych szkół złotniczych w Brukseli, został uhonorowany Medalem Prezydent Gdańska za zasługi dla promocji bursztynu i Gdańska.

Wystawa „65” prezentuje prace obecnych i byłych pedagogów oraz studentów wszystkich pracowni Instytutu. Ekspozycja łączy dzieła najnowsze – efekty pracy ostatnich miesięcy i lat z reprodukcjami prac z początków istnienia Pracowni Biżuterii.

Wystawa „Komputer i biżuteria”, która miała premierę w ramach Międzynarodowego Triennale Szkła i Biżuterii Jablonec w 2023 r., to prezentacja prac obrazujących wpływ technologii komputerowej na ludzi. To także refleksja na temat komunikacji i rozpadu cywilizacji z powodu nadużywania technologii czy fascynacji sztuczną inteligencją.

Prawie 600 eksponatów, głównie biżuteria i przedmioty użytkowe autorstwa 75 uznanych polskich artystów, projektantów i jubilerów, promuje polską kulturę i sztukę bursztynniczą na wystawie „Instant And Eternity – Chwila i Wieczność” w Muzeum Narodowym w Tiencin (Tianjin) w Chinach.

Dla słowackiego artysty Petera Machaty biżuteria to przedmiot artykułowany rytmem żywego ciała i frazowany falami ludzkiego doświadczenia. Dziś są to kobiece dłonie i rzeczywistość bólu, osadzone w niekonwencjonalnych medalionach i zakodowane chwilą zaskoczenia i troski. Jego prace można oglądać na wystawie „Rozmawiając z nią” w Galerii Sztuki w Legnicy.

Biżuteria Mariko Kusumoto urzeka nie tylko formą i wyglądem. Zachwyca też niewysłowienie trafnym połączeniem uniwersalnych treści estetycznych kultury Zachodu z tym, co najbardziej charakterystyczne, orientalne i eteryczne w sztuce Japonii – lub raczej w naszym „europejskim” o niej wyobrażeniu. Jej urzekające prace można oglądać na wystawie „Eteryczna podróż” w Galerii RING w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Dziś bursztyn bałtycki już coraz rzadziej kojarzy się z konserwatywną biżuterią z dawnych czasów, a w rękach współczesnych twórców ma potencjalną szansę stać się hipsterskim materiałem oferującym nieograniczone możliwości jego zaskakująco innowacyjnych reinterpretacji – twierdzi kurator wystawy „Baltic Amber 2024 > Other Criteria”.

Empatia okazuje się bardzo trudna do uchwycenia – podsumowała Doreen Timmers, jedna z jurorek Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA. Już wiadomo, którzy uczestnicy konkursu najlepiej poradzili sobie z tym wyzwaniem.

Na wystawie stałej w Muzeum Bursztynu w Gdańsku pojawił się nowy, wyjątkowy eksponat: wytworzone najprawdopodobniej w XVII wieku w Gdańsku sztućce, których trzonki zostały wyrzeźbione w bursztynie. Klasą wykonania oraz precyzją dorównują podobnym eksponatom z Rijksmuseum w Amsterdamie, Schatzkammer w Monachium i Ashmolean Museum przy Uniwersytecie Oksfordzkim.

W dniach 10-11 maja Legnica po raz kolejny stanie się światową stolicą biżuterii artystycznej. Stanie się tak za sprawą Legnickiego Festiwalu Srebro, którego Weekend Otwarcia będzie wypełniony wernisażami wystaw artystycznych polskich i zagranicznych artystów. Punktem kulminacyjnym będzie – jak zawsze – gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA.

W czasie targów AMBERIF SPRING została ogłoszona długo wyczekiwana strategia projektu Gdańsk Światowa Stolica Bursztynu na lata 2023 – 2033. Jej operatorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie, pierwsze działania zostały już podjęte, MTG zaprasza wszystkich zainteresowanych do współpracy. Po co jest ten projekt i jak się można włączyć do jego realizacji?

Szkatuła Mauchera to jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki bursztynniczej oraz najcenniejszy obiekt bursztynowego w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku. To właśnie jej została poświęcona wyjątkowa wystawa, na której – po raz pierwszy od 1968 roku – można zajrzeć do jej wnętrza, zaś najdrobniejsze elementy dekoracyjne podziwiać na powiększeniach.

Spektakularne odmiany bursztynu oraz mistrzowskie przykłady bursztynowego rzemiosła w postaci wyselekcjonowanej przez prof. Sławomira Fijałkowskiego kolekcji niespełna 100 unikatowych obiektów autorstwa czołówki polskich i zagranicznych bursztynników to trzon wystawy „AMBER 2024 > Other Criteria”, która będzie miała premierę podczas tegorocznego Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Lato nad Bałtykiem? Tylko w biżuterii z bursztynem Tomasza Kargula i dresach Aleksandry Hońko! Pozytywna energia i dobry humor garantowane! Biżuteria i dres? Dziś takie zestawienie nikogo już nie dziwi, choć na wybiegu gali Amberif Vibes był to zdecydowanie najbardziej awangardowy pokaz.

Znany m.in. z pokazów na gali Amber Look duet Gin Atelier Dorota Cenecka & Joanna Weyna PUDU, który w ostatnim czasie prezentował swoje biżuteryjno-modowe kreacje na wybiegach fashionweeków w Paryżu oraz Mediolanie, wystąpił przed gdańską publicznością w Montowni z pokazem „Social Restraint”. 

To już kolejny wspólny pokaz mody tego duetu projektantów – po wspólnym występie w Mediolanie i Rzymie oraz w Poznaniu i Malborku – przy tym pierwszy w Gdańsku. Ireneusz Glaza zaprezentował kolekcję biżuterii z bursztynem „Amber in Time”, Barbara Piekut „NERO e ORO”. Całość to istna manifestacja kobiecości w najmniejszym detalu!

Moda na wolność – to tytuł pokazu A2 Jewellery & Ismeny Warszawskiej. Na wybiegu w Montowni została zaprezentowana kolekcja strojów dziennych i wieczorowych inspirowanych Gdańskiem –miastem wolności pełnym możliwości i inspiracji.

AMBERIF VIBES – nowa, odświeżona gala mody i bursztynu w nowej formule i pod nowym hasłem towarzyszyła targom bursztynu i biżuterii AMBERIF SPRING. Duet Stangrecki & Starost urzekł elegancją i… blaskiem mroku.