Wiadomości, informacje, wydarzenia...
W tym dziale znajdą Państwo na bieżąco uaktualniane informacje dotyczące bursztynu i branży bursztynniczej.

Znamy listę artystów zakwalifikowanych do 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA. Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas gali wręczenia nagród w trakcie Weekendu Otwarcia 11 maja 2024.

Muzeum Warszawy zaprasza na nową wystawę czasową „Julia Keilowa. Projektantka”, poświęconą ikonie polskiego wzornictwa, projektantce tworzącej w latach 30. ubiegłego stulecia. Keilowa była pionierką nowoczesnego wzornictwa i stylu art déco. Wystawę można będzie oglądać od 21 marca do 1 września.

Emerytura to całkiem fajny czas, żeby spełniać swoje marzenia – twierdzą złotnicy Andrzej Jacyszyn i Wojciech Rygało. Na dowód tego zorganizowali wystawę swoich wybranych prac zatytułowaną „...a w sercu ciągle maj”, która zostanie zaprezentowana na targach AMBERIF SPRING w Gdańsku.

Od ponad 65 lat wystawa SCHMUCK to miejsce prezentacji wyselekcjonowanej, najlepszej biżuterii autorskiej. Artyści, właściciele galerii, kolekcjonerzy, miłośnicy biżuterii z całego świata spotkają się w Monachium, by zaistnieć na tym profesjonalnym forum i nawiązać kontakty biznesowe. W tym roku do wystawy zakwalifikował się polski artysta Arek Wolski.

Fotografie, w których Kinga Gełdon-Czech w charakterystyczny sensualny sposób przetwarza rzeczywistość widzianą przez obiektyw aparatu stworzone w ramach projektu FASHIONSYMPHONY dedykowanego symbiozie piękna kobiet i biżuterii z bursztynem wraz z symfonią natury, będzie można oglądać w czasie targów AMBERIF SPRING w Gdańsku.

Tegoroczny program Festiwalu obejmuje kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów z Polski i zagranicy prezentujące szerokie spektrum współczesnej biżuterii w często zaskakujących, nowatorskich i eksperymentalnych odsłonach. Weekend otwarcia Festiwalu, z wyczekiwaną galą wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, odbędzie się w dniach 10-11 maja 2024 r.

INHORGENTA AWARD to platforma dla innowacji, kreatywności i rzemiosła. W 7. edycji zostały zaprezentowane wybitne projekty i koncepcje, które narodziły się na międzynarodowej scenie biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych. Do konkursu zgłoszono 137 projektów, spośród których międzynarodowe jury przyznało nagrody w 9 kategoriach.

Perły to obecnie jeden z silniejszych trendów w modzie. Sięgnęli po nie również studenci i absolwenci gdańskiej ASP, którzy na targach AMBERIF SPRING zaprezentują inspirujące i innowacyjne projekty biżuterii, w których bursztyn bałtycki został połączony z perłami naturalnymi oraz muszlami perłopławów.

Nadzieja symbolizowana przez nadal tlący się płomień, jako opozycja do zwiastunów zbliżającej się katastrofy, jako nowe życie czy też życie uwiecznione w bursztynie oraz bursztyn jako współczesny amulet – tak laureaci konkursu Amberif Design Award widzą bursztyn jako symbol nadziei.

Dlaczego ludzie interesują się bursztynem? Co sprawia, że szukają go w ziemi i w morzu oraz badają na wiele sposobów? Co jest w nim takiego wyjątkowego, że od zarania dziejów tworzono z niego przedmioty użytkowe, ale i niezwykłe dzieła sztuki, które dziś możemy oglądać w uznawanych za najlepsze muzea na całym świecie? Na te – i inne – pytania, próbują odpowiedzieć autorzy albumu „Bursztyn bałtycki. Natura. Historia. Kultura”.

Po 4 latach przerwy wraca Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE organizowany przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. W tegorocznej, 20. edycji uczestnicy odniosą się do tematu „Umiar”.

AMBERIF to od lat prawdziwe święto branży jubilerskiej. To największa na świecie impreza wystawiennicza poświęcona bursztynowi i wiodące targi biżuterii w Europie Środkowej będące doskonałą okazją do spotkań biznesowych, nawiązania nowych kontaktów handlowych, zapoznania się z nowinkami branżowymi i zaprezentowania premierowych kolekcji. 

Jaka jest rola biżuterii we współczesnym świecie? Czy jest niczym amulet, który wzmacnia i daje nadzieję? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy 27. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD. Prace można nadsyłać do 1 lutego 2024 r.

W czasach, kiedy rzemiosło artystyczne po latach banicji powoli odzyskuje należne mu miejsce, konkurs Bursztynowe Rzemiosło to jedna z nielicznych okazji do podziwiania wysokiego złotniczego kunsztu w wydaniu najlepszych polskich złotników.

Na chwilę przed rozpoczęciem słynnego weneckiego karnawału w saloniku VIP na gdańskim lotnisku możne poczuć jego przedsmak, oglądając oryginalne maski ze słynnej weneckiej pracowni La Bottega dei Mascareri oraz inspirowaną nimi biżuterię gdyńskiej marki Soul Bijou.   

W latach 90. ubiegłego wieku, kiedy w Polsce masowo produkowano biżuterię masową i w branży jubilerskiej nie zatrudniano projektantów, bo właściciel był „sterem, żeglarzem i okrętem”, a więc także i projektantem, Adam Pstrągowski, prezes S&A Jewellery Design, stworzył Design Studio, przez które w ciągu 30 lat przewinęło się wielu znakomitych projektantów biżuterii z bursztynem.

Bursztyn na Śląsku jest nieco egzotyczny – twierdzi Robert Bartkowski, kurator wystawy „Bursztyn skarb Bałtyku” w Willi Caro w Gliwicach, którą można oglądać jeszcze do 7 stycznia 2024 r. Przy okazji rozmowy o wystawie dowiadujemy się, że bursztyn na Dolnym Śląsku ma dość bogate tradycje, które jemu udało się… odkryć.

Czy bursztyn jest inkluzywny? Zdaniem Ruudta Petersa, pomysłodawcy tematu tegorocznej edycji konkursu, jak najbardziej tak. Świadczą o tym różnorodne odcienie barwne, w jakich występuje, jak również różnorodność inkluzji, jakie w sobie zawiera. Także i to, że łączy ludzi ponad podziałami, także geograficznymi.

Na mapie nielicznych już miejsc w Warszawie, gdzie można kupić biżuterię od artystów, pojawiła Galeria 3V7 z biżuterią Soul Bijou Joli Słomy i Mirka Trymbulaka oraz 33uniQe Marcina Tymińskiego. Nietypowa i łącząca nietypowe elementy w nietypowy sposób.

Ostatnie 30 lat to czas niezwykle barwny, obfitujący w wiele znakomitych pomysłów wzorniczych i kroków milowych w rozwoju nowoczesnego bursztynowego designu. Najważniejsze jego etapy – mierzone m.in. konkursami jubilerskimi – będzie można prześledzić na wystawie w Muzeum Bursztynu w Gdańsku z okazji 30-lecia firmy S&A Jewellery Design, która ma na tym polu ogromne zasługi.

Właściwie pytanie powinno brzmieć: co wywołało tak silne emocje u artystki, że postanowiła dać im upust w najnowszej kolekcji biżuterii prezentowanej na wystawie „Czy Ty to widzisz?” w poznańskiej Galerii YES.

Do 16 grudnia 2023 r. Galerii Kugel w Paryżu można oglądać wyjątkową – jak twierdzą organizatorzy, pierwszą we Francji – wystawę historycznych obiektów wykonanych z bursztynu datowanych na XVI – XVIII wiek.

W 2024 roku minie 65 lat istnienia łódzkiej szkoły projektowania biżuterii – obecnie jednego z najważniejszych ośrodków kształcących projektantów w tej dziedzinie w Polsce. Inauguracją obchodów tej rocznicy jest wystawa fotografii z lat 60. i 70. przedstawiających sesje zdjęciowe dokumentujące dzieła studentów z tamtych czasów.

Udział w Global Design Graduate Show, prezentacja wystawy pokonkursowej 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie w czasie Romanian Jewelry Week oraz w Galerii YES w Poznaniu, jak również ogłoszenie tematu EMPATIA dla kolejnej edycji tego konkursu – Galeria Sztuki w Legnicy nie ustaje w działaniach promujących współczesną sztukę złotniczą.

Związana z Gdańskiem projektantka, artystka, złotniczka, bursztynniczka Dorota Cenecka świętuje 30-lecie pracy twórczej. Za dokonania twórcze oraz wkład w promocję bursztynu w trakcie wernisażu jubileuszowej wystawy w domu Uphagena została uhonorowana aż czterokrotnie.

Wystawa „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych” w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym – Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej to niepowtarzalna okazja do zobaczenia dzieł, które dotąd były rzadko eksponowane.

Awangardowe myślenie o bursztynie zamieniła na klasyczne. Szokujące niegdyś połączenia bursztynu z żywicą na naturalne surowce. Wymyślne kształty na wygodne formy. Emilia Kohut prezentuje nową markę osobistą ION. 

Otwarcie wystawy czasowej o bursztynie „Bursztyn. Dar prastarych drzew” oraz fotograficznej „Portrety 6 x 6”, jak również wręczenie Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – te wydarzenia uświetniły uroczystość 75-lecia powstania Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Ponad 100 wystawców weźmie udział w targach AMBERIF AUTUMN w Gdańsku, gdzie zaprezentują swoje najnowsze kolekcje biżuterii. Głównie wyrobów z bursztynu, z których Gdańsk, Pomorze i Polska słyną na cały świat.

Początek jesieni będzie wyjątkowo piękny tego roku – już od października sale ekspozycyjne gliwickiej Willi Caro rozświetli swoim blaskiem… Złoto Północy. Na miłośników bursztynu czeka nie lada gratka – wiele eksponatów nigdy wcześniej nie było prezentowanych szerszej publiczności.

Czy rozumiemy biżuterię? Czy biżuteria i jej twórcy czują się rozumiani? Co chcieliby powiedzieć nam biżuterią? Czego możemy dowiedzieć się od niej i o niej? Znalezienie odpowiedzi na te – i inne – pytania to zadanie uczestników 32. edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej – wiodącego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO 2024, którego temat brzmi EMPATIA.

Już po raz drugi środowisko artystów złotników, jubilerów, przedstawicieli otoczenia biznesu oraz instytucji kultury, jak również historyków sztuki i pasjonatów spotka się w Poznaniu, aby podjąć tematy ważne dla przyszłości sztuki złotniczej.

Kolekcję Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego wzbogaciła unikatowa inkluzja pajęczaka należącego do rzędu Solifugae (solfugi). To trzeci na świecie znaleziony okaz i dopiero drugi gatunek opisany z eoceńskiej żywicy – bursztynu bałtyckiego.

Co jakiś czas Kaliningradzka Kopalnia Bursztynu zaskakuje informacjami o rekordowym wydobyciu bursztynu. W branży bursztynniczej, szczególnie od czasu zakończenia boomu na bursztyn, mało kogo to już elektryzuje.

Na wystawę stałą w Muzeum Bursztynu trafiła cygarniczka arcyksięcia Rudolfa Habsburga-Lotaryńskiego wykonana z piany morskiej, złota, srebra, jedwabiu oraz bursztynu bałtyckiego ponad 250 lat temu.

W Wielkim Reflektarzu w Zamku Krzyżackim w Malborku odbył się wyjątkowy pokaz mody i bursztynu „Bursztyn. Fenomen natury i kultury”, który przypomniał, że tamtejsze Muzeum Zamkowe szczyci się wyjątkową kolekcją bursztynu prezentowaną na wystawie stałej „Bursztynowe konteksty”.

Choć siedziba Muzeum Ziemi PAN nie zostanie sprzedana, to jednak Muzeum w dotychczasowej formule ma zostać zlikwidowane a kolekcja podzielona – poinformował w poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Czy uda się zapobiec temu scenariuszowi?

Jeśli komuś wydaje się, że w bursztynie widział już wszystko, to głęboko się myli. Niemiecka artystka Miriam Arentz zadbała o efekt zaskoczenia, sięgając po tradycyjną technikę giloszowania, uzyskując spektakularny efekt.

Geologiczne zasoby bilansowe na koniec 2022 r. zwiększyły się w stosunku do roku poprzedniego i wynoszą 3 491 ton bursztynu za sprawą udokumentowania w powiecie lubartowskim nowego złoża – Niedźwiada Kolonia II o zasobach 3,33 t.

To pierwsza wspólną wystawa prac małżeństwa Katarzyny i Andrzeja Boss – projektanta biżuterii oraz projektantki ubiorów i druków dla zakładów przemysłu tekstylnego. Za pośrednictwem różnych środków plastycznych odnoszą się do otaczającej nas rzeczywistości.