Lato nad Bałtykiem? Tylko w biżuterii z bursztynem Tomasza Kargula i dresach Aleksandry Hońko! Pozytywna energia i dobry humor garantowane! Biżuteria i dres? Dziś takie zestawienie nikogo już nie dziwi, choć na wybiegu gali Amberif Vibes był to zdecydowanie najbardziej awangardowy pokaz.

Znany m.in. z pokazów na gali Amber Look duet Gin Atelier Dorota Cenecka & Joanna Weyna PUDU, który w ostatnim czasie prezentował swoje biżuteryjno-modowe kreacje na wybiegach fashionweeków w Paryżu oraz Mediolanie, wystąpił przed gdańską publicznością w Montowni z pokazem „Social Restraint”. 

To już kolejny wspólny pokaz mody tego duetu projektantów – po wspólnym występie w Mediolanie i Rzymie oraz w Poznaniu i Malborku – przy tym pierwszy w Gdańsku. Ireneusz Glaza zaprezentował kolekcję biżuterii z bursztynem „Amber in Time”, Barbara Piekut „NERO e ORO”. Całość to istna manifestacja kobiecości w najmniejszym detalu!

Moda na wolność – to tytuł pokazu A2 Jewellery & Ismeny Warszawskiej. Na wybiegu w Montowni została zaprezentowana kolekcja strojów dziennych i wieczorowych inspirowanych Gdańskiem –miastem wolności pełnym możliwości i inspiracji.

AMBERIF VIBES – nowa, odświeżona gala mody i bursztynu w nowej formule i pod nowym hasłem towarzyszyła targom bursztynu i biżuterii AMBERIF SPRING. Duet Stangrecki & Starost urzekł elegancją i… blaskiem mroku.

W Wielkim Reflektarzu w Zamku Krzyżackim w Malborku odbył się wyjątkowy pokaz mody i bursztynu „Bursztyn. Fenomen natury i kultury”, który przypomniał, że tamtejsze Muzeum Zamkowe szczyci się wyjątkową kolekcją bursztynu prezentowaną na wystawie stałej „Bursztynowe konteksty”.

To był pokaz inny niż wszystkie dotychczasowe, do jakich ten duet projektantów współpracujących od ponad 10 lat nas przyzwyczaił: okazałe formy bursztynowej biżuterii zdobiły… wielobarwne swetry.

Bursztynowa biżuteria autorstwa Ireneusza Glazy „wystąpiła” na pokazie mody Barbary Piekut „Libre” na najważniejszym z fashionweeków – Alta Roma.

Nagrody Akademii Polskiej Mody to cenne i wielce pożądane trofeum również dla projektanta biżuterii – Ireneusz Glaza, laureat Złotej Pętelki 2021, w tym roku został uhonorowany Statuetką „Top Moda” w uznaniu za dobrą jakość i modne wzornictwo biżuterii.

W Mediolanie chyba nie ma billboardu, na którym nie byłaby prezentowana moda – i to przez duże M. Możliwość zaprezentowania bursztynowej kolekcji biżuterii dla miłośników mody to dla mnie szczególne wyróżnienie – tak projektant mody Aleksander Gliwiński podsumował pokaz na Fashion Week w Mediolanie.

Moda połączyła polskich i niemieckich projektantów na pokazie w Teatrze Szekspirowskim wieńczącym Tydzień Niemiecki w Gdańsku. Jedną z projektanckich par, które pojawiły się na wybiegu, tworzyli Joanna Weyna i Art7 Wojciech Kalandyk.

Złota Pętelka – jedno z bardziej pożądanych wyróżnień przyznawanych w branży mody – dla projektanta biżuterii? Tak, to możliwe – dowiodła tego firma CHILLI Jewellery specjalizująca się w nowoczesnej biżuterii z bursztynem.

Podwójna Złota Pętelka, Srebrna Pętelka oraz Kreator Mody – Aleksander Gliwiński jest pierwszym projektantem biżuterii zauważonym i docenionym przez Polską Akademię Mody prestiżowymi nagrodami. W tym roku otrzymał kolejną – Statuetkę im. Jagody Komorowskiej za wspólną z Magdaleną Arłukiewicz kolekcję biżuterii i mody.

Biżuteria i strój muszą ze sobą współgrać w 100 procentach, szczególnie na pokazach mody – twierdzi projektant biżuterii Aleksander Gliwiński, uczestnik licznych pokazów mody w kraju i zagranicą. Właśnie taki był jego pokaz jego biżuterii i mody Magdaleny Arłukiewicz na Satisfahion Roma w lipcu br.

Mogłoby się wydawać, że żyjący na drugim krańcu Bursztynowego szlaku Włosi znają bursztyn i niezmiennie od czasów Nerona zachwycają się nim. Pokaz bursztynowej biżuterii CHILLI Jewellery na Satisfashion Roma pokazał, że owszem, zachwycają się, ale głównie dlatego, że nie znają – a już na pewno nie w nowoczesnym wydaniu.

Pokazy mody i biżuterii GDAŃSK AMBER LOOK towarzyszą targom AMBERIF od pierwszej edycji – w tym roku, podobnie jak same targi, odbyły się w wersji online. Podczas AMBER EVENING obejrzeć można było trzy pokazy mody w połączeniu z bursztynową biżuterią i w oprawie cyfrowej scenografii.

Na przełomie 2020 i 2021 roku wszystkie dyskusje o niepewnej i trudnej do przewidzenia przyszłości – nie tylko wzornictwa – wyznaczył jeden globalny trend: SARS-CoV-2. 

Projekt „Entwined / Splecenie” to wyjątkowa okazja do twórczej współpracy młodych projektantów biżuterii z Polski z projektantami uczestniczącymi w programie rezydencji w Loupe – Chow Tai Fook Jewellery Group w Hongkongu.

W czasach permanentnej niepewności wyczuwalny jest wyraźny zwrot ku wartościom uniwersalnym, ponadczasowym, nieprzemijającym; także we wzornictwie.

Możemy właśnie obserwować definitywny koniec epoki beztroskiego shoppingu i obiecujący początek procesu stopniowego odzyskiwania przez biżuterię funkcji osobistego talizmanu, z którym posiadacz identyfikuje się dużo silniej niż tylko na poziomie powierzchownej estetyki lub sezonowej mody. 

Chęć zwolnienia tempa, zwrot ku filozofii umiaru, eskapizm to obecne nostalgie, skłaniające nas coraz częściej do zrewidowania tempa zawodowego i prywatnego życia, poddanego presji nieustannej rywalizacji.

Uwodzicielska stylistyka grafiki cyfrowej miewa także swój nieprzewidywalny rewers – usterki, zakłócenia, szumy. 

Folk i bursztyn? Każda okazja jest dobra, by zaprezentować bursztyn w wielu dostępnych odsłonach biżuteryjnych i pokazać, że można go nosić na wiele różnych sposobów i w wielu różnych zestawieniach. Jak na pokazie mody „Polki Folki” w Zakopanem.

Bursztynowych sukni historia zna już kilka – ale żadna nie była tak spektakularna i żadna nie zdobyła tak dużego uznania światowego jak ta zaprojektowana przez Dianę Walkiewicz, prezentowana na prestiżowych, modowych wybiegach świata. Ostatni pokaz na Dubai Fashion Week oczarował publiczność.

Jak wyglądają pokazy mody w czasie pandemii, pokazała zakończona niedawno 10. edycja Fashion Week Dubai. Media, blogerzy, instagramerzy i styliści mieli okazję obejrzeć kilkanaście pokazów projektantów z Libanu, Włoch, Jordanii, Indii, Paryża oraz Polski – w tym dwa z bursztynowymi akcentami.

O bursztynie tak wiele się ostatnio mówi – głównie w kontekście wydobycia złóż na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. O wiele bardziej interesującym aspektem jest jednak nowoczesna biżuteria z niego wykonana – w tej dziedzinie można dokonać wielu ciekawych i budzących gorące emocje odkryć.

Kolekcja masek weneckich zdobionych bursztynem oraz stroje inspirowane komedią dell’arte autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka oraz biżuterią Doroty Ceneckiej, która miała swoją premierę w tym roku w Wenecji, to spektakularne pożegnanie projektantów z tematem karnawału w modzie. Ale nie z bursztynem!

„Zdaniem organizatorów pokaz naszej kolekcji Resistance był najczęściej komentowany na podsumowującym after party” – podsumowuje projektant biżuterii Aleksander Gliwiński, który stworzył nowoczesną, zmysłową biżuterię idealnie uzupełniającą stroje autorstwa Magdaleny Arłukiewicz inspirowane formami architektonicznymi i futurystycznymi liniami. Ich wspólny pokaz zawsze jest wyjątkowym wydarzeniem – podobnie było i tym razem!

Pokaz biżuterii pod własną marką na Fashion Week w Monte Carlo, Berlinie i Mediolanie – to największe dotychczas zagraniczne modowe sukcesy Aleksandra Gliwińskiego odniesione w ciągu ostatnich miesięcy. Przed nim pokaz na Fashion Week w Paryżu oraz na AltaRoma w Rzymie.

To już oficjalna informacja – Aleksander Gliwiński pokaże swoją kolekcję biżuterii bursztynowej na Fashion Week w Berlinie na początku lipca br. Tę samą, którą prezentował w czerwcu podczas Fashion Week w Monte Carlo wspólnie ze strojami Victorii Nosach pod nazwą „Satisfashion”.

Tak można podsumować pokaz „Bursztynowy Szlak” ze strojami Joli Słomy & Mirka Trymbulaka oraz biżuterią Doroty Gulbierz, który uświetnił otwarcie towarzyszącej Biennale Sztuki w Wenecji wystawy „Bursztyn bałtycki – dziedzictwo i nowoczesność” w Galerii Spazio SV przy placu San Zaccaria we środę 29 maja.

Dynamiczna, awangardowa, zaskakująca – taka była Gala GDAŃSK AMBER LOOK jewellery & style, wieńcząca 26. edycję  targów Amberif. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie modowe, które ma nie jednego, ale dwóch głównych bohaterów: modę i biżuterię. A dokładniej: modę i bursztyn – wyjątkowy i piękny kamień.

Targi Amberif rozpoczęły się fantastycznym, zapierającym dech w piersiach modowym akcentem, jakim był pokaz mody i biżuterii z bursztynem Amber in Fashion.

Wprawdzie bursztyn kojarzy się z latem i słońcem, ale tak naprawdę jest kamieniem idealnym na każdą porę roku i na każdą okazję. Dowodów na potwierdzenie tej tezy jest więcej niż mnóstwo!

S&A: naszyjnik z bursztynem

Dalekowschodnie inspiracje, po które tak chętnie obecnie sięgają designerzy z różnych dziedzin, to efekt prawdziwego, a nie tylko komercyjnego zainteresowania.

Agnieszka Krzyżanowska: bransoleta - bursztyn, suszona skóra banana

Zjawisko powrotu do naturalnych materiałów i rzemieślniczych technologii, widoczne we wszystkich dziedzinach wzornictwa, ma już kilkunastoletnią tradycję, którą trudno byłoby określić jako sezonową modę.

Monika Woszczak: wisiorek - bursztyn bałtycki, fotopolimer

Technologie CAD / CAM pozwalają dzisiaj reprodukować komórki macierzyste, wytwarzać funkcjonalne elementy samolotów, silników, detale architektoniczne, a nawet konfekcjonować żywność.

Małgorzata Szewczyk: pierścionek - bursztyn bałtycki, żywica

Nieco staroświecki patchwork, kojarzący się z rękodzielniczą techniką zszywania fragmentów tkanin w nową całość, doczekał się niespodziewanych zastosowań w wielu obszarach sztuk użytkowych.

Irmina Jankowska: pierścionek; bursztyn bałtycki, mosiądz oksydowany

Świat organizmów żywych zawsze był inspirującą sferą obserwacji dla naukowców. Ale i dla designerów, którzy cenili i cenią sobie płynne linie. Dziś te inspiracje są widoczne w wielu dziedzinach wzornictwa i architektury.

Kiedy myślimy o biżuterii na sezon jesienno-zimowy, przychodzą nam na myśl stonowane barwy i fasony. A gdyby tak mieć biżuterię, która dosłownie otuli przyjemnym w dotyku materiałem i – w przenośni – ogrzeje ciepłem emanującym z naturalnych kamieni? To jest możliwe.