Konkurs artystyczny PREZENTACJE stanowi przegląd dokonań twórczych artystów, którzy – korzystając z biżuterii jako artystycznego środka wyrazu – pragną wyrazić swoje poglądy i podzielić się refleksjami, jak również zaskoczyć kreatywnym podejściem do tematu zaproponowanego przez organizatora konkursu. W tym roku brzmiał on UMIAR i zachęcał do pogłębionej refleksji i odpowiedzi na pytanie: czym dla mnie jest umiar?

Artysta Maciej Rozenberg i projektanci firmy S&A Jewellery Design to laureaci tegorocznego Konkursu Jubilerskiego AMBERIF SELECTION, w którym za wysoką jakość wzornictwa i wykonania nagradzani są wystawcy targów AMBERIF SPRING.

„Bursztynowe sny – biżuteria” to temat 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów im. Karola Kowalskiego Bursztynowe Rzemiosło 2024. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czasie targów AMBERIF SPRING w Gdańsku.

Decyzją Kapituły Nagrody Bursztynnika Roku składającej się z jej dotychczasowych laureatów będących członkami Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, Bursztynnikiem Roku 2023 został artysta i promotor bursztynu Giedymin Jabłoński.

Znamy listę artystów zakwalifikowanych do 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA. Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas gali wręczenia nagród w trakcie Weekendu Otwarcia 11 maja 2024.

INHORGENTA AWARD to platforma dla innowacji, kreatywności i rzemiosła. W 7. edycji zostały zaprezentowane wybitne projekty i koncepcje, które narodziły się na międzynarodowej scenie biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych. Do konkursu zgłoszono 137 projektów, spośród których międzynarodowe jury przyznało nagrody w 9 kategoriach.

Nadzieja symbolizowana przez nadal tlący się płomień, jako opozycja do zwiastunów zbliżającej się katastrofy, jako nowe życie czy też życie uwiecznione w bursztynie oraz bursztyn jako współczesny amulet – tak laureaci konkursu Amberif Design Award widzą bursztyn jako symbol nadziei.

Po 4 latach przerwy wraca Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE organizowany przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. W tegorocznej, 20. edycji uczestnicy odniosą się do tematu „Umiar”.

Jaka jest rola biżuterii we współczesnym świecie? Czy jest niczym amulet, który wzmacnia i daje nadzieję? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy 27. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD. Prace można nadsyłać do 1 lutego 2024 r.

W czasach, kiedy rzemiosło artystyczne po latach banicji powoli odzyskuje należne mu miejsce, konkurs Bursztynowe Rzemiosło to jedna z nielicznych okazji do podziwiania wysokiego złotniczego kunsztu w wydaniu najlepszych polskich złotników.

Czy bursztyn jest inkluzywny? Zdaniem Ruudta Petersa, pomysłodawcy tematu tegorocznej edycji konkursu, jak najbardziej tak. Świadczą o tym różnorodne odcienie barwne, w jakich występuje, jak również różnorodność inkluzji, jakie w sobie zawiera. Także i to, że łączy ludzi ponad podziałami, także geograficznymi.

Czy rozumiemy biżuterię? Czy biżuteria i jej twórcy czują się rozumiani? Co chcieliby powiedzieć nam biżuterią? Czego możemy dowiedzieć się od niej i o niej? Znalezienie odpowiedzi na te – i inne – pytania to zadanie uczestników 32. edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej – wiodącego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO 2024, którego temat brzmi EMPATIA.

Czym dziś jest jakość? Perfekcja rzemieślniczego wykonania, ekwiwalent materialny mierzony przelicznikiem uncji złota lub zastosowaniem kamieni szlachetnych, a może marketingowa wartość logo lub sygnatura artysty? Z tymi pytaniami zmierzyli się uczestnicy legnickiego konkursu JAKOŚĆ.

Bursztynowe inspiracje – to temat 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło”, który prezentuje zawodowe umiejętności polskich złotników i młodych adeptów sztuki złotniczej.

Już wiadomo, czyja biżuteria będzie promowała kolejną edycję targów AMBERIF SPRING – to nagroda w konkursie AMBERIF SELECTION na najlepszą wzorniczo i jakościowo biżuterię.

317 prac 189 artystów z 30 państw – tak imponującą liczbę obiektów ocenili jurorzy 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ. Organizator podał nazwiska zakwalifikowanych, laureatów poznamy w maju w czasie Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Do 21 lutego br. można zgłaszać prace w Konkursie Złotników i Jubilerów – Bursztynowe Rzemiosło AMBERIF’ 2023 organizowanego już po raz 20. przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą.

Jak wygląda biżuteria, która dziś daje nam nadzieję, wzmacnia nas w kryzysach i pomaga przez nie przejść? To jedno z pytań, na jakie odpowiedzi będą szukali uczestnicy 27. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD 2023.

Wybór – tak brzmi temat XIX Międzynarodowego Bałtyckiego Pokazu Biżuterii Amber Trip, który towarzyszy Międzynarodowym Bałtyckim Targom Bursztynu Amber Trip.

Bursztyn łączy – kolejnym na to dowodem jest wystawa 11. edycji Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną „Bursztyn – złoto Morza Bałtyckiego”, która połączyła artystów z różnych zakątków świata.

Galeria Sztuki w Legnicy rozpoczęła nabór zgłoszeń do 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ promującego kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej oraz twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata.

Jak pokazać unikalność bałtyckiej kropli słońca? Jak uchwycić przemijający w niej czas? Jak uzyskać unikalny kolor tej skamieniałej żywicy? To zadanie dla uczestników 11. Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną, której tematem przewodnim jest bursztyn bałtycki.

Kulminacja Legnickiego Festiwalu SREBRO, w czasie której zostały ogłoszone nazwiska laureatów 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”, przyciągnęła szerokie grono artystów i miłośników biżuterii artystycznej, sprawiając, że oczy europejskiego środowiska złotniczego skierowane były na Legnicę.

Rozpoczął się Legnicki Festiwal SREBRO zaliczany do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. W tym roku na zwiedzających czeka 13 wystaw zlokalizowanych w ośmiu przestrzeniach w sercu miasta.

Jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO – dokonało oceny 426 prac autorstwa 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów.

Bursztynnikiem Roku 2021 została dr Olena Belichenko za wybitne osiągnięcia w wieloletnich badaniach bursztynu oraz działaniach wpływających na uporządkowanie rynku surowca bursztynowego.

Polska, a w szczególności województwo pomorskie, słynie na świecie z nowatorskiego wzornictwa oraz wysokiej jakości biżuterii z bursztynem bałtyckim. Ich kunszt idealnie pokazuje konkurs Amberif Selection.

W czasach silnej konkurencji ze strony biżuterii powtarzalnej najlepszym rozwiązaniem dla rzemieślnika-jubilera jest promowanie swoich wyjątkowych umiejętności. Temu właśnie celowi służy konkurs „Bursztynowe Rzemiosło”.

 

Bursztyn jako nagroda! – tak brzmiał temat tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. Wzięło w nim udział 160 twórców z 32 krajów, którzy nadesłali 202 prace.

Zgodnie z wieloletnią tradycją w maju Legnica znów oddychać będzie srebrem, a przestrzenie miejskich galerii i muzeów ulokowanych w sercu miasta wypełni artystyczna biżuteria z całego świata.

W tym roku Galeria Sztuki w Legnicy postanowiła zachęcić artystów do refleksji nad tym, czym jest dotyk – zmysł szczególnie bliski biżuterii, niosący ze sobą ładunek intymności i bezpieczeństwa, ale też – w ostatnich czasach – lęku i zagrożenia. Jak – jako ludzkość – odnajdziemy się w epoce mediów cyfrowych, ekranów dotykowych, zaniku bezpośrednich relacji międzyludzkich i pandemicznych realiów?

Bursztyn jako nagroda! – to temat 26. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2022. Kuratorka konkursu Barbara Schmidt ma rację: wszyscy zasługujemy na nagrodę – niezwykłą biżuterię z niezwykłego materiału, jakim jest bursztyn bałtycki.

W czasach masowej produkcji biżuterii rzemieślnicy-jubilerzy przypominają o tym, jak kunsztowne i wyjątkowe mogą być ozdoby wykonywane w małych zakładach jubilerskich, gdzie liczą się przede wszystkim umiejętności manualne i zmysł artystyczny.

Bursztyn bałtycki można promować na wiele sposobów – także tworząc doskonałą biżuterię nim zdobioną. Właśnie za wyjątkowe dokonania na tym polu Marcin Wesołowski, właściciel firmy NAC Amber oraz jej główny projektant, został wyróżniony zaszczytnym tytułem Bursztynnika Roku 2020.

Podwójna wygrana w konkursie Amberif Selection jest jak główna wygrana w totka – zdarza się niezwykle rzadko. Udało się to firmie A2 Jewellery, która w tegorocznej edycji zdobyła nagrody w obydwu kategoriach.

Kulminacja połączona z ogłoszeniem wyników 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Wciąż Człowiek?" już za nami. Międzynarodowe jury miało niełatwe zadanie selekcji najlepszych prac spośród 357 nadesłanych przez 186 artystów z 35 krajów.

Tegoroczna 25. edycja Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynu Amberif Design Award okazała się rekordowa – wzięło w niej udział 210 artystów z 31 krajów, którzy nadesłali 273 prace na temat Skarb-Bijou-Schatz-Treasure.

Znamy nazwiska 44 artystów, których prace zostały zakwalifikowane przez międzynarodowe jury do wystawy 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Wciąż człowiek?”. Laureatów poznamy w maju w czasie Legnickiego Festiwalu SREBRO, który w tym roku odbędzie się w wersji hybrydowej.

Słowo skarb – w różnych językach mające te same konotacje – to temat tegorocznego 25. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. Temat do przemyślenia na czas pandemii, kiedy bardziej niż kiedykolwiek zdajemy sobie sprawę z tego, co jest dla nas prawdziwym skarbem.

To temat 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, który nie odbył się z powodu pandemii i został przeniesiony na rok 2021. Prace można zgłaszać do 30 listopada br.