Znamy listę artystów zakwalifikowanych do 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA. Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas gali wręczenia nagród w trakcie Weekendu Otwarcia 11 maja 2024.

Jury w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski, Mari Ishikawa, Charon Kransen, dr Michalina Owczarek-Siwak oraz Doreen Timmers, które obradowało w dniach 13-14.03.2024, oceniło ponad 500 prac zgłoszonych przez 295 artystów z rekordowej liczby 45 krajów. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano prace 44 artystów z 20 krajów. Są to: 

Sharareh Aghaei – Iran / Niemcy
Yotam Bahat – Holandia
Alice Biolo – Włochy
Jana Brevick – USA
Laurent Brune – Francja
Trinidad Contreras Chaparro – Hiszpania
Susanne Elstner – Niemcy
Eva Fernandez Martos – Hiszpania
Jacek Franasik – Polska
Enrike Groenewald – Republika Południowej Afryki
Julia Groos – Niemcy
Paula Huizenga – Holandia
Aya Iwata – Japonia
Małgorzata Kalińska – Polska
Nikita Kavryzhkin – Rosja
Fanny Chelia Khirani – Węgry / Niemcy
Ji-Young Kim – Korea Południowa
Biljana Klekachkoska – Macedonia
Eszter Sára Kocsor – Węgry
Joshua Kosker – USA
Sergiusz Kuchczyński – Polska
Annelieke Landré – Holandia
Kristiina Laurits – Estonia
Jana Machatová – Słowacja
Tamara Marbl Joka – Norwegia
Toni Mayner – Wielka Brytania
Niyoushasadat Moosavi – Iran
Stephie Morawetz – Austria
Marta Norenberg – Polska
Julia Obermaier – Niemcy
Katarzyna Olejniczak – Polska
Sham Patwardhan-Joshi – Niemcy
Victor Pavlov – Bułgaria
Ruudt Peters – Holandia
Darja Popolitova – Estonia
Sarah Powell – Wielka Brytania
Helena Renner – Niemcy
Moniek Schrijer – Nowa Zelandia / Holandia
Kairi Sirendi – Estonia
Yookyung Song – Republika Korei
Alix Spooren – Belgia
Yoko Takirai i Pietro Pellitteri – Japonia / Włochy
Ivana Tilešová – Słowacja

 

Tegoroczna edycja legnickiego konkursu pokazała zdecydowany wysoki światowy poziom mierzony nie tylko rekordową liczbą zgłoszeń z całego świata, ale przede wszystkim ich jakością artystyczną. Mogłoby się wydawać, że w tej dziedzinie trudno już o zaskoczenie, tymczasem na wystawie EMPATIA wiele jest prac wręcz spektakularnych, o których naprawdę warto dyskutować. Prac bardzo różnorodnych: ręcznie wykonanych, wyróżniających się perfekcyjnym rzemiosłem oraz użyciem nietypowych materiałów i nowych technologii. Pewnym zaskoczeniem mogą być nieliczne w tym roku nazwiska polskich twórców na liście osób zakwalifikowanych do wystawy – nie oznacza to bynajmniej, że ich prace były słabe, ale o tym, że było naprawdę wiele prac świetnych – podsumował prof. Sławomir Fijałkowski, kurator konkursu i członek jury.


Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas gali wręczenia nagród w trakcie Weekendu Otwarcia 11 maja 2024. Wystawa pokonkursowa prac zakwalifikowanych EMPATIA zostanie zaprezentowana w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO w Galerii Sztuki w Legnicy w terminie 27.04.-21.07.2024.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej jest najważniejszym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. To jedna z najstarszych i najważniejszych inicjatyw na rzecz promocji współczesnej biżuterii artystycznej w Europie, wspierająca kreatywne poszukiwania w obrębie niszowej dziedziny na styku sztuki, rzemiosła i wzornictwa. Międzynarodowy Konkurs Sztuki co rok odbywa się pod innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego społeczeństwa, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego. Wyzwaniem aktualnej edycji została twórcza refleksja nad zagadnieniem EMPATII. Jak temat zainspirował artystów, przekonamy się w maju.Wcześniejsze informacje na ten temat: 

32. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej EMPATIA
Legnicki Festiwal SREBRO 2024