Bursztyn

Ten dział to istna "Bursztynowa Biblia" - najważniejsze informacje o bursztynie zgodne z aktualnym stanem wiedzy, które - w znacznym stopniu - powstały dzięki współpracy z fachowcami w danych dziedzinach.

Bursztyn bałtycki (sukcynit) to żywica kopalna licząca sobie ok. 40 milionów lat. Spośród innych żywic wyróżnia się wiekiem, zawartością kwasu bursztynowego 3-8% oraz wyjątkową urodą. Obecnie prawie połowa światowego wydobycia bursztynu bałtyckiego pochodzi z Sambii z kopalni Plażowej w Jantarnym.

Najmłodszy dział portalu, w którym publikowane będą raporty z różnych krajów, gdzie prowadzone jest wydobycie i przetwórstwo bursztynu.

Dział poświęcony tematyce żywic kopalnych wykorzystywanych w jubilerstwie i sztuce, wydobyciu oraz systemom klasyfikacji bursztynu w różnych krajach.

Od najdawniejszych czasów wierzono w magiczną moc bursztynu i wykonywano z niego amulety, figurki oraz ozdoby. Bursztyn był znany starożytnym Grekom i Rzymianom - cenili oni wysoko jego walory dekoracyjne. Ogromna rolę w historii jego obróbki odegrał Gdańsk - okres XVI-XVIII jest określany mianem złotego wieku sztuki bursztynniczej. Jego historia jest nieustannie tworzona - w zakładach produkcyjnych i rzemieślniczych oraz pracowniach artystów plastyków...

Polska jest obecnie największym w Europie producentem wyrobów z bursztynu bałtyckiego, dlatego zagadnienia dotyczące szeroko pojętej promocji tego kamienia i popularyzacji wiedzy na jego temat, ochrony interesów wytwórców i nabywców należą do najważniejszych zadań działających tu organizacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

W tym dziale znajdą Państwo informacje na temat cyklicznych konkursów o tematyce bursztynniczej zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Wart podkreślenia jest fakt, ze aż trzy cykliczne konkursy bursztynnicze odbywają się w Polsce podczas Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku: Amberif Design Award, Amberif Selection (wcześniej Mercurius Gedanensis) oraz Bursztyn w Rzemiośle.

Ze względu na wyjątkową delikatność bursztynu jako surowca do naszych czasów zachowało się względnie niewiele bursztynowych zabytków - w europejskich muzeach znajduje się w sumie zaledwie kilkaset eksponatów. Są to dewocjonalia, biżuteria, przedmioty codziennego użytku oraz rzeźby i znacznych rozmiarów obiekty reprezentacyjne, takie jak np. kabinety, szkatuły czy ołtarze. Ocenia się, że dzieła powstałe w pracowniach gdańskich bursztynników znajdują się w zbiorach ponad stu placówek muzealnych i skarbców kościelnych w Europie.