W ramach nowej serii SZTUKA BURSZTYNU będziemy prezentować wybrane projekty biżuterii i obiektów wykonanych z użyciem bursztynu bałtyckiego, które wyróżniają się nowatorstwem, artyzmem, wzornictwem oraz mistrzostwem jubilerskim.
W ciągu 21 lat wykonałem 16 obiektów biżuteryjnych z bursztynem bałtyckim. Myślę, że już samo to czyni ze mnie lojalnego miłośnika bursztynu. Jak również to, że nigdy się bursztynu nie wyrzekłem – podsumowuje holenderski artysta wizualny Philip Sajet.
Labirynt – jedna z bardziej symbolicznych i rozpoznawalnych prac prof. Andrzeja Bossa – to ucieleśnienie idei europejskich szlaków bursztynowych.
Może się zdarzyć, że współcześnie ten pierścionek nie wzbudzi już zachwytu. Warto jednak wiedzieć, że jego twórcy przeszli do historii jako twórcy tzw. polskiej szkoły bursztynu i srebra, tworząc w latach 60. wyrafinowane, unikatowe formy artystyczne.
Na pierwszy rzut oka niepozorny. Ale już drugie spojrzenie wystarcza, by dostrzec ukrytą głębię. Efekt ten nie umknął międzynarodowemu jury konkursu Amberif Design Award 2017, które przyznało Marcinowi Tymińskiemu Nagrodę Główną.
Mistrzostwo wykonania oraz wysoki poziom wzornictwa pióra wiecznego wykonanego z bursztynu bałtyckiego przyniosły Ireneuszowi Glazie Nagrodę Międzynarodowych Targów Gdańskich w konkursie Amberif Selection 2022.
Bursztynem bałtyckim zainteresował się ponad 40 lat temu tylko dlatego, że… pragnął wykonać nietypową biżuterię. W tamtych czasach było to szalenie trudne wyzwanie – zrobić interesującą, ambitną biżuterię z materiału, który bardzo pospolicie się kojarzył. Jemu się udało, o czym świadczą choćby liczne nagrody w konkursach wzorniczych.
Podczas gdy znawcy storczyków spierają się, czy czarna orchidea jest tworem natury, czy tylko sztucznie wyhodowanym kwiatem, Krzysztof Bondaruk rozstrzygnął ten problem już kilka lat temu – jego „Czarna orchidea”, stworzona z włókna węglowego, bursztynu i diamentów, istnieje naprawdę.
Lidia Popiel, Kayah, Lech Wałęsa i Paweł Adamowicz należą do grona szczęśliwych posiadaczy Bursztynowego Pióra Amber Rex – pierwszego na świecie pióra wiecznego zdobionego bursztynem bałtyckim.
W stronę bursztynu bałtyckiego pchnęło go zamiłowanie do materiałów organicznych, których często używał w swoich pracach. Odkrył, że również bursztyn – odpowiednio wyszlifowany – jest wdzięcznym materiałem do opowiadania historii.
Artystyczny język Helfrieda Kodré, austriackiego rzeźbiarza i twórcy biżuterii, bazuje na geometrycznych formach, które są dla niego perfekcyjnym połączeniem materii i ducha, przestrzeni i czasu.
Co jest takiego fascynującego w bursztynie, że sięgają po niego nawet najbardziej znani i cenieni projektanci biżuterii? Co dostrzegł w nim niemiecki artysta Michael Zobel?
Przeświecające przez bursztyn ciepłe światło i pragnienie uchwycenia go na zawsze stało się dla jubilera Pawła Wasia inspiracją do stworzenia bursztynowo-diamentowej zawieszki AMBER DIVALI – po dekadzie nadal zachwycającej klasycznym pięknem oraz mistrzostwem wykonania.
To z pewnością jedna z najbardziej spektakularnych współczesnych kolekcji biżuterii z bursztynem, urzekająca designem oraz zaskakującymi, niespotykanymi w biżuterii rozwiązaniami technicznymi. Każdy egzemplarz jest nadzwyczaj praco- i czasochłonny – dlatego dotychczas powstało ich tylko 9.