Mistrzostwo wykonania oraz wysoki poziom wzornictwa pióra wiecznego wykonanego z bursztynu bałtyckiego przyniosły Ireneuszowi Glazie Nagrodę Międzynarodowych Targów Gdańskich w konkursie Amberif Selection 2022. 

Pomysł na wykonanie pióra wiecznego z bursztynu bałtyckiego miałem już kilka lat temu. Wiedziałem jednak, z jakim nakładem pracy się wiąże realizacja mojej koncepcji, i chyba właśnie dlatego wcześniej się za to nie zabrałem. Aż do niedawna, kiedy otrzymałem specjalne zamówienie dla znanej osoby i stało się ono moim priorytetem na kilka tygodni – wspomina Ireneusz Glaza, właściciel i główny projektant w firmie CHILLI Jewellery.


Wieczne pióro jego autorstwa wzbudzi zachwyt laika, u profesjonalisty zaś pełen szacunek dla pracy koncepcyjnej i wykonania. Pierwszym wyzwaniem było przemyślenie i stworzenie projektu, który spełniałby szereg oczekiwań. Przede wszystkim pióro musiało być ergonomiczne, funkcjonalne, eleganckie oraz – zgodnie z nazwą – wieczne, czyli powinno służyć użytkownikowi przez długie lata.

Wszystkie te warunki zostały spełnione. Projekt powstał w programie komputerowym, do jego realizacji posłużyły nowoczesne narzędzia w połączeniu z doskonałą znajomością warsztatu złotniczego. Ta była niezbędna choćby do ręcznego zakucia 248 cyrkonii oraz odpowiedniego wyszlifowania i obsadzenia 90 kamieni bursztynowych zdobiących powierzchnię pióra. Skalę włożonej pracy uświadomi lepiej informacja, że jedynymi elementami pióra, które nie zostały zaprojektowane i stworzone w pracowni, są stalówka z 18-karatowego złota oraz naboje.


Trudno policzyć, ile tygodni intensywnej pracy kosztowało mnie to pióro. Jedno wiem: na tyle dużo, że drugi raz bym już nie podjął takiego wyzwania – żartuje projektant.


Powstało dzieło doskonałe – idealne pod względem proporcji, wykonane z dbałością o najdrobniejszy nawet szczegół, zachwycające ponadczasową estetyką, budzące podziw dla ogromu włożonej pracy i jubilerskiego kunsztu twórcy. Pierwszy egzemplarz powstał w wersji ze srebra z cyrkoniami, możliwe jest jednak wykonanie go w wersji luksusowej, tj. z diamentami i w żółtym złocie.

 

Polecamy: 

Amberif Selection 2022 – kunszt pomorskich bursztynników

Amberif Selection – mistrzowska biżuteria z bursztynem

Moda Top dla CHILLI Jewellery

Złota Pętelka dla CHILLI Jewellery

Pokazuję, na co mnie stać – rozmowa z Ireneuszem Glazą