Artysta Maciej Rozenberg i projektanci firmy S&A Jewellery Design to laureaci tegorocznego Konkursu Jubilerskiego AMBERIF SELECTION, w którym za wysoką jakość wzornictwa i wykonania nagradzani są wystawcy targów AMBERIF SPRING.

Konkurs ten, uwzględniając jego pierwszą odsłonę pod nazwą Mercurius Gedanensis, istnieje już od 1995 roku. Cel pozostał jednak niezmienny: wyróżnienie wzorów biżuterii nawiązujących do współczesnych trendów mody, wykonanych nienaganną techniką jubilerską oraz stanowiących interesującą ofertę eksportową polskiego przemysłu jubilerskiego i bursztynniczego. Jest on dedykowany dla wystawców targów AMBERIF – imprezy, na której prezentowane są najnowsze trendy w biżuterii (nie tylko bursztynowej) oraz nowatorskie rozwiązania. Praca nagrodzona Grand Prix – statuetką Ministra Rozwoju i Technologii – staje się globalną wizytówką kolejnej edycji targów AMBERIF SPRING.

W tym roku do konkursu zgłoszono 50 prac, które zostały ocenione przez jury w składzie: Beata Bochińska – kolekcjonerka dizajnu, założycielka Fundacji Bochińskich, prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w latach 2006-2012; dr Magdalena Szadkowska – złotniczka, rzeźbiarka, wykładowczyni ASP w Łodzi; Stanisław Jacobson – ekspert diamentów i bursztynu, rzeczoznawca jubilerski; Andrzej Jung – wiceprezes zarządu Fundacji Edukacji, Rozwoju i Integracji Jubilerstwa oraz Dariusz Zarański – projektant, laureat Grand Prix AMBERIF SELECTION 2023. Gremium to, pod przewodnictwem Beaty Bochińskiej, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

GRAND PRIX – Statuetkę Ministra Rozwoju i Technologii dla Macieja Rozenberga za pierścień „ES THEUS”

Jury uznało, że przedstawiona praca łączy dwie funkcje: dekoracyjnej formy rzeźbiarskiej oraz współczesnej biżuterii. Innowacyjność projektu tkwi w uzyskaniu hybrydy pomiędzy funkcją użytkową biżuterii a obiektem rzeźbiarskim o wyrazie czysto artystycznym. Forma rzeźbiarska stanowi kontrastowe połączenie geometrycznych szlifów zewnętrznych i wewnętrznych z organicznością i strukturalnym charakterem bursztynu. Głębia i światło wydobyte zostały dzięki dynamicznym napięciom formy rzeźbiarskiej. Całość z podstawą stanowi kompletną pod względem artystycznym, projektowym, innowacyjnym w technologii i podejściu do projektowania oraz kształtowania formę przestrzenną z bursztynu.

Nagrodę Międzynarodowych Targów Gdańskich firmie S&A Jewellery Design za wisior kinetyczny „12 zero” (projektant: Sławomir Fijałkowski, prototyp: Piotr Frankowski)

3615 2

Jury podkreśliło perfekcyjne wykonanie naszyjnika, który daje użytkownikowi wielką przyjemność doznań zmysłowych. Zaprezentowany naszyjnik łączy w sobie nowoczesność formy z dodaną funkcją ruchu, kinetyki wywołanej poprzez haptykę. Tym samym zwraca uwagę i kieruję funkcję designu ku doznaniom czysto zmysłowym, temperaturze materii i wartości bursztynu w jego wymiarze wykończenia powierzchni: matu i połysku. Forma prosta, masywna, łączy geometrię z tradycyjnymi akcentami oprawy kamieni. Jury doceniło umiejętne połączenie nowoczesności i tradycji oraz spojrzenie na funkcję użytkową przez pryzmat haptyki i wywołanych przez charakter obiektu refleksji o materii i upływie czasu.

Wyróżnienie dla firmy GIN ATELIER Dorota Cenecka za zestaw pierścieni (projektant: Miron Kutarba)

3615 3

Zaproponowane pierścienie z pozłacanymi formami obrączek umożliwiają wykorzystywanie różnych brył bursztynu i pozwalają na produkcję seryjną, a jednocześnie na zindywidualizowaną estetykę.


Wyróżnienie dla firmy CHILLI Jewellery Ireneusz Glaza za pierścień „Orion’s ring” (projektant: Ireneusz Glaza)Pierścień łączy biżuterniczą technologię i poszukiwanie wspólnego mianownika między naturą a technologią.