Wystawa „Komputer i biżuteria”, która miała premierę w ramach Międzynarodowego Triennale Szkła i Biżuterii Jablonec w 2023 r., to prezentacja prac obrazujących wpływ technologii komputerowej na ludzi. To także refleksja na temat komunikacji i rozpadu cywilizacji z powodu nadużywania technologii czy fascynacji sztuczną inteligencją.

Pojawienie się informatyki stopniowo przekształciło ludzkość i zasadniczo wpłynęło na nasze życie. Jej rozwój, od pierwszych gigantycznych komputerów, przez inteligentne technologie, aż po sztuczną inteligencję, postępuje coraz szybciej i nie ma od niego ucieczki. Technologia jest wszechobecna. Pomaga nam lepiej i wydajniej pracować, przemieszczać się i podróżować, dbać o zdrowie, wspierać hobby, bawić się, komunikować i wiele więcej. Maszyny i urządzenia sterowane komputerowo od dawna są normalną częścią naszej codzienności, a wiele osób nie wyobraża sobie już bez nich życia. Stopniowo docierają one poza rozwinięte i cywilizowane regiony, a nawet zaczynają być wykorzystywane przez ludy wcześniej żyjące całkowicie w zgodzie z naturą.

Komputery towarzyszą nam i podążają za nami na całym świecie. Nasz cyfrowy ślad pozostaje rozproszony i przechowywany w wielu nieznanych lokalizacjach tysiące mil od naszej fizycznej egzystencji. Przestrzeń wokół nas wypełniona jest niewidzialnymi falami przesyłającymi niewyobrażalne ilości danych. Zastąpienie naturalnej, bezpośredniej komunikacji między ludźmi przez wyświetlacze i ekrany jest obecnie codziennym problemem we wszystkich grupach społecznych i wiekowych, w tym wśród małych dzieci. Atrakcyjność, a jednocześnie groza tego pomysłu, opisanego lub sfilmowanego w wielu powieściach i opowiadaniach science fiction, powoli staje się rzeczywistością. Stajemy się uzależnieni.

3631 2

„Komputer i biżuteria”: praca Karela Votipki

 

Chociaż e-odpady w dużym stopniu nadają się do recyklingu, ich ilość jest koszmarna. Inteligentne urządzenia wszelkiego rodzaju, a także szybko rozwijająca się sztuczna inteligencja, wkraczają w nasze życie. Niesie to ze sobą pozytywy, ale też ogromne obawy. Czy ludzie mogą nadal kontrolować ten rozwój, czy też sztuczna inteligencja wyprzedzi nas, zdominuje lub całkowicie zniszczy?

Wystawa „Komputer i biżuteria” miała swoją premierę w ramach Międzynarodowego Triennale Szkła i Biżuterii Jablonec (Czechy) 2023. Poszczególni autorzy stworzyli szeroką gamę prac na zadany temat, kierując się osobistymi preferencjami lub perspektywą pokoleniową. Czeskich i słowackich twórców biżuterii urzekły interesujące wizualnie komponenty, urządzenia do przechowywania danych i inne elementy konstrukcyjne komputerów, telefonów komórkowych i podobnych urządzeń pełnych ukrytych informacji i możliwości. Niektórzy pomysłowo wykorzystali w swoich pracach slang informatyczny, inni ulegli magii tworzenia za pomocą programów komputerowych, interakcji z obróbką CNC, laserem lub drukiem 3D, a także wykorzystali charakterystyczną kreatywność sztucznej inteligencji. Niektórzy pokusili się o głębszą refleksję na temat komunikacji i rozpadu cywilizacji z powodu nadużywania technologii czy fascynacji sztuczną inteligencją.

Wystawa „Komputer i biżuteria”
Miejsce: Muzeum Miedzi w Legnicy
Termin: 13.04.-2.06.2024
Organizator: Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu