Kilkadziesiąt autorskich projektów biżuterii głownie z bursztynem bałtyckim z kolekcji inspirowanych motywami zaczerpniętymi z natury, sztuką greckiego antyku oraz nowoczesną architekturą i rzeźbą zostanie zaprezentowanych na wystawie znakomitego artysty Macieja Rozenberga „Czuła biżuteria” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Projektant od trzydziestu ponad lat realizuje autorskie kolekcje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając mu niepowtarzalny charakter. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki antycznej oraz natury, łącząc przeszłość z nowoczesnością. Jego styl rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W kolekcji Macieja Rozenberga znajdziemy okazałe kolczyki, naszyjniki oraz bransolety. Wszystkie wykonuje ręcznie, stosując dawne techniki i tworząc własne, które pozwalają mu osiągnąć zamierzony efekt wizualny. Korzysta wyłącznie z metali szlachetnych – złota i srebra – które łączy głównie z bursztynem bałtyckim oraz diamentami.

Pracochłonne, dopracowane stylistycznie i wykonawczo obiekty złotnicze Macieja Rozenberga spotykają się z uznaniem projektantów i jubilerów, co świadczy o wysokim kunszcie jego dzieł. Doceniają je również najbardziej wymagające kobiet, co z kolei jest dowodem na to, że artysta idealnie wyczuwa ich potrzeby. Subtelność, szlachetna prostota, elegancja, doskonałe połączenie materiałów oraz serce włożone w każdy detal… to właśnie czuła biżuteria, którą wybierają kobiety nowoczesne i wrażliwe na otaczający je świat oraz ludzi.

Polecamy: W ciszy i samotności – rozmowa z Maciejem Rozenbergiem (wywiad z artystą z 2020 roku) 

Na wystawie czasowej w Muzeum Bursztynu zostanie zaprezentowana biżuteria z stworzona z myślą o wystawie, która nigdzie wcześniej nie była prezentowana, jak również kilka starszych, ale bardzo charakterystycznych dla artysty prac. Będą to następujące kolekcje:

GALATEA – kolczyki inspirowane grecką mitologią i sztuką. Bursztynowe gemmy o kształcie kobiecych głów wyrzeźbiono pod mikroskopem przy użyciu specjalnych igieł. Dopełnieniem portretów są świetliste, linearne promienie nadające wertykalno-kolumnową formę wyrafinowanej biżuterii.

HESPERIA ARCHAIOS – Hesperią Grecy nazywali „zachodnią ziemię“, przede wszystkim Półwysep Apeniński. Kolekcja jest inspirowana odnajdywanymi w starożytnych grobowcach bransoletami o kaskadowych konstrukcjach. Bransolety i kolczyki zbudowane z młoteczkowanych, pozłacanych ogniw porównać możemy z ruchliwymi formami natury, choćby jesiennymi liśćmi drżącymi na wietrze. W zamierzeniu autora mieniące się powierzchnie bursztynowych płytek przywołują lśnienie antycznych mozaik.

L’ORFEO – głównym źródłem inspiracji były archaiczne formy biżuterii greckiej powstałe z wykorzystaniem rzemieślniczych pracochłonnych technik kucia i repusowania. Zamierzeniem autora jest rozproszenie maleńkich diamentów na powierzchni bransolety, aby tylko dyskretnie iskrzyły blaskiem. Mocując maleńkie rozproszone diamenty na powierzchni kutych bransolet, autor zamierza uzyskać efekt subtelnego iskrzenia dopełniającego pierwotność i surowość całości. Formy spękane, rwane metalowej konstrukcji skrywają centralnie osadzony klejnot natury – złocisty bursztyn.

CRATER – w tej nazwie autor przywołuje konstelację gwiazd znaną od starożytności. Seria pierścionków łączy w sobie nowoczesne, minimalistyczne wzornictwo z organiczną strukturą bursztynu, która zachwyca swoją różnorodnością. Pierścienie szczególnie frapująco przedstawiają się w wariancie ze srebra pokrytego powłoką z ciemno-srebrnego, grafitowego, szlachetnego rodu.

ZEN ARCHAIOS – biżuteria inspirowana japońskim pojmowaniem przyrody i człowieka jako całości. Kolekcję cechuje powściągliwość w dobieraniu możliwie najprostszych środków wyrazu, a także niedoskonałości i zniszczenia, które znalazły wyraz w dwóch nieprzetłumaczalnych pojęciach: wabi i sabi.

ECHOS – ta seria pierścionków skupia się na kategorii estetycznej rytmu. Ostre krawędzie stycznych płaszczyzn srebra galwanicznie pokrytego rodem w odcieniu grafitowym ożywiają druzy kalcytu kobaltowego. Kształt pierścionka stanowi wyzwanie dla anatomii palca, wpisuje się w szerokorozumianą tradycję art deco.

Maciej Rozenberg – ur. w 1973 roku w Gdańsku, z wykształcenia jest jubilerem, fotografem i historykiem sztuki. W swojej pracowni tworzy unikatowe kolekcje biżuterii, które w całości – od projektu po wykonanie – wychodzą spod jego ręki. Inspiracje znajduje w sztuce dawnej, szczególnie w starożytności. Wzoruje się na dawnych technikach złotniczych, które, jak twierdzi, wciąż zaskakują swoją doskonałością. W wielu zrealizowanych projektach można dostrzec znajomości i oddziaływanie ikon sztuki zgromadzonych w najważniejszych światowych kolekcjach muzealnych. Drugą inspiracją artysty jest natura, bogactwa naturalne ziemi i połączenie człowieka z przyrodą. 

 

Polecamy: Po umiarze poznać mistrza - rozmowa z Maciejem Rozenbergiem (wywiad z artystą z 2007 roku) 


Czuła biżuteria /Gemmae Tenerae. Wystawa prac Macieja Rozenberga
23 marca – 30 grudnia 2024
Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16, 80-8449 Gdańsk
Więcej informacji: muzeumgdansk.pl