Dlaczego warto odwiedzić Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF AUTUMN? Powodów jest wiele, jednym z nich wyjątkowa – i niepowtarzalna! – okazja, by zobaczyć wystawy towarzyszące dedykowane bursztynowi.

Bursztyn pozostaje niezmiennie od lat szczególnym wyróżnikiem Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF. Biżuteria i wyroby dekoracyjne z bursztynu, które powstają głównie na Pomorzu, jak również biżuteria designerska najlepszych polskich projektantów. Nic więc dziwnego, że świat kręci się na gdańskich targach wokół bursztynu.

Słowo „bursztyn” będzie odmieniane na targach, których jesienna edycja pod nazwą AMBERIF AUTUMN odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia 2024 r., przez wszystkie przypadki i w wielu językach świata. Sam bursztyn będzie prezentowany na wiele sposobów: jako współczesna biżuteria i wyroby dekoracyjne na stoiskach wystawców z różnych zakątków świata, ale także na wystawach, których w programie imprez towarzyszących targom jest w tym roku szczególnie bogata różnorodność. Pośród nich szczególnie polecamy wystawy dedykowane bursztynowi.

Wystawa „Treasure Box of the Future/ Kapsuła przyszłości”

3648 2„Treasure Box of the Future/ Kapsuła przyszłości” - praca Marcina Giebułtowskiego

 Dedykowana nowoczesnej biżuterii z bursztynem wystawa „Treasure Box of the Future/ Kapsuła przyszłości” odnosi się do współczesnego stylu życia, zmieniającego się na naszych oczach pojęcia luksusu oraz do wartości, które pokolenie Z uważa za istotne i warte czasu oraz uwagi. Wystawa ma charakter hybrydowy, czyli zobaczyć będzie można wyselekcjonowane obiekty fizyczne i specjalnie przygotowane filmy, które powstały z zastosowaniem sztucznej inteligencji, oraz multimedialne materiały przedstawiające cztery bohaterki i jednego bohatera uosabiających postawy młodego pokolenia. Odbiorcy będą mogli wybrać avatara, z którym się utożsamiają, a tym samym wybrać styl biżuterii, który może być dla nich właściwy jako symbol ich przekonań. Wystawa została zorganizowana przez Fundację Bochińskich w ramach projektu Gdańsk – Światowa Stolica Bursztynu.

Polecamy:  Jak zbudować nowoczesną markę bursztynu – rozmowa z Beatą Bochińską


Wystawa „AMBER 2024 > Other Criteria”

3648 3„AMBER 2024 > Other Criteria” - praca Małgorzaty Kalińskiej

 

 

Na ekspozycji zobaczyć będzie można wybrane prace z wystawy „AMBER 2024 > Other Criteria”, która swoją premierową odsłonę miała w tym roku w czasie Legnickiego Festiwalu SREBRO. Jej rdzeń stanowi starannie wyselekcjonowana kolekcja unikatowych obiektów autorstwa czołówki trójmiejskich bursztynników oraz twórców o niekwestionowanym portfolio artystycznym lub projektowym, również zagranicznych.

Wystawa jest reprezentatywnym przeglądem aktualnej sztuki bursztynniczej i odwołuje się do edukacyjnej misji jej organizatora – Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Ukazuje pełne spektrum artystycznych i wykonawczych cech bursztynu: od jego rzeźbiarskich możliwości swobodnego kształtowania formy, poprzez bogactwo naturalnych cech bursztynu, aż po obiekty eksperymentalne.

Wyodrębnioną przestrzeń stanowią prototypy biżuterii wykorzystujące m.in. innowacyjne techniki CAD / CAM, druk 3D, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość (VR / AR) oraz przykłady kreatywnego zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji wykonane przez studentów Wydziału Wzornictwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Polecamy: SREBRO 2024: wystawa „AMBER 2024 > Other Criteria”


Wystawa fotografii szkatuły Christopha Mauchera

3648 4


Powstała w Gdańsku ok. 1700 roku szkatuła jest jednym z najwspanialszych nowożytnych dzieł wykonanych z bursztynu. To wybitne dzieło w rzeczywistości jest niewielkich rozmiarów: 30 x 40 x 40 cm. Szkatułę zdobią wątki miłosne przedstawione w scenach mitologicznych, jak również motywy ikonograficzne związane z Gdańskiem, będące afirmacją życia oraz bogactwa, dostatku i siły tego miasta.

Wielkoformatowe fotografie Lecha Zdrojewskiego, wykonane w 20-50-krotnym powiększeniu, ukazują wielki kunszt Mauchera i w malarski sposób przedstawiają pełne dynamiki i ekspresji, bogate w swych formach barokowe kompozycje. Zdjęcia powstały przy okazji wystawy „Christoph Maucher – bursztynowa szkatuła pełna tajemnic”, którą można oglądać w Muzeum Zamkowym w Malborku do 1 grudnia 2024 r. Na wystawie – po raz pierwszy – udostępniono zwiedzającym bogato dekorowane wnętrze szkatuły oraz spód pokrywy. Pokazane zostały liczne detale, niektóre dotychczas nieodkryte, inne na co dzień niewidoczne. Wiele z nich ma tylko kilka milimetrów.

Polecamy: Tajemnice słynnej szkatuły Mauchera odkryte?


Wystawa prac z kolekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników

Wystawa ukazuje część kolekcji współczesnej biżuterii z bursztynem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, składającą się z prac artystów nagradzanych w międzynarodowych konkursach sztuki jubilerskiej oraz obiektów członków MSB. Wystawa prezentowana na stoisku MSB (A.533).


Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF AUTUMN
29-23 sierpnia 2024
AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, Żaglowa 11
Więcej informacji: amberif.pl