Wystawa „65” prezentuje prace obecnych i byłych pedagogów oraz studentów wszystkich pracowni Instytutu. Ekspozycja łączy dzieła najnowsze – efekty pracy ostatnich miesięcy i lat z reprodukcjami prac z początków istnienia Pracowni Biżuterii.

W 1959 roku w Studium Odzieży, Galanterii i Grafiki Żurnalowej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi powstała Pracownia Galanterii, której organizacją zajęła się Lena Kowalewicz-Wegner. Pracownia ta stała się początkiem historii nauczania projektowania biżuterii w łódzkiej uczelni.


Nie jesteśmy w stanie odizolować się od agresywności zawartych na sobie proporcji. Chcemy czy nie chcemy formy działają. Dlatego każdy szczegół (noszony) musi mieć piętno sztuki. To piękno w formie ma duży wpływ wychowawczy na człowieka (Lena Kowalewicz-Wegner)


Choć na świecie przez lata ta dziedzina projektowania musiała starać się o autonomię i zrozumienie, by nie być traktowana jako dodatek do ubioru czy też dekoracja lub inwestycja, łódzcy pedagodzy zawsze podkreślali związki biżuterii artystycznej ze sztuką. Pokolenia studentów zdobywały wiedzę i umiejętności najpierw w pracowni istniejącej w ramach Katedry Ubioru ASP w Łodzi, a od 2002 roku w osobnej Katedrze Biżuterii, która przekształciła się w obecny Instytut Biżuterii. Od 2019 roku projektowanie biżuterii stało się kierunkiem, a ASP w Łodzi jedyną w Polsce uczelnią artystyczną oferującą możliwość kształcenia w tej dziedzinie.


Dobra biżuteria to przedmiot niosący w sobie czytelny przekaz. Właściwe połączenie w realizacji kilku elementów – formy, materiałów i technologii – umożliwia właściwy sposób czytania opowieści. Oczywiście bez ustalenia celu opowieści trudno jest właściwie dobrać środki wyrazu. Głównym narratorem historii może być zarówno forma, materiał, jak i wybrana technologia. Tego właśnie, poza klasycznym warsztatem, próbujemy nauczyć w naszym Instytucie Biżuterii. Eksperymentowanie, poszukiwanie nowych materiałów i technologii jest ważnym elementem edukacji. Idea ta wpisana jest w „ducha” jednostki – podsumował prof. Andrzej Boss.

 

Wystawa „65”
Organizator: Instytut Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi
Miejsce: Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 3
Termin: 13.04. – 2.06.2024
Kuratorki wystawy: dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni, dr Michalina Owczarek-Siwak
Katalog wystawy do pobrania TUTAJ