Z okazji 300-lecia powstania jednego z najcenniejszych zabytków w zbiorach Muzeum Gdańska – bursztynowego kabinetu Johanna Georga Zernebacha – w Muzeum Bursztynu będzie można podziwiać dziesięć zabytkowych kabinetów wypożyczonych z kolekcji prywatnych i muzealnych, m.in. z londyńskiego Victoria & Albert Museum.


Wystawa czasowa „Kabinety” ma podkreślić znaczenie gdańskiej kolekcji bursztynowych dzieł sztuki i naszego miasta jako Światowej Stolicy Bursztynu. Kabinety to niezwykłe przedmioty, które w swojej formie i funkcji łączą historię, sztukę i rzemiosło. Miały one przeważnie charakter luksusowy i były sprzedawane elitom dawnej Europy. Do 29 września będzie można zobaczyć najcenniejsze z nich, zarówno z kolekcji Muzeum Gdańska, londyńskiego Victoria & Albert Museum oraz prywatnych kolekcjonerów z całej Europy – zachęca Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


Na wystawie zostaną zaprezentowane dwa kabinety wykonane z bursztynu: „jubilat” autorstwa Johanna Georga Zernebacha z kolekcji Muzeum Bursztynu oraz kabinet specjalnie z tej okazji wypożyczony z Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Wprawdzie autor tego dzieła pozostaje wciąż nieznany, ale w opinii specjalistów zbieżność niektórych elementów wskazuje na to, że jest nim Johann Georg Zernebach.

Tę okolicznościową wystawę uświetni także osiem kabinetów wykonanych z innych niż bursztyn bałtycki materiałów, które pochodzą z prywatnych kolekcji i zostały wypożyczone dzięki pomocy monachijskiego antykwariatu Kunstkammer Georg Laue.


Polecamy:
 Renesans bursztynu - rozmowa z Georgem Laue

3638 2

Bursztynowy kabinet z Victoria & Albert Museum. Fot. Muzeum Gdańska


Czym są kabinety?


W dużym uproszczeniu kabinetem nazywa się rodzaj mebla z szufladkami do przechowywania dokumentów, klejnotów, pieniędzy czy kolekcji. Nazwa pochodzi od francuskiego „cabinet” oznaczającego pokój kolekcjonerski lub kolekcję. W XVI i XVII wieku były to meble najwyższego kunsztu wykonywane z najcenniejszych materiałów i często używane jako prezenty dyplomatyczne.


Kabinet Zernebacha to unikatowy zabytek, który niesie ze sobą niezwykłą historię. Sygnatury twórców na bursztynowych wyrobach są rzadkością, a w tym przypadku mamy do czynienia z własnoręcznym podpisem artysty ukrytym dyskretnie we wnętrzu zwieńczenia kabinetu. Napis wykonany czarnym tuszem na drewnianych ściankach konstrukcji: „Danzig / D.28 Julius Ao 1724 / Johan George Zernebach” jednoznacznie wskazuje na miejsce i datę powstania dzieła oraz jego autora – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska, kierowniczka Muzeum Bursztynu.


Kabinety wykonywano nie tylko z bursztynu. Dzięki pomocy kolekcjonera Georga Laue na wystawie czasowej zaprezentowane zostaną również arcydzieła nieznane dotąd publiczności w Polsce. Najstarsze z prezentowanych dzieł zostało wykonane w Norymberdze w 1560 roku.

Kim był Johann Georg Zernebach / Zarrenbach?

Johann Georg Zernebach / Zarrenbach był mistrzem gdańskiego cechu bursztynników, o którego aktywności zawodowej niewiele wiadomo. Jego aktywność zawodowa przypadła na lata 20. XVIII wieku. Jest też jednym z nielicznych gdańskich bursztynników z okresu sprzed XIX w., którzy sygnowali swoje dzieła. Więcej będzie się można dowiedzieć z wykładu dr. Jacka Bielaka „Johann Georg Zernebach i bursztynnictwo w Gdańsku w jego czasach” (26 września 2024 roku, o godz. 17.00, wstęp wolny).


„Kabinety. Wystawa z okazji 300-lecia powstania kabinetu Johanna Georga Zernebacha”
29 czerwca – 29 września 2024
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patron medialny: kwartalnik branżowy oraz portal internetowy Spotkania z zabytkami