plzh-CNenetdelvltnorues

Podczas uroczystego otwarcia Targów Złoto Srebro Czas Jadwiga Czartoryska wręczy Bursztynową Różę Małgorzacie i Tomaszowi Osuchom, prowadzącym Fundację Spełnionych Marzeń. Fundacja niesie pomoc i radość dzieciom dotkniętym chorobami nowotworowymi.

Potrzeba niesienia pomocy innym zrodziła się z osobistych przeżyć Państwa Osuchów, którzy stracili 11-letniego syna po długotrwałej walce z chorobą nowotworową. Jak sami przyznają, głównym celem Fundacji Spełnionych Marzeń jest prowadzenie wielokierunkowych działań mających za zadanie łagodzenie psychicznych i psychologicznych skutków leczenia onkologicznego u dzieci i ich rodzin.

Od początku istnienia Fundacja otacza opieką dzieci – aby pomóc im znaleźć siłę do walki z chorobą, optymizm i przywrócić radość, jakiej pozbawiają pobyty w szpitalu i uciążliwe leczenie. „Onko-Olimpiada” – Międzynarodowe Igrzyska Sportowe dla osób, które wygrały walkę z chorobą, pokazy mody „Dzieci – Dzieciom”, Ogólnopolski Zjazd Dzieci i Młodzieży  „Benefis Marzeń”, wyjazdy wakacyjne i weekendowe, spotkania na oddziałach szpitalnych, „Harleyada Marzeń” – rajd motocyklowy po Warszawie i wiele innych imprez to skuteczne formy działania, o czym świadczą uśmiechy na dziecięcych buziach.

Dla rodziców Fundacja jest nieocenionym wsparciem w przezwyciężaniu trudności dnia codziennego, jakie niesie opieka nad chorym dzieckiem. Niejednokrotnie potrzebna jest pomoc psychologa lub po prostu chwila rozmowy i możliwość podzielenia się troskami. Od października 2010 rusza kolejny projekt Fundacji – Dom Rodzica, hostel dla rodziców dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych warszawskich szpitali. Dom Rodzica zapewnienia nocleg osobom spoza Warszawy, wsparcie psychiczne i psychoonkologiczne dzieciom i ich rodzicom, spotkania z lekarzami onkologami, zajęcia aktywizujące dla dzieci przebywających w ośrodku, grupy wsparcia dla rodziców w żałobie, szkolenia dla wolontariuszy, aktywne formy spędzania wolnego czasu dla osób korzystających z ośrodka.

Filie Fundacji Spełnionych Marzeń znajdują się w Kielcach, Lublinie i Olsztynie.

Małgorzatę i Tomasza Osuchów jako kandydatów do wyróżnienia „Bursztynowej Róży” zaproponowała ubiegłoroczna laureatka Jadwiga Czartoryska. „Bursztynowa Róża” jest inicjatywą środowisk branżowych skupionych wokół targów, których celem jest wyróżnianie osób pomagających innym i docenienie ich zasług. Stała się ona symbolem wrażliwości społecznej. „Targi Złoto Srebro Czas chcą w ten sposób udowodnić, że różne środowiska mogą się mobilizować wokół szczytnych i użytecznych idei. Dzięki temu wszystkich nas połączy przekonanie, że warto się dzielić” – podsumowała dyrektor Targów Wanda Gontarska.

Pierwszą laureatką tego wyróżnienia była Pierwsza Dama Maria Kaczyńska, która na swą następczynię wyznaczyła w ubiegłym roku prezesa Fundacji Orange Jadwigę Czartoryską. Idea wyróżnienia ewoluuje – od tego roku będzie ono przyznawane pod hasłem „Warto się dzielić”.