plzh-CNenetdelvltnorues
Zaskakująco ciepły wieczór w ostatnią sobotę października stał się teatrem otwarcia nowej trójmiejskiej galerii biżuterii designerskiej – działalność rozpoczęła Galeria Sfera Alicji Pomianowskiej.

„Nareszcie w Gdańsku robi się krakowsko!” – tak o umiejscowieniu galerii powiedziała Katarzyna Marszalec, właścicielka dobrze znanej projektantom i miłośnikom nieszablonowej biżuterii galerii przy gdańskim Długim Targu. Sfera bowiem mieści się w wąskim podwórku na tyłach wrzeszczańskiej synagogi. 20 metrów od głównej ulicy dźwięki miasta przycichają, wchodzi się w enklawę, by móc oddać się obcowaniu z ciekawą biżuterią, jakiej nigdzie indziej we Wrzeszczu znaleźć nie można.
Na pierwszy wernisaż prac Doroty Gulbierz, Danki Czapnik, Jarka Koźmiańskiego, Emilii Górnej i Norberta Wawrzyniaka oraz Jana Pomianowskiego, męża Alicji, przybyło ponad 30 osób. Drogę wskazywały im lampiony prowadzące od ul. Grunwaldzkiej, poprzez bramę, w głąb podwórza.
„W dniu otwarcia pokazaliśmy prace pięciorga związanych z Trójmiastem autorów i prace te stanowią obecnie komercyjną propozycję galerii. W przyszłości zapewne pojawi się również biżuteria innych twórców. Kryteria doboru są, i najpewniej pozostaną, dwa: będziemy starali się przedstawiać naszym klientom wyłącznie dobrą biżuterię unikatową, a przy tym taką, której nie ma w trójmiejskich galeriach. Oczywiście bursztyn będzie zawsze dominował w naszej ofercie, co jest dosyć oczywiste z uwagi na umiejscowienie galerii, ale też ze względu na uwagę, jaką przykładają polscy autorzy do tego surowca” – przedstawiała wizję galerii Alicja Pomianowska, zapowiadając równocześnie następne wystawy autorskie. „Być może już na wiosnę uda się pewne przedsięwzięcie. Marzyło by nam się spotkanie w ciepły majowy wieczór, z udziałem muzyki... Taka srebrnicza majówka” – dodaje z wyraźnym planem, którego jednak jeszcze nie chce zdradzić. „Pomysłów nie brakuje. Na razie jednak poświęcamy się codziennej pracy galerii, powiadamiamy klientów o istnieniu tego miejsca i przekonujemy do naszej propozycji.”
Sama galeria to miłe, szare pomieszczenie z własnoręcznie wykonanymi przez pana Jana gablotami. Ciekawa, dobrze oświetlona i wyeksponowana biżuteria uzupełniona jest graficznie przygotowanymi informacjami o autorach.

Z okazji otwarcia Galeria Sfera przygotowała niespodziankę dla czytelników Bursztynowego Portalu amber.com.pl – do końca bieżącego roku na hasło amber.com.pl przysługuje 10% zniżki.

Galeria Biżuterii Unikatowej SFERA
ul.Grunwaldzka 102
Gdańsk-Wrzeszcz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
czynne od pon. do pt. w godz. 12 -19 oraz w soboty 11 - 14.

Foto: Michał Kosior / Galeria Sfera