plzh-CNenetdelvltnorues
Na prośbę firm startujących w konkursie na wybór inwestora, z którym miasto Gdańsk stworzy spółkę celową do zagospodarowania prestiżowej części miasta, czyli północnego cypla Wyspy Spichrzów, przedłużono termin składania ofert konkursowych pierwszego etapu do 19 listopada.

Konkurs jest bacznie obserwowany przez bursztynników, gdyż to właśnie w północnej części wyspy ma powstać nowa siedziba Muzeum Bursztynu, co jest jednym z warunków konkursowych narzuconych inwestorom przez miasto.
W ostatnich latach mówiło się o ulokowaniu muzeum na samym końcu cypla wyspy i ogłoszeniu konkursu na wyjątkowy projekt na miarę Muzeum Guggenheima w Bilbao, który stałby się nową wizytówką i symbolem miasta. Jednak ten teren o powierzchni 3.000 m2, który jest w posiadaniu PP PKZ (Przedsiębiorstwo Państwowe Pracownie Konserwacji Zabytków), a który miał zostać zamieniony na działki w innych lokalizacjach miasta i scalony z resztą miejskich gruntów na wyspie, jest uwikłany w ciągnący się od kilku lat spór sądowy między PP PKZ a pewną firmą, która rości sobie prawa własności do tego terenu. Konkurs obejmuje więc całość północnej części wyspy poza spornym terenem.
Inwestycje na wyspie mają łączyć funkcje kulturalne, usługowe, handlowe i mieszkaniowe. Jak mówi Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu, w ofercie skierowanej do inwestorów miasto sugeruje także inne niż muzeum inwestycje związane z symboliką bursztynu. Obok planowanej siedziby muzeum mogłoby powstać bursztynowe SPA, hotel czy restauracje. Uznaje się, że najbardziej atrakcyjnymi produktami turystycznymi są dziś jak najbardziej kompleksowe rozwiązania.
Dzisiejsza siedziba Muzeum to średniowieczny zespół Przedbramia ulicy Długiej, budynek wyjątkowy, ale trudny do zwiedzania zwłaszcza dla osób starszych i wręcz niemożliwy do pokonania dla inwalidów. Przez pierwszy rok istnienia muzeum odwiedziło ponad 70.000 osób – to wynik bez wątpienia imponujący jak na obiekt o dużej klasie trudności poruszania się po nim i niewielkiej pojemności.
Do 2011 roku cała ekspozycja Muzeum Bursztynu powinna znaleźć się w nowoczesnym kompleksie budynków (data otwarcia jest związana z unijną dotacją). Całkowity koszt wybudowania nowej siedziby muzeum szacowany jest na 12,2 mln euro – Unia Europejska dofinansuje projekt w 85%, czyli w kwocie 10,37 mln euro. Planowana powierzchnia muzeum wynosi aż 9.200 m2.
Konkurs przewiduje trzy etapy. Pierwszym jest wybór inwestora – ten etap ma być zakończony jeszcze w tym roku; na prośbę firm startujących przedłużono termin składania ofert do 19 listopada. Kolejnym etapem jest wybór koncepcji architektoniczno-urbanistycznej – ta cześć konkursu ma zostać rozstrzygnięta do marca 2008. Do ostatniego etapu powinno dojść dwóch inwestorów, z których miasto ostatecznie wybierze jednego. Zakończenie konkursu planowane jest na przełom czerwca i lipca 2008. Ostatecznie wybrany inwestor będzie musiał uwzględnić uwarunkowania i sugestie konserwatora zabytków. Część wyspy będzie rewitalizowana, część budynków będzie musiała zostać wiernie odtworzona, a pozostała część będzie mogła otrzymać zabudowę nowoczesną.
Czy zatem Wyspa Spichrzów zyska drugą nazwę Wyspy Bursztynu? Gdańsk pozyskał olbrzymie środki zarówno na budowę muzeum, jak i promocję miasta jako światowej siedziby bursztynu, niewykluczone zatem, że dobrze wydane pieniądze pozytywnie zmienią nie tylko wizerunek wyspy, ale i bursztynu na świecie.

Foto: Michał Kosior


Ze wstępu Prezydenta Pawła Adamowicza do informacji dla inwestorów:

Szanowni Państwo,
przez wieki Wyspa Spichrzów była prawdziwym sercem Gdańska, wokół którego koncentrowało się życie gospodarcze miasta. To tu w spichlerzach gromadzone były zapasy eksportowanego do całej Europy Północnej i Zachodniej zboża. Tu handlowano spławianym Wisłą drewnem i innymi bogactwami naturalnymi. W sąsiedztwie Wyspy Spichrzów kwitło w zamierzchłych czasach gdańskie szkutnictwo. Bogatą i barwną historię Wyspy Spichrzów na kilkadziesiąt lat przerwała II wojna światowa. Zniszczony w 1945 roku w wyniku działań wojennych cenny skrawek gdańskiego grodu długo czekał na rewitalizację.
Ten niezwykle atrakcyjny teren sąsiadujący z turystycznym centrum miasta ma zostać zagospodarowany z pożytkiem dla inwestorów, Gdańszczan i turystów. Celem przedsięwzięcia, które stało się przedmiotem międzynarodowego konkursu, do którego mam zaszczyt Państwa zaprosić, będzie przekształcenie tego wyjątkowego pod względem położenia terenu w atrakcyjny turystycznie i komercyjnie fragment gdańskiego waterfrontu, obejmującego dzisiaj zabytkowe zabudowania obu brzegów rzeki Motławy.
Mam nadzieję, że już wkrótce, tak jak przed wiekami, reprezentacyjny obszar północnego cypla Wyspy Spichrzów będzie tętnił życiem. Z tego powodu w planach zagospodarowania przestrzennego przewidziane zostały przede wszystkim funkcje publiczne, kulturalne, połączone z szeroko rozumianymi funkcjami usługowymi, handlowymi i gastronomicznymi, a także funkcjami mieszkalnymi, kierowanymi do mieszkańców Gdańska oraz licznie odwiedzających ten rejon miasta turystów.

Serdecznie zapraszam do podjęcia wyzwania, które na trwałe ma szansę wpisać się w ponad 1000-letnią historię Gdańska.

Prezydent Miasta Gdańska
Paweł Adamowicz