Do 6. stycznia 2009 roku w Muzeum Couven w Akwizgranie (Aachen) można oglądać wystawę „Bursztynowa Komnata – fascynacja i mity“.

Na wystawie w Akwizgranie prezentowane są historyczne zdjęcia i dokumenty tekstowe dotyczące historii powstawania repliki Bursztynowej Komnaty, 30 kopii znaczących dzieł sztuki bursztynniczej powstałych w Carskosielskiej Pracowni Bursztynowej wzorowanych na oryginałach pochodzących z okresu XVII i XVIII wieku, m.in. ikony, szkatuły, naczynia, popiersia, świeczniki i inne precjoza , jak również dzieła własne mistrzów z tej pracowni. Odwiedzający mogą zobaczyć, jak wygląda pracownia bursztynnicza oraz podziwiać techniki stosowane w tym okresie. Wystawie towarzyszy film na temat Bursztynowej Komnaty oraz procesu powstawania jej repliki. W ten sposób odwiedzający mogą sobie wyobrazić, jak wyjątkowym dziełem była oryginalna Bursztynowa Komnata prezentowana w letnim pałacu carycy Katarzyny w Carskim Siole do września 1941 roku.

Jeszcze przed jej otwarciem w dniu 1. listopada cieszyła się ona zaskakująco dużym zainteresowaniem i tendencja ta stale się utrzymuje – przez pierwszy miesiąc odwiedziło ją ponad 5000 osób!
Przy okazji wystawy muzeum przygotowało także dodatkowe atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, m.in. prelekcje na tematy związane z bursztynem, pokazy specjalne oraz warsztaty złotnicze, w czasie których pod okiem fachowca odpłatnie można własnoręcznie zrobić biżuterię.

Bursztynowa Komnata

W 1770 roku w okresie rządów carycy Katarzyny w jej pałacu w St. Petersburgu została ukończona słynna i wyjątkowo cenna Bursztynowa Komnata. W czasie drugiej wojny światowej została ona zdemontowana i przetransportowana do Królewca, gdzie na krótko została zdeponowana na zamku w Królewcu, a w 1944 roku zniknęła w tajemniczy sposób w czasie kolejnego transportu. Owiana legendą, jest od tego czasu stale poszukiwana. W 1981 roku powstała Carskosielska Pracownia Bursztynowa z zamiarem rekonstrukcji Bursztynowej Komnaty. Gotowe dzieło zostało zaprezentowane publiczności w 2003 roku. Od tego czasu prace artystów-bursztynników zrzeszonych w spółce Carskosielska Pracownia Bursztynowa w Puszkinie koło Petersburga są prezentowane na wystawach w różnych krajach. Swoją premierę w Polsce kolekcja ta miała w czasie targów Ambermart 2007, następnie była prezentowana podczas targów Jubinale 2008.  

Polecamy także artykuły na temat Bursztynowej Komnaty:

Bursztynowy gabinet króla Fryderyka I
Bursztyn w pałacu Katarzyny I w Carskim Siole
Bursztynowa Komnata w carskich pałacach
Rekonstrukcja zaginionej Komnaty

Zdjęcie: Popiersie cara Piotra I. Fot. Wikwol