plzh-CNenetdelvltnorues
W czasie targów Złoto Srebro Czas w Warszawie znany stylista Tomasz Jacyków doradzał kobietom, jak nosić biżuterię. A oto kilka jego rad.

Biżuteria zawsze modna

Zawsze jest modna biżuteria szlachetna – żadne paciorki nawlekane na żyłkę czy sznurek, ale szlachetne kamienie oprawione w szlachetne metale. Aczkolwiek nie dla wszystkich! Jednym z kryteriów doboru ozdób – podobnie zresztą jak i ubrań – jest wiek kobiety. Generalnie im kobieta starsza, tym bardziej szlachetna powinna być jej biżuteria. Natomiast 16-latka w dużych diamentowych kolczykach będzie wyglądała pretensjonalnie. Kolejne ważne kryterium to sylwetka – kobiety puszyste czy też silnie zbudowane powinny nosić dużą biżuterię, a panie drobne raczej małą, niezbyt rzucającą się w oczy. W przeciwnym razie ozdoby tylko uwydatnią mankamenty ich figury.
Przez kilka ostatnich lat biżuteria była bardzo modna – było jej dużo, różnej i okazałych kształtów. Obecnie jej znaczenie jest coraz mniejsze, staje się tylko elementem ubrania. Jeśli chodzi o biżuterię na dzień, wszystko zależy od trendów. Na szczęście w każdym sezonie są jakieś stałe, powtarzające się trendy, dzięki którym kobieta może się czuć „bezpiecznie”. Są to m.in.: nurt etniczny (choć każdorazowo pod inną nazwą) oraz wielka elegancja, czyli kamienie szlachetne i złoto.

Biżuteria fashion
Oferta biżuterii fashion proponowana przez sklepy takie jak np. H&M, Zara czy C&A, tzw. biżuteria z przymrużeniem oka, to tak naprawdę dużo tańsze wersje propozycji znanych designerów, przede wszystkim włoskiego pret-a-porter: Alberto Ferretti, Moschino, Dolce&Gabbana czy Jean Paul Gautier – oni projektują także ozdoby. Oferta tych sklepów adresowana jest głównie do nastolatek i kobiet młodych, które mogą sobie pozwolić na noszenie plastikowej biżuterii. Chociaż generalnie wszystko zależy przede wszystkim od samopoczucia kobiety i jej stylu – wiek przestaje być w dzisiejszych czasach decydującym czynnikiem. Jeśli więc kobieta dba o siebie, ma młodzieńczy sposób bycia i wysportowaną sylwetkę, do tego czuje się młodo, może bez obaw do np. tuniki i sportowego obuwia założyć coś z tzw. biżuterii fashion.

Nie tylko biżuteria zdobi
Od ubiegłego roku utrzymuje się bardzo silny trend na ozdobne klamry do pasków, wykonywane także ze szlachetnych materiałów i kamieni. Muszą być koniecznie duże i są również w tym sezonie szalenie modne.

Sezon wiosna-lato 2008
Niestety, jeśli chodzi o biżuterię, to nie ma dla niej zbyt dobrych perspektyw na następny sezon. Lato’08 zapowiada się jako absolutne szaleństwo kolorów: wyrazistych, ostrych, wręcz agresywnych. Biżuteria nadal będzie pełnić swoją funkcję, jednak już w mniejszym stopniu niż dotychczas. Na pewno będzie się nosiło biżuterię srebrną i złotą, m.in. w formie łańcuchów, pojawią się także elementy ozdobne z czarnej skóry, ale na pewno nie będą to już korale. Dlatego trzeba korzystać z ogromnej szansy, jaką stwarza moda w sezonie zimowym – dzięki temu, że dominują w niej szarości, brązy, zielenie i fiolety, biżuteria może na ich tle zaistnieć.

Kolczyki

Kolczyki powinny być dobrane przede wszystkim do owalu twarzy i fryzury. I tak przy twarzach okrągłych kolczyki kończące się na wysokości żuchwy jeszcze tę twarz dodatkowo poszerzają. Kolczyki są modne w każdym sezonie, obecnie akurat większe i dłuższe.

Komplety są passe
Bardzo ważne jest, aby nie przebrać się za choinkę. Obecnie w bardzo złym guście jest zakładanie całych kompletów: naszyjnik, kolczyki, bransoleta i pierścionek.

Warto też wystrzegać się ślepego podążania za modą, bo to prowadzi do zguby. Moda jest obecnie tak bardzo zróżnicowana, że można sobie wybrać coś odpowiedniego. Bo moda ma pomagać w kreowaniu własnej osoby, a nie prowadzić do ujednolicenia „ulicy”.

Foto: Grzegorz Rogiński