Chociaż w 2020 r. z powodu koronawirusa prace wydobywcze zostały rozpoczęte dwa miesiące później, Kaliningradzki Kombinat Bursztynowy chwali się przekroczeniem rocznego planu wydobycia surowca w kopalni Primorskaja w Jantarnym o ponad 30%.

Plan strategiczny Kombinatu na 2020 rok zakładał wydobycie 400 ton surowca – udało się go zrealizować już 25 października, a więc dwa miesiące przed terminem. I to mimo dwumiesięcznego opóźnienia w rozpoczęciu prac wydobywczych wiosną ubiegłego roku spowodowanych ograniczeniami wywołanymi pandemią koronawirusa. – Chociaż osiągnęliśmy zakładany na ten rok cel przed terminem, postanowiliśmy kontynuować prace wydobywcze, by zbliżyć się do kolejnego celu, jakim jest zwiększenie wydobycia bursztynu zapisane w Strategii Rozwoju Przemysłu Bursztynowego do 2025 roku opracowanej zgodnie z wytycznymi prezydenta Rosji – powiedział Michaił Zatsepin, dyrektor generalny Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynowego.

W sprzyjających warunkach atmosferycznych do 21 grudnia wydobyto 525 ton surowca bursztynowego, tym samym bijąc poprzedni historyczny rekord z 2018 r. wynoszący 500 ton. Rok 2020 r. okazał się zresztą bogaty w bursztynowe rekordy: pierwsze 100 ton surowca wydobyto w ciągu miesiąca (zwykle w takim czasie pozyskuje się 50 ton), w całym sezonie wydobyto rekordową liczbę bryłek bursztynu o masie ponad 1 kg oraz 20 unikatowych samorodków o masie ponad 1 kg (2017: 18, 2018: 17, 2019: 18). Każdemu z nich nadano nazwę – ostatni ochrzczono „Rostec” dla uczczenia korporacji, do której od 2013 r. należy Kombinat, i w symbolicznym geście podziękowania za poprawę warunków pracy. Ponadto w 2020 roku – po raz pierwszy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu produkcyjnego – zakontraktowano ilość surowca praktycznie równą planowanemu rocznemu wydobyciu.

Kaliningradzki Kombinat Bursztynowy powstał 21 lipca 1947 r. po przekształceniu Państwowej Manufaktury Bursztynu (Staatliche Bernstein-Manufaktur) działającej tu w latach 1926-1945. Kombinat Bursztynowy jest jedynym przedsiębiorstwem przemysłowym w Rosji i największym na świecie zajmującym się wydobyciem bursztynu zlokalizowanym we wsi Jantarny w obwodzie kaliningradzkim, gdzie skoncentrowane jest około 90% światowych zasobów bursztynu. W 2013 roku, na mocy dekretu prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, zakład został przekazany pod zarząd państwowej korporacji Rostec. W 2019 roku sprzedano 467,9 t bursztynu za ponad 3 mld rubli – sprzedaż odbywała się na zorganizowanych aukcjach na elektronicznej platformie handlowej JSC Saint Petersburg Exchange oraz na aukcjach dla przetwórców.