plzh-CNenetdelvltnorues

Unikatowej bryłce bursztynu bałtyckiego o masie 2,48 kg znalezionej pod koniec maja w Kopalni Bursztynu w Kaliningradzie pracownicy nadali nazwę „Zwycięzca” – jako symbol nadziei na wczesne i bezwarunkowe zwycięstwo Rosji i całego świata nad pandemią koronawirusa.

Pracownicy i zarząd Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynowego, w skład którego wchodzi kopalnia Primorskaja i zakład przetwórczy Juwelirprom, uznali to znalezisko za dobry znak – tak duże bryłki trafiają się dość rzadko, a tym razem szczęście dopisało już w pierwszych dniach sezonu wydobywczego, który z powodu pandemii koronawirusa rozpoczął się nie jak zwykle na przełomie marca i kwietnia, ale dopiero w połowie maja. Za symboliczną uznano także dostrzeżoną w kształcie bryłki koronę (inni dostrzegli tam trójząb oznaczający moc i siłę).

Nie jest to jednak największy samorodek znaleziony w kaliningradzkiej kopalni bursztynu bałtyckiego, gdzie koncentruje się ok. 90% całych zasobów światowych. Większa jest bryłka o wadze 3,06 kg znaleziona w marcu 2017 r. kopalni Primorskaja w dniu wizyty szefa obwodu kaliningradzkiego Antona Alichanowa, której – dla upamiętnienia – nadano nazwę „Gubernator”. Ta i kilkadziesiąt innych unikalnych brył bursztynu znalezionych w kopalni znajdują się w interaktywnej sali wystawowej „Bursztynowa komnata” w Kaliningradzkim Kombinacie Bursztynowym, gdzie będzie je można oglądać po ponownym otwarciu wystawy dla publiczności. Jest nadzieja, że nastąpi to dość szybko – zwłaszcza jeśli wierzyć w bursztynowe znaki dające nadzieję na wczesne i bezwarunkowe zwycięstwo Rosji i całego świata nad pandemią koronawirusa.

Czytaj także: Najbardziej imponujące bryły bursztynu

Bryłki bursztynu o wadze powyżej 2 kg zdarzają się niezwykle rzadko – waga większości waha się od 1 do 1,5 kg. Nie tylko nie są one powszechne w przyrodzie, ale też są poważnie zagrożone uszkodzeniem w czasie wydobycia – szczególnie w kontakcie z ciężkim sprzętem używanym w kopalni Primorskaja. W 2019 r. wydobyto tam 18 bryłek o masie większej niż 1 kg, w 2018 – 17, zaś w 2017 – 18. To dobry, stabilny wynik w porównaniu z latami wcześniejszymi, kiedy wydobywano ich nie więcej niż 5-6 rocznie. Wszystkie znajdowane w kopalni samorodki podlegają ocenie przez Państwowy Fundusz Metali Szlachetnych i Kamieni Szlachetnych Federacji Rosyjskiej. Część z nich trafia następnie do kolekcji Kombinatu, zaś pozostałe są wystawiane na aukcjach prowadzonych na Międzynarodowym Forum Przemysłu Bursztynowego Amberforum.