plzh-CNenetdelvltnorues
Bryłka bursztynu naturalnego - z wystawy w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

17 maja muzea będą przeżywały prawdziwe oblężenie. Warto więc dobrze zaplanować ten czas. My zadbaliśmy o miłośników bursztynu, którym podpowiadamy, gdzie i co warto zobaczyć.  

Tej wyjątkowej nocy muzea kuszą nie tylko możliwością zwiedzenia wystaw całkiem za darmo lub za symboliczną złotówkę, ale także specjalnie z tej okazji przygotowanymi programami towarzyszącymi. My proponujemy zwrócić uwagę na te mniej znane, przez to pewnie mniej spektakularne, ale także warte odwiedzenia ze względu na ciekawe wystawy tematyczne – oczywiście poświęcone bursztynowi. Pamiętajmy, że niestety nie wszystkie ekspozycje, dostępne w standardowym czasie otwarcia, będą dostępne dla zwiedzających nocną porą 17 maja – głównie ze względów bezpieczeństwa eksponatów. Co będzie można zobaczyć? Oto nasze propozycje.

MUZEUM ZIEMI PAN w Warszawie – czynne w godz.
19.00 – 01.00

Bursztyn – od płynnej żywicy do sztuki złotniczej

Dość powszechne jest przekonanie, że bursztyn pochodzi z Morza Bałtyckiego. Owszem, można go znaleźć na nadbałtyckich plażach, gdzie pojawia się zwłaszcza po sztormach, ale to nie tam się narodził. Gdzie więc? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na wystawie Bursztyn – od płynnej żywicy do sztuki zdobniczej. Zobaczymy także rekonstrukcję lasu bursztynowego, inkluzje roślinne i zwierzęce, liczące ponad 40 mln lat bryłki pochodzące z Rosji, Ukrainy i Niemiec. Jedną z atrakcji wystawy jest bogata prezentacja bursztynów i żywic kopalnych z innych zakątków świata wraz z mapą ich rozprzestrzenienia. Największy okaz z tej kolekcji to kopal z wyspy Borneo o masie 4780 g.  

Bursztyn i jego imitacje
Na tej wystawie po raz pierwszy zestawiono bursztyn z dość często – zwłaszcza w ostatnich latach – pojawiającymi się na rynku imitacjami i fałszerstwami tego minerału. Nierzadko bardzo trudno odróżnić imitację od oryginału, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie bursztynu i wyrobów nim zdobionych, choć pewność da nam tylko badanie na spektrometrze. Wprawdzie na miejscu bursztynu nie zbadamy, ale zobaczymy biżuterię i rzeźby wykonane z innych niż bursztyn materiałów, jak również z bursztynu modyfikowanego. Niektóre są tak atrakcyjne, że wcale nie przeszkadza nam, że to nie jest naturalny bursztyn. I słusznie, bo imitacje wcale nie muszą być czymś gorszym. „Imitacji nie należy się obawiać, ale trzeba nauczyć się je rozpoznawać, tak by cieszyć się ich pięknem, mając pełną świadomość ich pochodzenia i materiału, z którego zostały wykonane” – twierdzi prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz, pomysłodawczyni wystawy.
(Więcej na temat tej wystawy: Imitacje bursztynu w Muzeum Ziemi PAN)

Inne atrakcje Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi PAN w załączniku


MUZEUM BURSZTYNU W GDAŃSKU – czynne w godz. 19.00 – 01.00

Na temat atrakcji przygotowanych przez to muzeum pisaliśmy w artykule Noc Muzeów w Muzeum Bursztynu


MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W GDAŃSKU – czynne w godz. 19.00 – 01.00

Z bursztynem przez tysiąclecia

To pierwsza po drugiej wojnie światowej stała ekspozycja bursztynu w Gdańsku, która nawiązuje ona do dawnych gdańskich tradycji. Część poświęcona bursztynowi w przyrodzie obejmuje takie zagadnienia jak pochodzenie bursztynu i jego złóż, identyfikacja i odmiany. Prezentowane są tu naturalne formy bursztynu (naciekowe i powstałe z nagromadzenia żywicy w szczelinach drzew), unikalne odmiany bursztynu bałtyckiego, jak też zatopione w bursztynie organizmy. Interesującymi eksponatami są próbki różnych rodzajów bursztynu z dawnej kolekcji Otto Helma, będące darem dr. G. Krumbiegela z Halle/Saale. Jest to jedyny zachowany fragment zbioru bursztynu z byłego Muzeum Przyrodniczego i Archeologicznego w Wolnym Mieście Gdańsku.

W drugiej części dedykowanej bursztynowi w kulturze eksponowane są zabytki bursztynowe oraz przedmioty związane z bursztynnictwem rozwijającym się na ziemiach polskich od epoki kamienia począwszy, w starożytności, wczesnym średniowieczu i w czasach nowożytnych. Wzruszają one swoją prostotą, zachwycają pomysłowością, świadczą o rozwoju wyobraźni, dążeń estetycznych oraz o możliwościach twórczych i doskonalenia warsztatu bursztynnika na przestrzeni dziejów. Tu znajdziemy eksponaty z początków gdańskiego bursztynnictwa z okresu wczesnego średniowiecza,  jak również interesujące przykłady masowej produkcji Manufaktury Königsberskiej (1926-1945). Współczesne gdańskie rzemiosło i sztukę reprezentują prace Hildegardy i Jana Podżorskich, Danuty i Mariusza Gliwińskich, Gabrieli i Wiesława Gierłowskich, Giedymina Jabłońskiego, Wojciecha Jakubowskiego, Joanny Mireckiej-Szuleta i Ireny Jackowskiej, Agnieszki Gut, Elżbiety Krasińskiej, Pauliny Binek i Janusza Wosika. (tekst: Muzeum Archeologiczne)

Inne atrakcje Nocy Muzeów w Muzeum Archeologicznym w załączniku


MUZEUM KURPIOWSKIE W WACHU – czynne w godz. 18.00 - 24.00

Kopać bursztyn każdy może – pod tym hasłem Muzeum zaprasza na wydobywanie bursztynu na stanowisku w Kopalni Bursztynu przy Muzeum Kurpiowskim w Wachu pod nadzorem bursztyniarza. Uczestnicy samodzielnie będą wydobywać bursztyn tak jak to robiono w XIX w. na Kurpiach.
Zgłoszenia chętnych do 17.30 do 18.00


MUZEUM REGIONALNE W STALOWEJ WOLI

W bursztynowej pułapce
Na wystawę składa się ponad 500 przedmiotów – niezwykłych okazów bursztynu bałtyckiego, biżuterii sprzed setek lat oraz kunsztownych wyrobów uporządkowanych w trzy działy tematyczne: dział przyrodniczy (żywice kopalne na świecie, mniej znane odmiany barwne bursztynu oraz inkluzje roślinne i zwierzęce); dział archeologiczny (tradycje stosowania bursztynu w kultach religijnych i zdobnictwie) oraz rzemiosło i biżuteria (najnowsze sposoby obróbki i wykorzystania bursztynu). Wystawa jest zaproszeniem do poznania zarówno tajemnic bursztynu, jak i jego historii, dziejów z nim związanych oraz współczesnych tendencji w bursztynnictwie.
(Więcej na temat tej wystawy: W bursztynowej pułapce)

Miłośnicy bursztynu zobaczą także historyczny warsztat bursztyniarski (w godz. 18:00-21:00) oraz będą mogli uczestniczyć w pokazie dawnych metod obróbki bursztynu: w odtworzonym warsztacie na oczach publiczności będą powstawać kopie dawnych ozdób wykonane replikami narzędzi z tamtych czasów. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pokaz ogniowy z pyłu bursztynowego – o północy na dziedzińcu muzeum.

Inne atrakcje Nocy Muzeów w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli w załączniku