plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztynowa komnata

Zdaniem Siergieja Trifonowa, rosyjskiego historyka i wykładowcy, Bursztynowa Komnata nadal znajduje się w Kaliningradzie – informuje portal www.interia.pl. Obecnie trwają w tym mieście prace poszukiwawcze, aby sprawdzić jego hipotezę.

Rosyjski naukowiec uważa, że Bursztynową Komnatę schowano 12 metrów pod ziemią pod niemieckim bunkrem w centrum Kaliningradu (Königsberg), który w kwietniu 1945 roku był schronieniem dla niemieckiego dowództwa. Jak twierdzi Siergiej Trofinow, ten wojskowy budynek, który znajdował się zaledwie 300 m od zamku, oddano do użytku dwa miesiące prze natarciem Armii Czerwonej, aby nie tylko chronił niemieckich wojskowych, ale także skarby zgromadzone w mieście.

Komnaty nie wywieziono z Kaliningradu

Siergiej Trifonow jest niemal pewny, że Niemcy nie wywieźli komnaty z miasta. Jego zdaniem schowali ją w bunkrze, który znajduje się w odległości 300 m od zamku, gdzie przechowywano skarb. Obecnie trwają prace poszukiwawcze, aby sprawdzić hipotezę rosyjskiego naukowca, którego wspiera mer Kaliningradu. Po wypompowaniu wody z bunkra, zespół pod kierunkiem Trifonowa zbadał georadarem ziemię pod podłogą bunkra. Po usunięciu podłogi, odkryto ścianę z cegły. Na razie przerwano poszukiwania, jednak – jak twierdzi Siergiej Trofinow – od odkrycia skarbu dzieli ich już tylko ta ściana.

Bursztynowe koleje losu

Przypomnijmy, że wyłożenie całej komnaty bursztynem zawdzięczamy królowi Prus Fryderykowi I, który sprowadził w 1701 r. gdańskich mistrzów na zamek w Charlottenburgu i polecił im wykonanie tego zadania. Pomysłodawcą i autorem szczegółowego projektu był znamienity gdański rzemieślnik Andreas Schlüter. Gdańszczaninem był także pierwszy z realizatorów tego dzieła – Gottfried Wolfram. Dwaj następni wykonawcy – mistrzowie gdańskiego cechu Gottfried Turau i Ernest Schacht doprowadzili do końca zamysł Schlütera. Komnatę przewieziono później do Pałacu Miejskiego w Berlinie. Po śmierci króla jego syn, Fryderyk Wilhelm I podarował ją carowi Piotrowi I. Trafiła do Carskiego Sioła, skąd w 1941 roku Niemcy przewieźli ją do Königsberga.

Przedmiot pożądania poszukiwaczy skarbów

Bursztynowa Komnata zniknęła w tajemniczych okolicznościach na przełomie marca i kwietnia 1945 roku. Armia Czerwona bombardowała Königsberg dzień i noc. Wtedy to Niemcy rozłożyli Bursztynową Komnatę na części, schowali do skrzyń. Potem bursztynowe dzieło przepadło jak igła w stogu siana. Do dziś poszukiwacze skarbów z całego świata starają się rozwikłać zagadkę jej tajemniczego zniknięcia. Na ten temat powstało mnóstwo hipotez. Jedna z nich głosi, że Niemcy pozostawili Bursztynową Komnatę w dzisiejszym Kaliningradzie. Siergiej Trifonow jest niemal pewny, że w najbliższym czasie potwierdzi tą hipotezę. Miejmy nadzieję, że racja jest po jego stronie!

Źródło: www.interia.pl/AFP


Polecamy artykuły na temat Bursztynowej Komnaty:


Bursztynowy gabinet króla Fryderyka I
Bursztynowa komnata w carskich pałacach
Bursztyn w pałacu Katarzyny I w Carskim Siole
Rekonstrukcja zaginionej komnaty