plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztynowa Kula 2017 dla Dariusza Zarańskiego

Bursztynowa Kula, nagroda studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi przyznawana za najlepszy projekt biżuterii na targach Amberif, w tym roku trafiła – już po raz drugi – do Dariusza Zarańskiego. Dlaczego studenci nagradzają tych samych projektantów?

W historii tej nagrody to nie pierwszy taki przypadek, kiedy nagrodę dostaje projektant już wcześniej został jej laureatem. Gdańska firma Art7 Wojciecha Kalandyka została uhonorowana Bursztynową Kulą aż trzykrotnie. Zresztą w tym roku też była nominowana do nagrody. Jednak zwyciężył Dariusz Zarański, autor wisiora „Kraftwerk” – nagrodzonego także przez międzynarodowe jury konkursu Mercurius Gedanensis 2017.

Nagroda Bursztynowej Kuli przyznawana jest od 2002 r. Otrzymuje ją ta firma / projektant, którzy na targach Amberif w Gdańsku zaprezentują – zdaniem studentów – najbardziej atrakcyjny wzór i wysoką jakość jego wykonania. I choć każdorazowo jest to inna grupa studentów, i choć znają oni listę laureatów z lat poprzednich, to zdarza się, że ich wybór pada po raz kolejny na te same osoby. „Przyglądając się targom już od wielu lat, odnoszę wrażenie, że dobrzy projektanci są niezmiennie dobrzy i trzymają wysoki poziom. Niestety, do tego grona rzadko dołącza ktoś nowy. Stąd też podwójni, a nawet potrójni laureaci Bursztynowej Kuli” – wyjaśnił Jarosław Kolec, wykładowca ASP w Łodzi.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Marcin Zaremski, Marcin Tymiński, Bożena Kamińska, Art7, Studio Projektowe S&A, MTM Silver Studio, Eva Stone, Zimmermann oraz Galeria Siedem.