plzh-CNenetdelvltnorues

Studenci Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi uznali za najlepszy projekt biżuterii na 15 Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2008 uznali pierścionek o nazwie „Niecały Biały” ze Studia Projektowego S&A. Nagrodą jest statuetka Bursztynowa Kula, którą zaprojektował profesor Andrzej Szadkowski.

Komisja w składzie: przewodnicząca Dorota Wietrzyk oraz członkowie Marcin Nowak i Agata Kamińska podkreślają w uzasadnieniu, że w pierścionku urzekła ich przede wszystkim śmiałość formy i niebanalne połączenie białego naturalnego bursztynu i złota. Prostota, wręcz monumentalność pierścionka nawiązuje do archetypicznej formy biżuterii. Biżuteria ta równie dobrze prezentuje się na dłoni, jak i jako samodzielna forma rzeźbiarska.

W tym roku Bursztynowa Kula została wręczona po raz siódmy i po raz drugi na ręce Adama Pstrągowskiego – na targach Amberif 2003 roku studenci wyróżnili pracę „Talarki” Darii Jankowiak z Pstrągowski Studio Design. Wśród laureatów są ponadto m.in. firmy Art 7, Amberways, Marcin Tymiński i Paulina Binek. Celem tego konkursu jest nagradzanie dobrego wzornictwa na targach Amberif. Studenci pragną w ten sposób wyróżnić firmy, które współpracują z projektantami, i w ten sposób podnoszą poziom polskiego wzornictwa. Dla zwycięzców nagroda ta jest tym cenniejsza, że przyznaje ją niezależne i fachowe gremium.

Zdjęcie: (na górze) Pierścionek "Niecały biały". Fot. www.polskabizuteria.pl.