plzh-CNenetdelvltnorues
Pierścionki Germana Kabirskiego

Bursztynowa Kula – nagroda studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego – powędrowała do Galerii Siedem. Studenci za najlepszy projekt biżuterii na targach Amberif 2013 uznali pierścionek projektu Germana Kabirskiego z Rosji.

Na stoisko Galerii Siedem jury składające się ze studentek łódzkiej ASP przychodziło kilka razy: wybór nie był łatwy, a konkurencja duża. Zwłaszcza że pod uwagę brane są projekty wszystkich wystawców targów Amberif. „Bardzo nam się spodobał ten pierścionek, zwłaszcza jego niezwykle ciekawa faktura nawiązująca do lawy wulkanicznej, a jednocześnie zupełnie nowa, szlachetna. Oprawa zdaje się być tradycyjna, ale zyskuje nową jakość. Ten pierścionek jest wolny od standardów” – wyjaśnia tę decyzję Monika Miodek, studentka IV roku projektowania biżuterii.

Pierścionek w obrysie ma formę kwadratu, użyty kamień to perydot, najszlachetniejsza odmiana oliwinu. Zaprojektował go German Kabirski, artysta pochodzący z Dagestanu (z bardzo małego, starożytnego kaukaskiego ludu Lezghin). Profesjonalnie projektowaniem biżuterii zajmuje od 2000 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Moskwie. W Polsce dystrybucją jego wyrobów zajmuje się Galeria Siedem, prowadzona przez Ewę Biernacką-Fröhlich i Dietmara Fröhlicha, oferująca biżuterię autorską zarówno własną, jak i zaprzyjaźnionych projektantów. „To pierwsza nagroda przyznana nam przez studentów. Cieszy nas tym bardziej, że młodzi ludzie patrzą na projekty świeżym okiem” – powiedziała Ewa Biernacka-Fröhlich.

W tym roku studenci ASP w Łodzi przyznali swoją nagrodę już po raz jedenasty. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Marcin Zaremski, Marcin Tymiński, Bożena Kamińska, Art7 (dwukrotnie), MTM Silver Studio, Eva Stone, S&A oraz Zimmermann. Autorem statuetki wykonanej z pleksi i bursztynu jest prof. Andrzej Szadkowski, artysta i pedagog, kierownik Pracowni Biżuterii ASP w Łodzi.