plzh-CNenetdelvltnorues
Jacek Byczewski

Po licznych prezentacjach w kraju i zagranicą wystawa „STFZ. Nasz bursztyn” zawita do Sandomierza. Będzie ją można oglądać w Galerii Otwartej od 21 stycznia do 30 marca.

„Nasz bursztyn”, czyli widziany oczami członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace 38 twórców, którzy z tym uznawanym za typowo polski kamieniem pracują na co dzień lub sięgają po niego przy takich jak ta okazjach. Nie ma to jednak wpływu na fakt, że powstałe prace są dalekie od powszechnych, stereotypowych wyobrażeń o bursztynie. Pochodzą z różnych okresów twórczości autorów, co dodatkowo jeszcze potęguje wrażenie ich odmienności i różnorodności.

Wystawa „STFZ. Nasz bursztyn” została przygotowana w grudniu 2008 roku przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. Jej celem jest prezentacja i promocja współczesnej polskiej biżuterii z bursztynem. Wystawa do dziś odwiedziła wiele miast w kraju i za granicą. Pierwszy jej pokaz odbył się w Warszawie, w grudniu 2008 roku w cyklu Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym. Drugi pokaz odbył się w Monachium w Galerii Projektantów podczas targów Inhorgenta, jednym z najciekawszych miejsc konfrontujących projekty artystów i projektantów europejskich. W maju 2009 roku została zaprezentowana w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra (w Muzeum Miedzi), od czerwca do września 2009 była główną wystawą w gdańskim Muzeum Bursztynu. Od tego czasu odwiedziła Bremę i Wuppertal w Niemczech, Paryż, Niceę i Lyon we Francji, towarzyszyła Spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy w Gdańskiej Filharmonii Na Ołowiance, gościła w salach Senatu RP w Warszawie. Była pokazana w Okręgowym Muzeum Ziemi Kaliskiej, Muzeum w Grudziądzu, uczestniczyła w I Forum Miast Szlaku Bursztynowego w Nowym Ratuszu w Gdańsku. Podczas targów Złoto Srebo Czas 2010 była główną wystawą ekspozycji "Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu".

Wystawa „Nasz bursztyn” to już 13 pokaz współczesnej polskiej sztuki złotniczej w Galerii Otwartej. „To ważna wystawa, ciekawa, pełna niespodziewanych form i treści. To bursztyn naszych projektantów, jakże mało mający wspólnego z popularnym pojęciem ‘biżuteria z bursztynem’” – mówi Mariusz Pajączkowski, właściciel galerii.

Wystawa „STFZ. Nasz bursztyn”
21.01 – 30.03.2012
Galeria Otwarta, Sandomierz
wernisaż: 21.01, godz. 17.