plzh-CNenetdelvltnorues
Pokaz biżuterii Bożeny Kamińskiej na strojach z różnych epok

Przejazd repliki wozu kupców rzymskich zrekonstruowany w Kaliszu i pokaz mody z różnych epok w połączeniu z biżuterią Bożeny Kamińskiej to tylko część atrakcji towarzyszących projektowi „Wyprawa po bursztyn”, który pod koniec września zawitał do włoskiej Adrii.

Miejscowość, od której nazwy wzięło morze Adriatyckie, przywitała gości licznymi wydarzeniami kulturalnymi i artystycznymi. Ster organizacji imprez przejęła młodzież – taneczne spektakle nawiązujące do historii Rzymu przedstawili uczniowie Szkoły Klasycznego i Współczesnego Tańca z Adrii, uczniowie konserwatorium muzycznego i licealiści. Dla najmłodszych przygotowano przedstawienie kukiełkowe „Mit o Faetonie”. W Muzeum Archeologicznym w Adrii została otwarta specjalna ekspozycja „Bursztynowe Morza”, a w jednej z galerii wystawa fotografii „Bursztynowe krople”, którą wkrótce będzie można oglądać również w Kaliszu.

Na temat historii bursztynu i rzymskiego szlaku na konferencji naukowej dyskutowali archeolodzy i historycy z Włoch, Słowenii, Słowacji, Polski i Węgier. Głównym punktem obchodów był jednak przejazd kaliskiego wozu przez główną ulicę Adrii. Towarzyszył mu pokaz mody i bursztynowej biżuterii sopockiej projektantki Bożeny Kamińskiej „Bursztyn od starożytności do dziś”. Dokładną replikę wozu rzymskiego stworzonego przez kaliskich rzemieślników mieszkańcy Adrii mogli również podziwiać przez kilka dni w jednym z największych centrów handlowych Il Porto.

1225_2

Wyprawa pod przewodnictwem Lechosława Ochockiego i Tadeusza Baranowskiego pokonała niemal pięć tysięcy kilometrów. Na szlaku bursztynowym odwiedziła miejscowości Trenczyn i Bratysławę na Słowacji; park archeologiczny Carnuntum w Austrii; Grado, Akwileję, Ravennę i Adrię we Włoszech oraz Ptuj i Szombathely na Węgrzech. Efektem podróży będzie reportaż o wydarzeniach w Adrii oraz film popularno-naukowy o bursztynowym szlaku, które będzie można zobaczyć na antenie TVP Poznań.

Europejski projekt „Wyprawa po bursztyn” promuje kulturowe dziedzictwo miast połączonych w czasach Imperium Rzymskiego tzw. Szlakiem Bursztynowym. Projektowi przewodniczy Kalisz, współorganizatorami i partnerami są miasta: Ptuj (Słowenia), Sopron (Węgry), Martin (Słowacja) oraz Adria (Włochy).