plzh-CNenetdelvltnorues
Praca Magdaleny i Tomasza Stajszczaków z wystawy "Czas srebra i bursztynu"

Galeria Otwarta w Sandomierzu zaprasza 1 lipca na wystawę „Czas srebra i bursztynu” – trzecią „wystawę eksportową” przygotowaną przez Galerię Sztuki w Legnicy promującą polską sztukę złotniczą.

 

Motywem przewodnim wystawy jest bursztyn – oprócz srebra najbardziej charakterystyczny i powszechnie kojarzony z Polską surowiec biżuteryjny. Na wystawę składa się z ponad 120 eksponatów znanych polskich projektantów specjalizujących się w pracy z bursztynem, prezentujących w szerokim ujęciu aktualne trendy i nurty. Wystawa ma pokazać europejskiej publiczności i wielbicielom sztuki złotniczej, że bursztyn nie tylko jest doskonałym dodatkiem do tradycyjnej, złotej i srebrnej biżuterii, ale jest również wykorzystywany przez polskich twórców jako materiał aktualnej i nowoczesnej, świeżej i inspirującej, a czasami nawet prowokacyjnej wypowiedzi artystycznej.

Zaproszone do wystawy osoby reprezentują różne generacje, różne doświadczenia zawodowe oraz ścieżki edukacyjne i wreszcie odmienny statement swych realizacji – od strategii typowo designerskich o charakterze użytkowych, komercyjnych kolekcji, poprzez projekty unikatowe, eksperymentalne, często programowo afunkcjonalne, aż po obiekty odnoszące się do wizerunku bursztynowej biżuterii w sposób krytyczny, subwersywny i kontrkulturowy.
[S. Fijałkowski]

Wystawa po raz pierwszy zaprezentowana została na przełomie listopada i grudnia 2008 w Wuppertalu (Niemcy). Prezentowana była również w Legnicy (2009), Astanie (Kazachstan 2009), Mińsku (Białoruś 2009), Gdańsku (2009) i Warszawie (2010). Odbywa się ona pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Miasta Legnicy oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest Bursztynowy Portal amber.com.pl. W Sandomierzu będzie gościła do 30 lipca.

Galeria Otwarta

Galeria została otwarta w przez Mariusza Pajączkowskiego z końcem kwietnia br. Od tego czasu udało mu się zaprezentować dwie wystawy współczesnej sztuki złotniczej: „Kobieta, mężczyzna i...” z cyklu BIŻART oraz pokonkursową „Prezentacje”. Kolejne wystawy mają być organizowane w cyklu miesięcznym.  
Dla gości najbliższej wystawy przygotowano specjalną atrakcję: wspólne projektowanie i wykonanie biżuterii. „Każdy z uczestników będzie mógł wykonać formę, która zostanie odlana ze srebra, a wykonany samodzielnie przedmiot będzie można zabrać ze sobą” – zapowiada Mariusz Pajączkowski.


Na podstawie materiałów prasowych