plzh-CNenetdelvltnorues
Galeria Sztuki w Legnicy, znana zarówno w kraju, jak i zagranicą przede wszystkim z organizacji liczącego już 30 edycji międzynarodowego konkursu sztuki złotniczej „Srebro”, jest także pomysłodawcą i organizatorem objazdowych wystaw współczesnej polskiej sztuki złotniczej.

Kolejną w jej dorobku wystawą jest „Czas srebra i bursztynu”, na którą składa się ponad 100 eksponatów autorstwa znanych polskich projektantów specjalizujących się w pracy z bursztynem. Jej celem jest prezentacja i promocja na arenie krajowej i międzynarodowej polskiej współczesnej sztuki złotniczej, ze szczególnym uwzględnieniem wyrobów wykorzystujących dwa najbardziej charakterystyczne i powszechnie kojarzone z naszym krajem surowce, czyli bursztyn i srebro. Jednak w zdecydowanie odmiennej wersji, niż ta dostępna dla turystów odwiedzających Gdańsk czy Kraków.

Wystawa będzie kwintesencją współczesnego złotnictwa na najwyższym poziomie, wykorzystującą i ukazującą wszystkie aktualne trendy i nurty: od klasycznych już form geometrycznych, poprzez złotniczą abstrakcję, do prac z nurtu sztuki konceptualnej, etnicznej, naturalistycznej, popartowskiej, a nawet wykorzystujących biżuterię jako narzędzie komunikacji w krytycznej debacie. Całe to spektrum spojrzeń na polską sztukę złotniczą ma uzmysłowić polskiej i europejskiej publiczności i wielbicielom sztuki złotniczej, że bursztyn nie tylko jest doskonałym dodatkiem do tradycyjnej, złotej i srebrnej biżuterii, ale również może być, i z sukcesem jest wykorzystywany przez polskich twórców jako materiał aktualnej i nowoczesnej, świeżej i inspirującej, a czasami nawet prowokacyjnej wypowiedzi artystycznej.

Ekspozycji będzie towarzyszył katalog zawierający po reprodukcji jednej pracy każdego z zaproszonych artystów oraz teksty autorstwa specjalistów od współczesnej polskiej sztuki złotniczej oraz znawców bursztynu po polsku, niemiecku i angielsku. Został on przygotowany tak, aby pełnić jednocześnie funkcję samodzielnego wydawnictwa promującego bursztyn i współczesną sztukę złotniczą.

Tournee wystawy po miastach europejskich rozpocznie prezentacja w Wuppertalu (Niemcy) w Centrum Kultury Caritas w terminie 27 listopada – 14 grudnia. Kolejne jej odsłony planowane są w Pradze, Bratysławie i Wiedniu.

Wystawa zyskała dofinansowanie Prezydenta Miasta Gdańska. Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem przedsięwzięcia.