plzh-CNenetdelvltnorues
2 lipca w Muzeum Bursztynu w Gdańsku odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Poławiacze Bursztynu” autorstwa Eryka Popkiewicza oraz Pauliny Binek, w czasie którego wręczono pamiątkowe dyplomy osobom i instytucjom wspierającym muzeum.

Na otwarcie wystawy przybyło tak wiele osób, że pracownicy muzeum zdecydowali się powitać gości na dziedzińcu muzeum, który latem jest wręcz wymarzony do tego typu wydarzeń. Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz oraz kierownik Muzeum Bursztynu Joanna Grążawska wręczyli pamiątkowe dyplomy w podziękowaniu za wspieranie placówki między innymi Krzysztofowi Skrokowi oraz Krzysztofowi Lalikowi z firmy Goldenamber, Gdańskiemu Centrum Bursztynu oraz Ewie Rachoń. Komisarz targów Amberif i Ambermart odwdzięczyła się albumem amerykańskiego projektanta biżuterii polskiego pochodzenia Henrego Dunay’a z życzeniami, by także on kiedyś zagościł z wystawą swoich prac w muzeum. Dyrektor Koperkiewicz otrzymał w podarunku od Eryka Popkiewicza kaszorek, jakim nadbałtyccy poławiacze wyławiają bryłki z wody, i zaproszenie na Mierzeję, by spróbować swoich sił w tej trudnej profesji.

Wystawa została zaaranżowana w Sali Sądowej – na ekspozycję składają się dawne i współczesne stroje poławiaczy bursztynu wraz z ich opisem, różne rodzaje poławianych bryłek „złota północy” z towarzyszącymi im często muszelkami pąkli, a także galeria zdjęć i film o poławiaczach. Zdecydowanie inne są eksponaty przygotowane przez Paulinę Binek: poetycko potraktowane zostały wyrzucone przez morze drobne patyczki, deski, piasek i bursztyn. Opatrzone odpowiednim komentarzem artystycznym, stały się elementami cyklu obrazów „Brzegi morza” inspirowanych wędrówkami po dzikich plażach Mierzei Wiślanej oraz opowieściami zaczerpniętymi z mitologii krajów nadbałtyckich.

Całość uzupełniona jest zdjęciami współczesnych technik legalnego poszukiwania i wydobycia bursztynu na gdańskich terenach dzielnic Stogi i Przeróbka autorstwa Michała Kosiora. Komentując wystawę, podkreślano jej ogromną wartość w programie Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu: odwiedzający Muzeum Bursztynu powinni opuszczać je w przekonaniu, że nie tylko projektujemy i wykonujemy fantastyczne przedmioty z bursztynu, lecz także jest on u nas wydobywany i poławiany metodami, które są równie historyczne jak samo bursztynnictwo.

Wystawa prezentowana będzie w Muzeum Bursztynu do końca września, a jej finisaż został zaplanowany na 28 sierpnia jako jedna z atrakcji targów Ambermart. Tego dnia na dziedzińcu Muzeum Bursztynu pokazana zostanie także kolekcja przygotowana przez Joannę Mierzejewską oraz Paulinę Binek.


Zdjęcia: Ekspozycja wystawy "Poławiacze bursztynu" (na górze). Paulina Binek, Joanna Grążawska i Adam Koperkiewicz na otwarciu wystawy (od lewej na dole). Fot. Michał Kosior