plzh-CNenetdelvltnorues
Najnowsza wersja wystawy objazdowej ze zbiorów Działu Bursztynu Muzeum Ziemi PAN w Warszawie „Dzieje i blask bursztynu” proponowana jest muzeom od 2006 roku. Wystawa gościła już w muzeach w Wieliczce, Rogoźnie, Ciechanowie, Baranowie, a obecnie jeszcze do połowy czerwca jest czynna w Częstochowie.

Muzeum Ziemi organizuje wystawy czasowe poświęcone problematyce bursztynu również zagranicą. Każda kolejna wystawa bursztynu udostępnia nowo pozyskane okazy o możliwie coraz ciekawszych walorach naukowych i wystawienniczych.
Obecna wystawa koncentruje się na dziejach i blasku bursztynu bałtyckiego. Wobec coraz częściej pojawiających się imitacji bursztynu, na wystawie można zobaczyć dawne i współczesne imitacje i porównać je z naturalnym pięknem bursztynu.

Druga wystawa objazdowa, którą udostępnia Dział Bursztynu, to wystawa fotograficzna „Na bursztynowych szlakach” przygotowana na VIII Festiwal Kultury Europejskiej we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie i Ambasadą Polską w Algierii w 2007 roku. Autorką koncepcji wystawy i scenariusza jest Barbara Kosmowska-Ceranowicz.
Składa się ona z oprawionych w ramki 24 fotogramów (65 x 44 cm), które ilustrują następujące tematy: Bursztynowy szlak sprzed 40 milionów lat, Bursztynowe szlaki od neolitu do bursztynowej komnaty oraz Na współczesnym turystycznym szlaku bursztynowym. Wystawa eksponowana była także w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Zdjęcie: „Zbliżenia” – brosza i zawieszka, srebro dekorowane bursztynowymi kroplami, wyk. Paulina Binek, 2005. Ze zbiorów prywatnych. Fot. M.Kazubski