plzh-CNenetdelvltnorues
Zofia i Witold Kozubscy - praca zgłoszona na konkurs "Sexy"

Galeria Otwarta i Galeria Sztuki w Legnicy zapraszają 19 stycznia do Sandomierza na wernisaż wystawy „SILVER meetings Legnica” połączony z promocją albumu pod tym samym tytułem oraz prezentacją fotografii prac wybranych polskich artystów biorących udział w konkursie „SREBRO”.  

Na wystawie będzie prezentowanych kilkadziesiąt prac z tworzonej przez Galerię Sztuki w Legnicy międzynarodowej kolekcji współczesnej sztuki złotniczej. Od ponad 30 lat specjalizuje się ona w prezentowaniu, promowaniu i dokumentowaniu awangardowej współczesnej sztuki złotniczej, m.in. organizując jeden z najważniejszych w Europie przeglądów biżuterii autorskiej: Legnicki Festiwal SREBRO. Kilka lat zapadła decyzja o zdyskontowaniu dotychczasowego dorobku w trwałej formie, czyli w postaci stałej kolekcji –rozpoczęto gromadzenie eksponatów i starania o adaptację piwnic w siedzibie galerii celem ich permanentnej prezentacji. Kolekcja i wystawa od początku miały mieć charakter międzynarodowy – tak jak międzynarodowy charakter i rangę ma Festiwal SREBRO. Spośród licznie przewijających się przez organizowane w ramach Festiwalu wystawy, wybierano najciekawsze prace i pozyskiwano je do zbiorów własnych (z braku funduszy – głównie w drodze darów), tworząc zalążek kolekcji. W ten sposób zgromadzono już blisko 300 prac ponad 70 artystów z Polski i zagranicy. Pokazują one różne tendencje stylistyczne, eksperymenty techniczne i materiałowe, ciekawe zjawiska i osobowości twórcze. W zakresie problemowym kolekcja odzwierciedla proces usamodzielniania się biżuterii jako niezależnej i równoprawnej dziedziny sztuki, wychodzącej poza rzemiosło i czystą użytkowość, za to stającej się nośnikiem krytycznego komunikatu, w którym forma i materiał są tylko składnikami języka wypowiedzi artystycznej, nie przesądzając o komercyjnej wartości przedmiotu. Na wystawie w Galerii Otwartej zobaczyć będzie można wybrane prace z tej stale tworzonej kolekcji.

Wystawie będzie towarzyszyła promocja albumu „SILVER meetings Legnica”, wydanego przez Galerię Sztuki w Legnicy w październiku 2012 r. i dokumentującego ponad 30 letnią historię legnickich wystaw. Znajdujemy w nim informacje o 160 wystawach zbiorowych i indywidualnych, ponad 100 powtórzeniach ekspozycji w Polsce i zagranicą, udziale w wystawach i konkursach kilkuset artystów z Polski i zagranicy, 120 opublikowanych katalogach, folderach i broszurach oraz kilkudziesięciu plakatach.

Spotkanie w Galerii Otwartej uświetni prezentacja 20 fotografii prac polskich artystów, których realizacje w różnym okresie gościły w legnickich konkursach. Stanie się ono także okazją do inauguracji portalu złotnictwo.info, informującego i dokumentującego złotnicze wydarzenia.

Wystawa „SILVER meetings Legnica”
Galeria Otwarta, Sandomierz
19.01 – 15.03.2013