plzh-CNenetdelvltnorues
Wieluń ma własną kopię bursztynowej komnaty

Niewątpliwą atrakcją VIII Europejskiego Święta Bursztynu w Wieluniu – tradycyjnie już w drugi weekend sierpnia – będzie polska premiera repliki słynnej, zaginionej bursztynowej komnaty. 

Jej europejska premiera odbyła się w 2010 r., kiedy to posłużyła jako scenografia z wielkim rozmachem zaprojektowana do operetki Carewicz wystawianej na scenie w austriackim Mörbisch. Kopia komnaty została wykonana w pracowni Maryi i Wernera Tauschitzów. Składa się z 15 modułów, na których zamocowane są lustra, okna, kinkiety i płaskorzeźby. Całość komnaty to 13,5 m. długości oraz 4,35 m wysokości oraz ponad tona wagi. Wykonana została z mieszaniny wosków i żywic.  

9 i 10 sierpnia bursztynową komnatę będzie można zobaczyć w Wieluniu – mieście, które od prawie dekady i na wiele różnych sposobów podkreśla swoje związki z bursztynowym szlakiem. Dzięki temu zakupowi zostaną one jeszcze silniej zaakcentowane. Po raz pierwszy Wielunianie i goście zobaczą ją podczas odbywającego się tam już po raz ósmy Europejskiego Święta Bursztynu. Jakie są dalsze plany jej wykorzystania? „Komnata została zakupiona wiosną tego roku i nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów odnośnie jej ekspozycji. Zakładamy jednak, że publicznie będzie ona prezentowana okazjonalnie” – twierdzi Hanna Białek-Żóraw z UM w Wieluniu. 

Imprezę uświetni również wystawa Bursztynowy zwierzyniec – 35 fotografii inkluzji, głównie muchówek, mrówek oraz pająków zatopionych w bursztynie, autorstwa Aleksandra Chmiela i Marka Wyszomirskiego (do 3 sierpnia będzie ona prezentowana w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie). Inne bursztynowe atrakcje to: Rodzinne Mistrzostwa w Poszukiwaniu Bursztynu oraz bursztynowy fire show – widowiskowe efekty na tle nocnego nieba uzyskiwane wskutek spalania bursztynowego pyłu. Na specjalnie przygotowanych kramach rzemieślniczych i kupieckich będzie można dokonać zakupu wyrobów z bursztynu oraz podejrzeć jego obróbkę dawnymi metodami. Ponadto w programie znajdą się pokazy rzemieślnicze oraz wyścigi rydwanów – wiernych kopii z filmu Ben Hur, budowa maszyny oblężniczej, pokaz rewii konnej, a także efektowne pokazy ogniste.

Europejskie Święto Bursztynu promuje archeologiczno-historyczne dziedzictwo kulturowe ziemi wieluńskiej oraz jej krajobrazowo-przyrodnicze walory, tak ważne dla rozwoju turystyki. Impreza łączy zabawę z edukacją, wpisując się w międzynarodowy program promocji miast i regionów leżących na starożytnym bursztynowym szlaku. 

Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem medialnym VIII Europejskiego Święta Bursztynu.