plzh-CNenetdelvltnorues
Po premierze w niemieckim Wuppertalu na przełomie listopada i grudnia minionego roku wystawa „Czas srebra i bursztynu” będzie prezentowana w Galerii Sztuki w Legnicy.

Wystawa została przygotowana z myślą o promocji polskiej biżuterii ze srebra i bursztynu zagranicą. Celem jest pokazanie europejskiej publiczności i wielbicielom sztuki złotniczej, że bursztyn jest nie tylko elementem tradycyjnej biżuterii, ale także jednym z ulubionych materiałów wykorzystywanych przez polskich twórców do kreowania biżuterii aktualnej i nowoczesnej, świeżej i inspirującej, a czasami nawet do prowokacyjnej wypowiedzi artystycznej. Składa się na nią ponad 120 eksponatów znanych polskich projektantów specjalizujących się w pracy z bursztynem, m.in. Pauliny Binek, Andrzeja Adamskiego, Sławomira Fijałkowskiego, Giedymina Jabłońskiego, Bożeny Kamińskiej, Dariusza Zarańskiego czy Marcina Zaremskiego. Większość z nich to biżuteria – daleka od tradycyjnej, nierzadko wykorzystująca naturalne formy kamienia lub nimi inspirowana, ekstrawagancka a nawet prowokująca. Twórcy obiektów zawierają w swoich pracach bardzo często przesłanie i zmuszając tym samym odbiorcę do interakcji.

Wystawie towarzyszy katalog zawierający reprodukcje prac każdego spośród ponad 40 biorących udział w wystawie artystów oraz trzyjęzyczne teksty autorstwa specjalistów od współczesnej polskiej sztuki złotniczej. Będzie on dostępny we wszystkich miejscach prezentacji wystawy oraz pełnił funkcje samodzielnego wydawnictwa promującego współczesną sztukę złotniczą.

Na wernisaż tej wystawy organizator zaprasza w piątek 9. stycznia o godzinie 17.15. Miłośnicy sztuki współczesnej z bursztynem mają czas na jej obejrzenie tylko do 25. stycznia br.

Patronat nad wystawą sprawują: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Miasta Legnicy oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest Bursztynowy Portal amber.com.pl.