plzh-CNenetdelvltnorues

Elżbieta Dzikowska, autorka Biżuterii świata, nie tylko tę biżuterię prezentuje i opisuje, ale zaprasza czytelnika do fantastycznej podróży po najodleglejszych nawet zakątkach świata tropem wyjątkowo ciekawej i nierzadko nieodkrytej jeszcze dla zachodniej cywilizacji biżuterii.

„Album Biżuteria świata to rezultat moich wieloletnich podróży, ale i pasji. Kolekcjonuje biżuterię odkąd pamiętam. Zrazu była bardzo skromna, z czasem nie tyle bogatsza – bo nie ze złota i drogich kamieni – ile coraz bardziej oryginalna. Przede wszystkim etniczna, będąca świadectwem różnorodnej kultury i wielce wybujałej niekiedy wyobraźni ludów, wśród których pełniła funkcję zarówno dekoracyjną, jak i rytualną” – napisała Elżbieta Dzikowska we wstępie do swojej wyjątkowej książki, w której dzieli się swoją niezwykłą fascynacją. Pokazuje w niej ozdoby etniczne, które przywoziła z podróży do  najdalszych zakątków świata, jak i te całkiem współczesne, z pracowni polskich artystów plastyków, stworzone specjalnie dla niej przez Teresę Godun-Roga, Barbarę Guzik-Olszyńską czy Andrzeja Kupniewskiego.

Dzikowska opisuje kamienie szlachetne od A do Z, chociaż te opisy są dla niej właściwie pretekstem do opowiedzenia ciekawych historii z nimi związanych, o których wie z literatury lub sama je przeżyła. Autorka opisuje też takie „tradycyjne” kamienie,  jak diament czy rubin, ale tracą one cały swój blask przy skarbie Priama czy władcy z Sipan – historiach, o których nieczęsto mamy możliwość posłuchać, które przenoszą nas w odległe światy. Ogromną wartością są też fotografie zajmujące ponad ¾ albumu, gdzie biżuteria jest wątkiem głównym, a czasem tylko pretekstem do pokazania architektury czy przyrody, które zdaniem autorski są naturalną inspiracją dla twórców ozdób.

Jaka biżuteria uważana jest za najstarszą na świecie? Do czego służyły bezoar i perak? Co to jest skaryfikacja? W jakich okolicznościach znaleziono skarb średzki? Tego i wiele więcej dowiemy się z albumu Biżuteria świata.

Elżbieta Dzikowska Biżuteria świata
rok wydania: 2014
oprawa: twarda
stron: 304
cena: ok. 90 zł


Polecamy:
Nagradzam się dobrą biżuterią - rozmowa z Elżbietą Dzikowską