6 czerwca rozpoczęły się w Gdańsku Brzeźnie eliminacje do IX Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Pochmurna pogoda oraz sztormowy wiatr zaciekle walczyły z uczestnikami, jednak ci okazali się bardziej wytrwali.

Kolejne etapy eliminacji w poławianiu bursztynu odbędą się, miejmy nadzieję w lepszej aurze, 7 lipca w Gdyni Orłowie, 8 lipca w Sztutowie, 10 lipca w Białogórze, 11 lipca w Helu, a 12 lipca w Krynicy Morskiej. Finał Mistrzostw, podobnie jak w minionych latach, zaplanowano na plaży w Jantarze. Odbędzie się on dwuetapowo 13 i 14 lipca. W finale organizatorzy przewidzieli dodatkową atrakcję, jaką jest runda VIP-ów, w której udział zadeklarowali już aktorzy Maria Pakulnis i Marcin Troński, reżyser teatru Polskiego Radia Krzysztof Zalewski, a na miejscu z całą pewnością można będzie jak co roku spotkać wiele innych znanych osób.
Rywalizacji poławiaczy „złota Bałtyku” towarzyszyć będą liczne dodatkowe atrakcje, a są to między innymi jarmark regionalny, podczas którego swoje wyroby prezentować będą lokalni bursztynnicy-restauratorzy, konferencja poświęcona bursztynowi oraz koncerty i zabawy dla dzieci.
Przy okazji finału warto zwiedzić niewielkie Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze, które mieści się w Szkole Podstawowej. Ekspozycja pokazuje, jak ważną rolę od wieków spełniał i ciągle spełnia ta drogocenna żywica w gospodarce i kulturze regionu Pomorza.
Organizatorem Mistrzostw jest Urząd Gminy w Stegnie, a współorganizatorami m.in.: miasto Gdynia, gdański MOSiR, portal Wrota Pomorza, www.mierzeja.pl a także Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Zdjęcia: Michał Kosior