plzh-CNenetdelvltnorues
Już 4 lipca w eliminacjach, które rozpoczną się na plaży w Gdańsku, staną w szranki amatorzy – poławiacze bursztynu. Finał X Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu odbędzie się jak co roku na plaży w Jantarze na Mierzei Wiślanej w weekend 11-13 lipca. Jak zwykle mistrzostwom będzie towarzyszyć moc atrakcji oraz konferencja naukowa, w tym roku pod tytułem „Bursztyn jako dobro turystyczne basenu Morza Bałtyckiego”.

Historia

Od co najmniej 5 tysięcy lat bursztyn jest pozyskiwany, zbierany i odławiany na "Bursztynowym Wybrzeżu", które ciągnie się od okolic Słupska przez plaże Zatoki Gdańskiej, Mierzeje Wiślaną i Kurońską aż po brzegi Zatoki Ryskiej. Bursztyn jest pozyskiwany na kilka sposobów. Jesienne i wiosenne sztormy wyrzucają duże ilości bryłek na brzeg morza. Zbiera się go zarówno na plaży, jak i wyławia specjalną siatką, "kaszorkiem", z płytkiej wody. Właśnie ten tradycyjny sposób pozyskiwania bursztynu stał się inspiracją do organizacji Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Oryginalna forma mistrzostw łączy w sobie formę sportowo-rekreacyjnej rywalizacji, zabawy, a mottem przewodnim od pierwszej edycji jest hasło: region – bursztyn – tradycja, sztuka i kultura. Oprócz aktywnego wypoczynku realizowany jest główny cel: promocja walorów turystycznych Zatoki Gdańskiej, Mierzei Wiślanej (Polskie Bursztynowe Wybrzeże), promocja markowego produktu turystycznego.

Finał Mistrzostw w Jantarze (13 lipca)

Finał Mistrzostw to dwie rundy: finałowa, do której kwalifikują się zwycięzcy eliminacji, oraz wzbudzająca wielkie emocje runda VIP, do której w tym roku zaproszono prezydentów Gdańska, Gdyni oraz Sopotu, którzy mają się zmierzyć między innymi z reprezentacją aktorów scen warszawskich. Według Ryszarda Goliszka, organizatora mistrzostw, duże zainteresowanie imprezą przejawiają media z pobliskiego Obwodu Kaliningradzkiego. Na ich ręce podczas konferencji prasowej przekazano materiały promocyjne mistrzostw oraz zaproszenie dla burmistrza miasta Jantarnyj, w którym znajdują się kopalnie bursztynu, jak i dziennikarzy telewizyjnych z Kaliningradu.
Podczas finałów w Jantarze wszyscy organizatorzy eliminacji oraz firmy współpracujące uruchomią stoiska promujące swoje regiony. Na stoisku Poczty Polskiej można będzie zakupić okolicznościową kartkę pocztową oraz ostemplować specjalnym datownikiem z logo mistrzostw, ponadto na stoisku Muzeum Zamkowego w Malborku i stoisku Stowarzyszenia Jantar będzie można nabyć medale i monety okolicznościowe z logo Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Mistrzostwa to nie tylko zmagania zawodników – co roku towarzyszy im konferencja naukowa poświęcona tematom związanym z bursztynem i turystyką. W tym roku temat będzie brzmiał „Bursztyn jako dobro turystyczne basenu Morza Bałtyckiego”. Organizatorem sesji naukowej są Urząd Gminy Stegna oraz Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego w Elblągu. Przygotowaniem i koordynacją konferencji będzie się zajmował dr Janusz Hochleitner.

Patronat nad X Jubileuszowymi Mistrzostwami Świata objął Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz a także Jan Kozłowski, Marszałek Województwa Pomorskiego i Mieczysław Struk, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem internetowym tego wydarzenia.

Terminy eliminacji, podczas których wyłaniani będą uczestnicy rundy finałowej:
Gdańsk – 04.07.2008
Hel – 05.07.2008
Gdynia – 06.07.2008
Sztutowo – 09.07.2008
Krynica Morska – 10.07.2008.
Finał Mistrzostw odbędzie się tradycyjnie w Jantarze, Gmina Stegna, w dniach 11-13.07.2008 r.


W celu znalezienia innych informacji związanych z tych tematem zamieszczonych w portalu amber.com.pl, zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki.


Zdjęcie: Zeszłoroczne zmagania w rundzie finałowej. Fot Michał Kosior