Od 6 lipca na jantarowym wybrzeżu Bałtyku toczyły się eliminacje do IX Finału Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu – zawodnicy zmagali się na plażach w Gdańsku, Gdyni, Sztutowie, Białogórze, Helu, Krynicy Morskiej. Finał miał miejsce 13 i 14 lipca w Jantarze.

Konkurencja poławiania polegała na uzbieraniu w ciągu 10 minut jak największej ilości bursztynu, który wmieszany był w kicinę – drobne patyczki, które morze wyrzuca na plażę, a które były równo rozmieszczone w każdym stanowisku poszukiwawczym. Tłumnie zgromadzeni amatorzy poławiania bursztynu przez 2 dni rywalizowali o tytuł mistrza świata oraz cenne nagrody.
W tym roku mistrzostwem w prędkości i precyzji zbierania wykazała się Wioletta Janczenia z Konina, która wynikiem 175,2 g zdobyła pierwsze miejsce i tytuł mistrza. W nagrodę otrzymała cyfrową kamerę wideo ufundowaną przez prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej z Krynicy Morskiej oraz puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, który wręczył jeden z organizatorów – Wójt Gminy Stegna. Kolejne miejsca zajęli Dariusz Wierzchowski z Warszawy (otrzymał puchar Wójta Gminy Stegna oraz statek z bursztynu), Anna Garus z Konina (puchar dyrektora Gdańskiej Organizacji Turystycznej), czwarte miejsce zajął Paweł Hałuszczak z Zabrza – najwytrwalszy z mistrzów, który swoje umiejętności potwierdził podwójnym tytułem Mistrza Świata. Tym razem wszedł do finału, lecz jak zapewnia, w przyszłym roku na pewno nie odpuści konkurencji do tytułu.
Zawody skończyła runda VIP-ów. 11 znanych osób z kręgu mediów, sztuki i bursztynnictwa rywalizowało o puchar Starosty Nowodworskiego. Tę rundę z wynikiem 186,7 g. zebranego bursztynu zwyciężył Jakub Krezymon, wiceprezes spółki Polskapresse Prasa Bałtycka, wydawcy Dziennika Bałtyckiego. Kolejne miejsca na podium zajęli: Zbigniew Pyra, Roman Chmielowski, Roman Pawłowski, Alicja Wiśniewska (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników), Marcin Troński (aktor warszawskiego Teatru Dramatycznego i wykładowca w warszawskiej PWST), Iwona Orszulak, Joanna Grążawska (kierownik Muzeum Bursztynu), Dorota Kos (projektantka biżuterii), Ewa Rachoń (komisarz targów Amberif i Ambermart) oraz Krzysztof Zalewski (reżyser teatru Polskiego Radia i wykładowca w warszawskiej PWST), który za poławianie bursztynu oraz wsławienie się w poszukiwaniu nowych gwiazd aktorstwa, a także olbrzymi dorobek teatralny został uhonorowany specjalnym pucharem.
Organizatorem Mistrzostw jest Urząd Gminy w Stegnie, a współorganizatorami m.in.: miasto Gdynia, gdański MOSiR, portal Wrota Pomorza, www.mierzeja.pl a także Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Oficjalna strona internetowa mistrzostw: www.mistrzostwa.stegna.ug.gov.pl

Imprezy towarzyszące
Mistrzostwom towarzyszyły koncerty, lokalny jarmark, eliminacje wyborów bursztynowej miss oraz wiele atrakcji dla dzieci. Mistrzostwom jak co roku towarzyszyła konferencja popularno-naukowa związana z turystyką i bursztynem. W tym roku tematem była „Strategia budowy wizji rozwoju turystyki w Gminie Stegna w oparciu o bursztyn”. Niezwykle ciekawe referaty przygotowane specjalnie na tę okazję wygłosiły osoby związane z Szkołą Wyższą im. Bogdana Jańskiego wydziałem zamiejscowym w Elblągu oraz zaproszeni goście. A były to: prof. dr hab. Waldemar Moska – „Perspektywy rozwoju imprez bursztyniarskich ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Stegna”, Bogdan Donke (dyrektor Gdańskiej Organizacji Turystycznej) – „Koncepcja budowy i organizacji manufaktury bursztynowej na Mierzei Wiślanej”, dr Piotr Kuropatwiński – „Bursztyn jako element promocji długodystansowych szlaków ekoturystytki”, dr Jacek Olszewski – „Bursztyn w Internecie”, dr Michał Makowski – „Bursztyn i jego synonimy w nazwie przedsiębiorstw – konsekwencje w procesie promocji”; Joanna Grążawska (kierownik Muzeum Bursztynu w Gdańsku) – „Muzeum Bursztynu w Gdańsku”, mgr Marcin Janusz – „Zdrowotne walory bursztynu”.
Po referatach nastąpiła blisko godzinna dyskusja nad zagadnieniami promocji bursztynu i turystyki, podczas której padły propozycje współpracy zebranych osób w celu pozyskania środków unijnych na promocję ekoturystyki bursztynowej. Na konferencji była dostępna książka stanowiąca zbiór materiałów z ubiegłorocznego spotkania podczas Mistrzostw; tegoroczna konferencja także będzie wydana w formie książkowej. Jantarowe wybrzeże jest początkiem transeuropejskiego antycznego szlaku bursztynowego, jest jednocześnie najmniej wypromowaną jego częścią.

Foto: Michał Kosior