plzh-CNenetdelvltnorues
Projekt: Malafor

Wystawa „3p gdynia design exhibition – Pomorski Potencjał Projektowy” zainauguruje otwarcie Centrum Designu Gdynia. Od 25 listopada do 14 stycznia 2012 będzie zaprezentowany dorobek pomorskich projektantów, także biżuterii.

Wystawa inaugurująca działalność Centrum Designu Gdynia ma za zadanie przedstawić projekty i projektantów z  Pomorza – regionu, który od lat kojarzony jest głównie z przemysłem stoczniowym i bursztyniarstwem. Niewielu z nas zastanawia się nad tym, że za projektem kontenerowca stoi projektant, a bursztynowa biżuteria to nie tylko tandetna, masowa produkcja, lecz często bardzo dobry produkt autorski. Pomorski design to również pociągi, obuwie, meble oraz inne produkty wzornictwa przemysłowego, a każdy z tych projektów stworzył utalentowany projektant.

Kuratorzy wystawy, Agata Kulik-Pomorska & Paweł Pomorski, w swoich wyborach podążają dwoma ścieżkami – po pierwsze, pokazać co dobrego dzieje się w designie na Pomorzu, po drugie, przedstawić twórców. Zaproszeni projektanci znajdują się w różnych etapach drogi zawodowej – są to zarówno początkujący projektanci – studenci Akademii Sztuk Pięknych, jak również znani i cenieni profesjonaliści, mający ugruntowaną pozycję zawodową.

W ramach „3p gdynia design exhibition – Pomorski Potencjał Projektowy” zostanie pokazana wystawa prototypów i pierwowzorów biżuterii z bursztynem wykonanych przez studentów IV i V roku Pracowni Projektowania Biżuterii w gdańskiej ASP. Prace te są ilustracją trendów 2011+ opisanych przez dr. hab. Sławomira Fijałkowskiego w pierwszym w Polsce profesjonalnym „Trendbook’u”. To 40 prac pokazujących nowatorskie myślenie o bursztynie, jak również stanowiących nowoczesne interpretacje bogatej tradycji.

Projektanci: prof. Andrzej Lerch, Paweł Gełesz, Krzysztof Bochra, Daniel Januszewski – statki; Sławomir Fijałkowski – biżuteria;  Marad Design – transport;  Studio1:1, Tabanda, Malafor, Anna Hrecka – meble; Razy2 – oświetlenie;  Genius – ceramika; Piotr Mikołajczak, Szymon Wanatowicz z Satel – sprzęt elektrotechniczny; Przemysław Kamiński z HD – obuwie; studenci Wzornictwa Przemysłowego ASP w Gdańsku oraz firmy dbające o design swoich produktów: Terma Technologie i Flowair.

Centrum Designu Gdynia, powstające w ranach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, wspiera rozwój  przemysłów kreatywnych, głównie firmy i projekty związane z wzornictwem przemysłowym, grafiką użytkową, multimediami i architekturą. Propaguje także silną współpracę projektantów z przedsiębiorcami. Jednocześnie CDG koordynuje wszelkie inicjatywy i wydarzenia związane z designem w mieście, m.in. poprzez udział w międzynarodowych projektach, prowadzenie działań edukacyjnych, organizację wystaw i wydarzeń promujących design, takich jak Gdynia Design Days. CDG to inicjatywa miasta Gdynia.

„3p gdynia design exhibition – Pomorski Potencjał Projektowy”
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
25.11.2011 – 14.01.2012
wernisaż: 25.11.2011