plzh-CNenetdelvltnorues
Ruszyły prace nad przygotowaniem wniosku aplikacyjnego dla „Pomorskiego szlaku bursztynowego”. Wartość projektu szacuje się na 600 000 złotych.

28 października w siedzibie Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT) w Gdańsku odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie przygotowania wniosku dla projektu „Pomorski szlak bursztynowy”, składanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013, Priorytet 6 Turystyka i Dziedzictwo Kulturowe, działanie 6.2 Promocja i Informacja Turystyczna, Cel – rozwijanie systemu informacji turystycznej oraz promocja sieciowych produktów turystycznych. Wnioskodawcą będzie PROT, a termin zgłoszeń upływa 9 stycznia 2009 roku.

Wsparcie ze strony 5 miast


Zanim PROT zaprosił przedstawicieli miast i środowisk bursztynniczych na spotkanie w tej sprawie, poprosił o wstępne deklaracje z ich strony, dotyczące ewentualnego finansowego wsparcia projektu. Okazało się, że żadna z bursztynniczych organizacji branżowych nie jest w stanie wyłożyć nawet kilku tysięcy złotych, żeby uczestniczyć w projekcie promującym pomorski szlak bursztynowy o całkowitej wartości 600 000 złotych. Ostatecznie pieniądze na sfinansowanie projektu zdecydowały się wyłożyć władze 5 miast: Gdańska, Gdyni, Słupska, Sopotu i Pruszcza Gdańskiego.

25 procent wkładu własnego


Projekt przygotowany przez PROT przewiduje realizację działań związanych z Pomorskim Szlakiem Bursztynowym w ciągu 2 lat na łączną kwotę 600 000 złotych. W przypadku pozytywnej decyzji w tej sprawie, wnioskodawca może liczyć na dofinansowanie rzędu 75 procent całej kwoty przy założeniu, że jego wkład własny wyniesie 25 procent, czyli w tym wypadku 150 tysięcy złotych. Władze PROT- u zadeklarowały się wyłożyć z własnej kasy ok. 1/6 tej kwoty. Pozostałą część pokryją władze partycypujących w projekcie 5 miast. Największy wkład, naliczany proporcjonalnie w zależności od liczby mieszkańców, wniosą Gdańsk, Gdynia i Słupsk.

Dziedzictwo bursztynowe – flagowy produkt turystyczny


Głównym celem projektu przygotowywanego przez PROT jest promocja i rozwój dziedzictwa bursztynowego jako flagowego produktu turystycznego województwa pomorskiego. W ramach celów szczegółowych projektodawca zamierza budować markę województwa i wzmacniać świadomość mieszkańców dotyczącą dziedzictwa bursztynowego regionu. W ramach projektu przewidziano, m.in. budowę i zarządzanie platformą internetową www.amber-route.eu, druk materiałów promocyjnych, reklamę w mediach i zewnętrzną, upowszechnianie logotypu i wizualizacji szlaku, organizację seminariów i warsztatów.

Pozytywne opinie

Przedstawione podczas spotkania ogólne założenia projektu spotkały się z aprobatą przedstawicieli poszczególnych miast. Kontrowersji nie budziły także zaproponowane dla poszczególnych gmin kwoty wkładu własnego. W obecnej fazie przygotowywania projektu, wnioskodawcy (PROT) pozostawili kilkanaście dni na ewentualne korekty wniosku i pisemne uwagi uczestniczących w nim miast.

Bursztynowy szlak w dobrym towarzystwie


Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna promuje obecnie 4 przenikające się szlaki turystyczne Pomorza: szlak latarń morskich, szlak zamków gotyckich, szlak zabytków hydrotechniki oraz szlak bursztynowy. Na stronie internetowej poświęconej temu ostatniemu PROT zachęca turystów z kraju i zza granicy do wędrówek współczesnym szlakiem bursztynowym – Amber Route, rekomendując go jako estetyczną podróż przez wielowiekową tradycję, która na Pomorzu odcisnęła swój ślad. We wstępie odwiedzający stronę turysta może przeczytać: „Tutaj bursztyn ma szczególną wartość, stanowiąc dumę mieszkańców, rzemieślników, bursztynników. Tutaj bursztynu jest więcej niż gdziekolwiek indziej, w różnorodnych formach, kolorach i zastosowaniach. Na Pomorzu historia bursztynu żyje i tworzy się także dziś. Szlak bursztynowy, na który dziś Państwa zapraszamy, tworzą zapierające dech w piersiach ekspozycje muzealne, wystawy, targi i galerie. To także plaże, na których prawdopodobieństwo znalezienia jantarowego kruszcu jest największe na całym wybrzeżu bałtyckim. Na Szlaku bursztynowym dowiecie się również, jak pozyskuje się bursztyn i w jaki sposób się go obrabia. Przy odrobinie szczęścia, przywieziecie do domu samodzielnie wyłowione Złoto Bałtyku.”

Wydaje się, że PROT znalazł dobrą formułę na promocję szlaku bursztynowego. Szkoda tylko, że bursztynnicze organizacje branżowe nie mogą uczestniczyć finansowo w przygotowywanym projekcie. Miejmy nadzieję, że składany w styczniu 2009 roku wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i w ciągu najbliższych 2 lat zostaną podjęte profesjonalne działania promujące szlak bursztynowy na Pomorzu.

Więcej informacji:

www.prot.pomorskie.info