plzh-CNenetdelvltnorues

Wystawa pod takim tytułem została udostępniona publiczności w Muzeum Ziemi PAN pod koniec października br. 28 listopada odbędzie się jej oficjalne otwarcie.

Celem tej wystawy jest uwrażliwienie na problem imitacji i fałszerstw bursztynu, których na rynku pojawia się coraz więcej – głównie ze względu na ogromne zainteresowanie tym kamieniem w Chinach, które zaowocowało spektakularnym wzrostem cen o kilkaset procent w ciągu ostatniej dekady.

Na wystawie prezentowane są przykłady bursztynu naturalnego i łączonego, prasowanego i modyfikowanego (wedle klasyfikacji Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników). W części poświęconej imitacjom znajdziemy eksponaty wykonane z żywic naturalnych (głównie kopalu kolumbijskiego) i sztucznych (np. szkło, celuloid i galalit, żywice fenolowo-formaldehydowe). Pokazano również polibern – kawałki bursztynu zatapiane w różnych żywicach sztucznych. Współcześnie najczęściej stosuje się poliestry oraz żywice epoksydowe. Niektóre imitacje łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka, inne nastręczają wielu trudności nawet specjalistom w badaniu spektroskopem. Powstały one na przestrzeni ostatnich sześciu dziesięcioleci, pochodzą nie tylko z pracowni i firm w Polsce, ale także z Łotwy, Rosji, Egiptu i Tajlandii.

Wystawa Bursztyn jego imitacje pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi PAN i jest po raz pierwszy prezentowana jako samodzielna wystawa. Jest także dowodem na to, że bursztyn był i jest cennym kamieniem, a jego imitacje i fałszerstwa nie są bynajmniej plagą naszych czasów. Wystawa czynna do maja 2014 r.

Bursztyn i jego i imitacje
Muzeum Ziemi PAN, Warszawa
wernisaż: 28 listopada, godz. 18
ekspozycja do końca maja 2014


Wcześniejsze wiadomości na ten temat:

Imitacje bursztynu w Muzeum Ziemi PAN