plzh-CNenetdelvltnorues

W piątek 23 maja w ramach obrad Światowej Rady Bursztynu zostanie zorganizowane otwarte dla publiczności seminarium „Inkluzje w bursztynie – obraz przeszłości – przekaz dla przyszłości”.

„W ubiegłych latach prezentowaliśmy bursztyn w kontekście archeologicznym, artystycznym, dyskutowaliśmy o nomeklaturze, w tym postawiliśmy na inkluzje – dziedzinę, w której się specjalizujemy” – powiedział prof. Ryszard Szadziewski, przewodniczący Światowej Rady Bursztynu w drugiej kadencji oraz kierownik Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii i Pracowni Muzeum Inkluzji w Bursztynie.

Inkluzje od zawsze fascynowały naukowców ze względu na zamknięte w nich życie sprzed ponad wielu milionów lat. Owady i inne wrostki zachowane w bursztynie stały się przedmiotem wielu badań, które dostarczyły cennych informacji o funkcjonowaniu ekosystemów w przeszłości, ale także pozwoliły wyciągnąć wiele wniosków na przyszłość. Dzięki inkluzjom naukowcy wiele dowiedzieli się na temat zmian klimatycznych – o rekonstrukcjach klimatycznych opowiedzą w czasie seminarium dr Jacek Szwedo i dr Iwona Kania.

Znani badacze Christel i Hans Hoffeins opowiedzą o swojej prywatnej kolekcji inkluzji w bursztynie, na którą składają się przede wszystkim inkluzje roślinne i zwierzęce w bursztynie bałtyckim oraz kilka w dominikańskim, kanadyjskim, hiszpańskim i libańskim – zdecydowana większość okazów była znajdowana przez nich osobiście. Ich kolekcja liczy kilkadziesiąt tysięcy okazów, ale jej prawdziwą wartością są holotypy w liczbie ok. 200, czyli osobniki, na podstawie których opisano i nazwano nowy gatunek.

Czy handel inkluzjami jest zagrożeniem dla badań naukowych? – na to pytanie udzielą odpowiedzi dr Elżbieta Sontag i dr Jacek Szwedo. Punktem wyjścia do ich rozważań jest duże zainteresowanie inkluzjami w bursztynie ze strony prywatnych kolekcjonerów, którzy niechętnie udostępniają je do badań naukowych. „Aby nowy holotyp mógł być opisany, musi być zdeponowany w kolekcji publicznej, a to niestety dzieje się coraz rzadziej” – komentuje prof. Szadziewski.

Światowa Rada Bursztynu została ona utworzona w 2006 r. z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i z założenia miała być jego organem doradczym w dziedzinie bursztynu. Obecnie skupia 20 członków z Polski, Rosji, Niemiec, Litwy, Ukrainy, USA i Libanu. Ich doroczne spotkania raz w roku w ramach Bursztynowego Tygodnia w Gdańsku mają charakter konferencji, w czasie której poruszane są aktualne problemy branży bursztynniczej w skali świata, krajów i regionów, a treść wystąpień publikowana jest jako Przegląd aktualności bursztynowych z danego roku. Choć Rada spotyka się już od 9 lat, dopiero od trzech lat organizowane jest seminarium otwarte dla publiczności, w czasie którego zagadnienia związane z bursztynem prezentowane są w sposób popularnonaukowy.


Otwarte seminarium Światowej Rady Bursztynu
23 maja 2014 (piątek), godz. 10-12, Gdańsk, Nowy Ratusz


Więcej na temat Światowej Rady Bursztynu wraz z publikacjami do pobrania: 

Światowa Rada Bursztynu