Seminarium o złożach i wydobyciu bursztynu pod naukowym kierownictwem prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz ma na celu przedstawienie potencjalnych źródeł surowca po katastrofalnym spadku wydobycia z kopalń na Sambii i zagrożeniu zupełnym zaniechaniem eksploatacji jedynej jeszcze czynnej kopalni Primorskiej w Jantarnym.

Program  seminarium „O złożach bursztynu i innych żywic kopalnych na świecie” obejmuje następujące tematy:
- Regina Kramarska: "Paleogen południowego Bałtyku i wybrzeża ze szczególnym uwzględnieniem osadów bursztynonośnych";
- Wolodymir Tucki: "Krótka charakterystyka rozpoznania geologicznego nagromadzeń i przemysłowego wydobycia bursztynu na Ukrainie;
- Wolfgang Weitschat: "Złoża bursztynu dominikańskiego";
- Dany Azar: "Bursztyn libański – wiek i występowanie";
- André Nel i Gaël de Ploëg: "Bursztyn francuski – wystąpienia i wiek".

Część II
Sławomir Safarzyński: "Konserwacja biżuterii dekorowanej bursztynem".

Seminarium odbędzie się w sobotę 17 marca br. w hali B7 Centrum Targowego. Początek o godzinie 10.00.

Referat Reginy Kramarskiej, Dyrektora Oddziału Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego, jest oparty na gruntownej analizie zasobów w polskiej strefie przybrzeżnej Bałtyku, dokonanej w toku opracowania doktoratu na ten temat.
Wołodymir Tucki jest głównym geologiem przedsiębiorstwa państwowego Bursztyn Ukrainy w Równem od początku istnienia tej firmy i ma możność przedstawić najnowsze dane o zasobach i eksploatacji bursztynu na Ukrainie, która staje się głównym źródłem zaopatrzenia, także dla przetwórni polskich. Bursztyn z ukraińskich kopalń na Wołyniu dociera także na Litwę, a nawet o dziwo jest nabywany przez firmy prywatne w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, do niedawna monopolisty w eksporcie surowca bursztynowego.
Wolfgang Weitschat, geolog z Uniwersytetu w Hamburgu, przedstawi własne obserwacje z Republiki Dominikańskiej na wyspie Haiti. Tamtejsza żywica kopalna uzyskała w ostatnich latach wysoką renomę i wyroby z niej są kilkakrotnie droższe niż z bursztynu bałtyckiego. Poznanie przyczyn ogromnego awansu tej substancji, jeszcze do niedawna o połowę tańszej od naszego bursztynu, może zainteresować zarówno producentów, jak i specjalistów od marketingu.
Osobną częścią seminarium będzie referat Sławomira Safarzyńskiego o sposobach konserwacji biżuterii z różnych metali szlachetnych dekorowanej bursztynem. Doktor inżynier S. Safarzyński jest rzeczoznawcą ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizującym się w ochronie zabytków sztuki wykonanych z metali, a przez lata kooperacji z wytwórcami poznał także doskonale praktyczne problemy ochrony wyrobów przed starzeniem się i destrukcją.
Komunikaty francuskich autorów o nieznanych złożach we Francji i mało znanych w Libanie uzupełniają treść seminarium.