plzh-CNenetdelvltnorues
Ważnym zagadnieniem odbywającego się od pierwszej edycji targów Amberif seminarium naukowego o bursztynie będą złoża i znaleziska żywic kopalnych w krajach nieuwzględnianych jako źródła surowca.

Prezentacja nowych doniesień naukowych w trakcie Amberifu ma miejsce od pierwszej jego edycji na jesieni 1994 roku. Dotychczas wystąpiło na nich ponad stu prelegentów z krajów europejskich, azjatyckich i amerykańskich. Wielu z nich na stałe związało się z gdańską imprezą targową i podjęło własne inicjatywy udziału w targach w postaci interesujących wystaw, aukcji okazów przyrodniczych i prezentacji dorobku i sprzętu badawczego.
Tegoroczne seminarium dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich, geologiczno-przyrodnicza, ukaże nieznane dotąd poza wąskim kręgiem specjalistów informacje o bursztynie z Włoch i Białorusi. Wprawdzie większość bursztynników słyszała o sycylijskim symetycie, ale prawie nikt o bardzo starej, triasowej żywicy z włoskich Alp. A czy w niedalekiej przyszłości białoruskie Polesie nie stanie się równie miłą niespodzianką jak ukraiński Wołyń – także warto rozważyć.
Bursztynników usatysfakcjonuje informacja o nowych obiektach (w tym nader hojnych darowiznach Bożeny i Wojciecha Kalandyków i Jacka Serafina) dla Muzeum Inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego, bo to właśnie z ich darów powstała świetna placówka badawcza.
W części drugiej mamy ciekawe informacje z różnych dziedzin:
· o roli ośrodka handlowego z początków naszej ery tuż przy świeżo otwartym pierwszym węźle autostrady A1, zwanej „bursztynową”;
· o zadziwiających wahaniach w wydobyciu bursztynu w ostatnim ćwierćwieczu;
· o koncepcji tryptyku z bursztynami w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie.

Program seminarium – sobota, 15 marca, godz. 10.15, hala B7

Część I
1. Prof. Eugenio RAGAZZI (Włochy) – Złoża i znaleziska żywic kopalnych we Włoszech
2. Dr Maxim A. BOGDASAROW (Białoruś) – Złoża i znaleziska bursztynu na Białorusi
3. Dr Elżbieta SONTAG – Holotypy stawonogów z bursztynie bałtyckim i znaczenie syninkluzji (ze zbiorów Muzeum Inkluzji w Gdańsku)

Część II
4. Mgr Marcin STĄPOREK – Centrum handlu bursztynem na zachód od ujścia Wisły w okresie rzymskim
5. Mgr Wiesław GIERŁOWSKI – Wahania podaży i popytu surowca bursztynowego w latach 1990-2007 na rynku światowym.
6. Mariusz DRAPIKOWSKI – Koncepcja tryptyku z elementami bursztynowymi w Bazylice Grobu Świętego