plzh-CNenetdelvltnorues
Projekt "Paszportu Bursztynowego" jest kolejnym krokiem w kierunku umacniania roli Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu, a co za tym idzie: konsekwentnej realizacji Strategii Rozwoju Gdańska do roku 2015.

W konferencji prasowej z okazji publikacji „Paszportu Bursztynowego” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, połączonej z podpisaniem Deklaracji Dobrych Praktyk Bursztynniczych, uczestniczyli Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz przedstawiciele organizacji, firm, sklepów i galerii bursztynniczych. To kolejne działanie władz miasta i środowisk bursztynniczych zmierzające do ustanowienia dobrych praktyk handlowych na rynku obrotu bursztynem i wyrobami jubilerskimi ze "Złotem Północy".

Atrakcyjnie wydany poradnik konsumencki

„Bursztynowy Paszport” to atrakcyjnie wydany poradnik konsumencki o bursztynie i wyrobach jubilerskich z jego wykorzystaniem (w j. polskim i angielskim). Zasady i informacje zawarte w publikacji mają za zadanie chronić klientów przed zakupem falsyfikatów lub imitacji bursztynu oraz wspierać stosowanie dobrych praktyk handlowych w sklepach i galeriach Gdańska i całej metropolii. Publikacja ukaże się w Gdańsku i Metropolii podczas Jarmarku św. Dominika.

Uczestnictwo w akcji i deklarację honorowania „Bursztynowych Paszportów” zgłosiło do tej pory 40 sklepów i galerii na terenie Trójmiasta. Firmy, które poparły tę inicjatywę, muszą przestrzegać dobrych praktyk kupieckich i zobowiązać się do tego na piśmie w ramach specjalnie z tej okazji przygotowywanej deklaracji dobrych praktyk stosowanych w obrocie bursztynniczym.

„Paszport Bursztynowy” został wydany przez Fundację Gdańską przy współpracy z Biurem Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Międzynarodowymi Targami Gdańskimi S.A. oraz firmą S&A Bursztynowa Biżuteria z Gdyni.

paszport_bursztynowyDeklaracja dobrych praktyk bursztynniczych

Obecni w Muzeum Bursztynu przedstawiciele władz miasta, firm, sklepów i galerii bursztynniczych oraz branżowych organizacji podpisali Gdańską Deklarację Dobrych Praktyk Bursztynniczych. Podobny dokument został podpisany w Gdańsku 2006 roku. W deklaracji sygnatariusze stwierdzają m.in.: "My gdańscy mistrzowie złotnictwa i bursztynnictwa wspólnie z władzami Miasta stajemy w obronie uczciwości i rzetelności w handlu bursztynem bałtyckim. Naszą powinnością jest chronić wizerunek bursztynu oraz promować jego markę w Polsce i poza jej granicami. Odpowiadając na apel Prezydenta Gdańska, uroczyście oświadczamy, że z naszych zakładów i warsztatów złotniczych trafiają na rynek tylko wyroby z bursztynu bałtyckiego. Jednocześnie wzywamy wszystkich tych, którym zależy na dobrym imieniu Gdańskiego Bursztynu oraz Miasta Gdańsk – Światowej Stolicy Bursztynu, aby w swojej działalności przyjęli stosowane przez nas zasady. (...) "

Pełny tekst deklaracji
do pobrania na naszym portalu.


Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu

"Paszport Bursztynowy" i Gdańska Deklaracja Dobrych Praktyk Bursztynniczych to kolejne tegoroczne działanie władz miasta w ramach projektu "Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu". Przypomnijmy, że w maju tego roku Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska zorganizowało "Bursztynowy tydzień" – cykl imprez z okazji Święta Miasta, popularyzujących bursztyn i szlak bursztynowy, m.in: Międzynarodowe warsztaty bursztynnicze Gdańsk 2009 (4 znanych europejskich projektantów przez tydzień pracowało w gdańskim warsztacie bursztynniczym, ucząc się obróbki bursztynu), I Forum Miast Szlaku Bursztynowego (80 samorządowców z całej Polski spotkało się, aby zharmonizować działania wykorzystujące bursztyn i szlak bursztynowy do promocji miast i regionów) oraz posiedzenie Światowej Rady Bursztynu połączone z otwartym dla publiczności seminarium i kolorową publikacją popularno-naukową. Obecnie władze miasta wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu i Polskim Komitetem Normalizacji opracowują normę na bursztyn i dokumentację dotycząca certyfikacji bursztynu. Z kolei wspólnie z Fundacją Gdańską prowadzone są także zaawansowane działania organizacyjne zmierzające do rychłego uruchomienia w Gdańsku Jubilerskiego Centrum Certyfikacji Bursztynu, zaś w perspektywie kilku najbliższych lat Giełdy Bursztynu.

Więcej informacji na temat projektu „Paszportu Bursztynowego" i Gdańskiej Deklaracji Dobrych Praktyk Bursztynniczych:
Karina Popkowicz, Fundacja Gdańska,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +58 3262283