plzh-CNenetdelvltnorues
Muzeum Narodowe w Gdańsku zainstalowało w reprezentacyjnych salach Zielonej Bramy – budowli wprawdzie włączonej w ciąg tak zwanych bram wodnych do miasta na pobrzeżu Motławy, lecz od początku pełniącej honorową funkcję siedziby polskich monarchów wizytujących Gdańsk – kolekcję imponujących dzieł pracowni Lucjana Myrty.

Kolekcja ta, tworzona od 30 lat, staje się coraz większa liczbowo i pod względem skali obiektów. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło we wtorek 15 lipca 2008 r. przy udziale Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego, który wręczył Mistrzowi Lucjanowi medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Wystawa prezentuje się znacznie okazalej niż podczas sześcioletniej ekspozycji w Ratuszu Głównego Miasta pod nazwą „Klejnoty Morza”, choć z kolekcji ubyło sporo przedmiotów nabytych wcześniej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Zastąpiły je z nadwyżką nowe ogromne obiekty, głównie meble: skarbiec (od którego wystawa nosi nazwę) z suplementami w postaci stołu przyściennego i wielkiego zegara (120 kg masy – sic!) oraz blisko 4-metrowego, hebanowego cabinetu w stylu angielskim, pięknie dekorowanego wielobarwnymi bursztynowymi mozaikami, prezentującymi fantastyczne i egzotyczne ptaki.

Wystawę otwiera swoisty happening w dobie niedoboru surowca na rynku: wielkie akwaria z zatopionymi bryłami bursztynu unikalnej wielkości w liczbie 71, plus 20.000 bryłek oszlifowanych z inkluzjami organicznymi. Żadne muzeum bursztynu nie może pochwalić się takim zbiorem.
Niestety wcześniejsza zapowiedź utworzenia w Muzeum Narodowym działu bursztynu nie sprawdziła się i wystawa potrwa tylko do 10 grudnia 2008 r. Będzie za to czynna od wtorku do niedzieli aż do godziny 20.


Zdjęcie: Hebanowy cabinet Lucjana Myrty Fot. Wiesław Gierłowski