plzh-CNenetdelvltnorues
Naszyjnik z nowolaku

Bardzo wysoka cena bursztynu powoduje, że imitacji jest ich coraz więcej i są one coraz doskonalsze. I niestety nader często sprzedawane jako bursztyn, co jest fałszerstwem. Jak je odróżnić? Wystawa „Imitacje kontra bursztyn” prezentowana na targach Złoto Srebro Czas w Warszawie tego nie powie, ale z pewnością uświadomi, jak łudząco są podobne do bursztynu.

Trudno nawet szacunkowo ocenić, jaką część rynku bursztynu stanowią obecnie imitacje i jaka ich część to fałszerstwa. Tylko po rosnącej liczbie „bursztynowych alertów” i przypadków ujawnienia można wnosić, że z roku na rok jest ich coraz więcej. I są tak doskonałe, że ich jednoznaczna identyfikacja bez profesjonalnego sprzętu jest niemożliwa. Imitacje same w sobie są po prostu tańszą alternatywą dla bursztynu, problem jednak zaczyna się wtedy, gdy są sprzedawane jako oryginał. Straty dla rynku są nie do oszacowania.

Wystawa „Bursztyn kontra imitacje” ma przybliżyć problem, pokazując najczęstsze imitacje bursztynu wykonane z naturalnych i modyfikowanych żywic subfosylnych (np. kopal kolumbijski, nowozelandzki kopal kauri); tworzyw sztucznych (np. szkło, celuloid, żywice fenolowe, poliestry); bursztyn bałtycki prasowany z dodatkami mas plastycznych lub kopali; okruchy bursztynu bałtyckiego zatopione w żywicach naturalnych albo sztucznych (tzw. polibern). Pokazane zostaną zarówno surowiec, jak i półfabrykaty lub wyroby wykonane z zastępczego, najczęściej tańszego materiału, podobnego wyglądem do bursztynu, ale o innych właściwościach.

Czy imitacje mogą zagrażać rynkowi? „Na pewno nie, jeśli imitacja nie przybierze statusu fałszerstwa. Jeśli jednak klient, który chciał kupić bursztyn a nie jego imitację, dzięki łatwej i dostępnej dziś metodzie badania w podczerwieni odkryje, że został oszukany – spadek zaufania do sprzedawcy nie będzie dla rynku korzystny” – wyjaśnia prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz, autorka koncepcji wystawy. Wygląda na to, że będzie to najbardziej „rynkowa” ze wszystkich edukacyjnych wystaw przygotowywanych przez PAN Muzeum Ziemi w Warszawie.


Polecamy:

Bursztyn i jego imitacje
Imitacje bursztynu w Muzeum Ziemi PAN
To się nigdy nie skończy - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
Co wiemy o imitacjach bursztynu?
Imitacje bursztynu - tworzenie i rozpoznawanie
Szkło
Kopal