Bursztyn bałtycki można promować na wiele sposobów – także tworząc doskonałą biżuterię nim zdobioną. Właśnie za wyjątkowe dokonania na tym polu Marcin Wesołowski, właściciel firmy NAC Amber oraz jej główny projektant, został wyróżniony zaszczytnym tytułem Bursztynnika Roku 2020.


Dziś moim celem jest dorównanie najlepszym światowym markom, które podziwiam za ich kunszt złotniczy. Takim numerem 1. jest dla mnie Boucheron, którego podziwiam za doskonałość i techniczne rozwiązania, które zachwycają. Cenię też takie marki jak Van Cleef & Arpels, Chopard, Faberge czy Chaumet. Jeszcze daleko mi do ich kunsztu, ale cały czas wytrwale doskonalę swoje umiejętności – powiedział w wywiadzie dla amber.com.pl po otrzymaniu Grand Prix Ministra Rozwoju w konkursie projektowym Amberif Selection w kategorii mistrzostwo jubilerskie.


Ten cel przyświeca mu od 22 lat – odkąd założył firmę NAC Amber. NAC, czyli New Amber Collection – kolekcje od początku wyróżniały się jakością i wzornictwem. Z biegiem czasu to właśnie te dwa elementy stały się wyróżnikiem firmy, przysparzając jej wielu klientów na całym świecie i uznanie fachowców, którzy wysoko cenią proste wzornictwo o luksusowym looku, połączenie klasyki z nowoczesnością oraz wyjątkową dbałość o detale.

Projektując, zawsze odpowiadam sobie na pytanie, czy to, co tworzę dziś, będzie się dobrze prezentowało za kilka lat. Bo dla mnie ważna jest ta ponadczasowość biżuterii, by kobieta mogła się nią długo cieszyć. Wiele się mówi o trendach mody w biżuterii, ale tak naprawdę prostota i ponadczasowość generują najlepsze pomysły – podkreśla.


Tytuł Bursztynnika Roku przyznawany jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinach: twórczości artystycznej, badaniach naukowych i popularyzacji wiedzy o bursztynie, postępu technicznego, efektywności ekonomicznej, pracy społecznej w środowisku bursztynników, kolekcjonerstwa okazów przyrodniczych i zabytków bursztynowych. Laureata wybiera Kapituła, w skład której wchodzą Bursztynnicy Stulecia: prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz i Wiesław Gierłowski oraz Bursztynnicy Roku: Mariusz Drapikowski (1999), Jan Koteja (2000), Kazimieras Mizgiris (2001), Ewa Rachoń (2002), Adam Pstrągowski (2003), Wojciech Kalandyk (2004), Marek Gutowski (2005), Andrzej Wiszniewski (2006), Elżbieta Sontag (2007), Regina Kramarska (2008), prof. Sławomir Fijałkowski (2009), Anna Sado (2010), Lucjan Myrta (2011), Mariusz Gliwiński i Tomasz Mikołajczyk (2012), Gabriela Gierłowska (2013), Ryszard Uliński (2014), Ewa Wagner-Wysiecka (2015), Zoja Kostiaszowa (2016), Jacek Szwedo (2017), prof. Ryszard Szadziewski (2018), Michał Kosior (2019).