Wystawa „Wieczne więzi” promowała Polskę w Chinach, uświetniając rocznicę 70-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między tymi krajami. Dziś wzajemne relacje zacieśnia wymiana handlowa, w której Polska ma do zaoferowania przede wszystkim nowoczesną biżuterię z bursztynem – z której słynie na cały świat.

Wystawę „Wieczne więzi”, prezentowaną od 25 stycznia do 24 kwietnia 2019 w mieście Kaifeng w prowincji Henan, zobaczyło ponad milion osób. W jej skład weszły trzy ekspozycje: wystawa polskiej biżuterii artystycznej z bursztynem „Piękno zatrzymane w czasie”, wystawa fotografii „Polskie zabytki UNESCO” oraz wystawa informacyjna o Polsce „About Poland”. Na wystawie zaprezentowano prace 29 polskich artystów-jubilerów (ponad 50 eksponatów), 19 fotografii polskich zabytków UNESCO oraz 20 plansz z interesującymi informacjami na temat Polski (dotyczącymi jej kultury, architektury czy współczesnych osiągnięć Polaków).

„Piękno zatrzymane w czasie” to wystawa prezentująca dokonania polskich artystów-złotników oraz profesorów i studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Gdańsku oraz Warszawie, po raz pierwszy pokazana w ubiegłym roku w Guiyang, stolicy prowincji Guizhou. Zorganizowana z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, pokazywała ewolucję stylu w biżuterii od lat 80. do dziś z uwzględnieniem różnorodności materiałów w połączeniu z bursztynem. W czasie jej tegorocznej odsłony zostały zaprezentowane prace takich polskich twórców, jak m.in. Dorota Cenecka, Andrzej i Jolanta Kupniewscy, Elżbieta i Marek Pawłowscy, Tomasz Kargul, Danuta Czapnik, Dorota Gulbierz, Marta Włodarska, Tadeusz Dobkowski, Maja Woźniak, Jacek Ostrowski, Wanda i Bogdan Frydrychowicz, Jan Pomianowski, Paulina Binek, Mariusz Gliwiński, Krzysztof Nowiński, Woytek RygałoAnna Betley, Przemysław Kuś, Jacek Baron, Dariusz Zarański oraz Roman Kowalkowski.

„Główną atrakcją wystawy 'Wieczne więzi' okazał się mural łączący kultury polską i chińską: artystka krakowska Iwona Tamborska – autorka projektu muralu oraz Jiao Weidong – członek Henańskiego Stowarzyszenia Artystów przez kilka dni wspólnie malowali mierzące prawie 20m2 dzieło przedstawiające dawne miasto Kaifeng i zawierające elementy nawiązujące do obu kultur. Wydarzenie to wzbudziło olbrzymie zainteresowanie mediów i zwiedzających” – podsumował Sebastian Tajl, jej pomysłodawca i kurator. To już 6. wystawa promująca Polskę – także poprzez bursztyn – w Chinach zorganizowana z jego inicjatywy. 

Głównym celem wystawy „Wieczne więzi” było zainteresowanie polską kulturą, sztuką i atrakcjami turystycznymi jak największego grona chińskich odbiorców oraz podkreślenie, jak bardzo istotne jest utrzymanie dobrych relacji pomiędzy Polską a Chinami. Ekspozycję zobaczyło 1,08 miliona osób, co czyni ją jedną z najliczniej oglądanych prezentacji na temat Polski – w całej jej historii. 

„Wieczne więzi”
25 stycznia – 24 kwietnia 2019
Organizatorzy: Millennium City Park, Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Pekinie, Instytut Polski w Pekinie, Sebastian Tajl